Femina.cz > Vše o zdraví > wellness > Koupel je dávný rituál
Koupel je dávný rituál
Koupel je dnes pravým opakem starých rituálů.
V současnosti je sprchování nebo koupel ve vaně denní rutinou. Kdysi mělo ale zcela opačný význam. Ve starém Řecku se studené, osvěžující koupele dokonce doplňovaly gymnastikou. V Římě pak byly chápány jako oživovací a povzbuzující prostředek. Koupele navíc měly společenský význam a byly společné. Z toho důvodu zažilo mocný rozmach lazebnictví, stavěly se lázně.
Dnes je takové pojetí koupele to tam. Ovšem jisté společné rysy má koupel dodnes. Působí příznivě na nervovou soustavu – jen si vzpomeňte jak příjemné je ležet ve vaně plné vody, vypnout, na nic nemysle a jen odpočívat. – dále povzbuzuje krevní oběh či látkovou výměnu.
Na tomto blahodárném vlivu na organismus je postavena i koupelová lázeňská léčba. Ta ovlivňuje funkce vnitřních orgánů, mírní bolesti, uvolňuje svalstvo. Toto je ještě posíleno pohybem na čerstvém vzduchu, sportem nebo racionální stravou. Také lidé s kožními nemocemi mohou najít recept na svou svízel v bylinkových koupelích (fytobalneoterapie).
Aby koupel byla co nejvíce účinná, dodržujte následující pravidla:
- Koupejte se večer, cca 1 hodinu po jídle.
- Zpříjemněte si koupel svíčkami, které zapálíte vedle vany. Nejen, že navodíte příjemné aroma, ale také se vyhnete možných alergiím na vonné látky a rostlinné výtažky v mycích přípravcích.
- Koupel by měla mít okolo 37 stupňů. Nikoliv horká, kouřící lázeň.
- Koupejte se maximálně 10 minut. Po této době totiž kožní buňky začínají propouštět vodu ven z kůže a ta se dehydratuje a vysušuje.
- Používejte pevná nebo tekutá mýdla s ohledem na typ pokožky.
- Do tří minut po koupeli se natřete tělovým mlékem.
Informace k článku byly čerpány z knihy „Péče o pleť a vlasy“ vydavatelství Grada