Femina.cz > Vše o zdraví > wellness > JAK BÝT OPÁLENÍ I V ZIMĚ Opálený rovná se zdravý K čemu potřebuje organismus vitamín D
JAK BÝT OPÁLENÍ I V ZIMĚ Opálený rovná se zdravý K čemu potřebuje organismus vitamín D
Opálený člověk se cítí svěží, zdravý a vyzařuje z něj energie, kterou vnímá i jeho okolí. Je daleko přitažlivější svou vitalitou a dobrou náladou. Podívám-li se na kalendář a z okna, musím se smířit s tím, že je období, kdy se slunce na nás jen krátce usměje a hned je pryč. Chcete-li své slunce, dopřejte si ho. A tady se nám nabízí slunce umělé, tedy solárium. Návštěva solária jednou až dvakrát týdně po 15 – 20 minutách dodá organismu dostatek energie na překonání běžných stresů.
Ze všech biopozitivních účinků, kterými jsou například:
příznivý vliv na kůži a ekzémy, zvýšení psychické výkonnosti a zlepšení osobního pocitu, hraje ústřední roli syntéza vitamínu D v kůži.
Působením UV paprsků dochází k přeměně provitamínu na previtamín D Vlastní účinná substance vitamínu D3 se následně tvoří v játrech a ledvinách, odkud pak probíhá vlastní zásobování orgánů, které jsou závislé na vitamínu D.
Teprve nedávno identifikované receptory vitamínu D v mnohých cílových orgánech jeho význam zvyšují a ukazují na širokou škálu účinků vitamínu D na organismus: vedle podílu při vápníkové a fosfátové látkové výměně rozšiřuje vitamín D3 svůj vliv na imunitní, endokrinní a nervový systém, jakož i na svalstvo a pokožku.
Při tvorbě vitamínu D pomocí UV záření nedochází, na rozdíl od ústního užívání, v organismu k přebytku vitamínu D nebo vápníku, neboť paprsky toto dění zároveň regulují a změní přebytečný previtamín D v neaktivní složky. Tím je slunce nebo UV záření nejen nejdůležitějším zdrojem vitamínu D, ale splňuje i regulační schopnost udržování fyziologické hladiny. Protože je známo, že hlavně u starších lidí dochází v zimních měsících k deficitu vitamínu D, doporučuje se v těchto případech preventivní užívání UV paprsků.
Všichni lidé nemají stejný typ kůže, její citlivost se liší od jedince k jedinci. Pamatujte na to při opalování. A používejte klinicky testované přípravky, které jsou speciálně vyrobeny a určeny k opalování v soláriu. Důležitým doporučením je použití přípravku po opalování, z důvodu regenerace a především hydratace pokožky.
Několik rad navíc….
Při opalování nepoužívejte žádný ochranný krém, olej nebo samoopalovací krémy. Tyto produkty mohou obsahovat látky, které by mohly účinek UV záření negativně ovlivnit.
Před opalováním se nesprchujte, neboť by se po smytí ochranného filmu pokožky, stala velmi citlivou a UV záření pro ni velmi nebezpečnou.
Po opalování se nesprchujte, neboť by biologický proces, který probíhá ještě 2-3 hodiny po samotném ozáření pokožky nebyl dokončen a tím bychom mohli považovat naše penízky za vyhozené.
Kosmetické produkty jako parfémy a make up mohou být rovněž s UV aktivní. Při opalování by kůže měla být bez kosmetických přípravků. Některé z těchto přípravků vnikají hluboko do kůže a proto by kůže měla být minimálně 3 hodiny před sluněním očištěna. Ještě lépe je nepoužívat v den opalování žádný make-up a parfém.
Chraňte si oči speciálními brýlemi vhodnými do solária, a to i když v reklamě opalující se osoby žádné brýle nemají. UV záření, které proniká přímo do očí, může způsobit krátkodobé i trvalé oční onemocnění. Běžně prodávané průhledné brýle s UV filtrem ochranu proti UV záření v soláriu nezaručí.
Přípravky například beta-karoten, které slibují opálenou pleť bez opalování, nepoužívejte nikdy v kombinaci se soláriem, neboť zvyšují riziko spálení kůže. Naopak přípravky pro regeneraci pokožky jakými jsou například vitamíny C, E a minerální prvek selen jsou lékaři doporučovány.
Také vřele doporučujeme používat peeling – opálíte se rychleji, rovnoměrněji a opálení déle vydrží. Po peelingu je však pleť tenčí a vůči slunečnímu záření citlivější – vyžaduje více ochrany, nikoliv tedy peeling a hned do solária, ale ponechte si čas na adaptaci.
Michal Duška, PEI