Femina.cz > Vše o zdraví > indikace > bolest břicha > Bolesti břicha: Kdy je nutné jít k lékaři
Bolesti břicha: Kdy je nutné jít k lékaři
Víte, že více než sto milionů nervových buněk se nachází právě v břiše? Při stresu či nervovém vypětí je tam uvnitř pěkný randál. Bolesti v krajině břišní jsou poměrně časté, ale také velmi rozmanité. Jak ale poznat, že se za nimi skrývá nějaká vážnější choroba? Poradíme vám.
Podle statistik trpí pravidelnými bolestmi břicha každý pátý člověk. Jaké jsou nejčastější příčiny? Většinou se jedná o nepříliš vážné problémy s trávením potravy. Poté následují akutní nebo chronické záněty, např. slepého střeva či koliky. Zřídkakdy mohou být příčinou tumory nezhoubné, ale také zhoubné.
Břicho se skládá z mnoha různých orgánů, proto se příčina obtíží mnohdy hodně těžce diagnostikuje. Jaké jsou ty neškodné bolesti břicha? Objeví se nečekaně, postupně jsou intenzivnější, mohou trvat až dva dny, pak zase zmizí. Problém je ve střevech. Jedná se o nadýmání nebo lehkou křeč. Pravděpodobně je způsobila nevhodná, tučná strava. Proti nim nejlépe funguje jednodenní dieta. Doporučeny jsou suchary a bylinné čaje, například fenyklový či heřmánkový.
Pokud ale bolesti stále neustupují, může se jednat o zánět. Pro něj je typická bolest přelévající se z jednoho místa na druhé. Vše začíná tlumenou bolestí, která se postupně začne rozpínat do horní části břicha. Po hodinách až dnech pociťujete bodavou bolest.
Jak poznat zánět slepého střeva
Bolest nejprve začíná u pupíku a poté se přesouvá do pravé dolní části břicha. Zkuste si udělat jednoduchý test. Položte se na záda a do protipohybu natáhněte pravou nohu. Pokud cítíte bolest, střevo je zřejmě zanícené.
[[related]]
A co zánět močového měchýře?
Většinou není potřeba propadat panice. Zánět močového měchýře je u žen celkem běžný. Pokud se jedná o lehčí formu, nedoprovází jej ani zvýšená teplota. Cítíte bolest ve střední části podbřiška, někdy také dole na zádech. Doporučuje se hodně pít, dobré jsou bylinné čaje. Pokud nic nepomůže, nechte si od lékaře předepsat antibiotika.
Ulcerozni kolitida
Bolesti v podbřišku také mohou signalizovat ulcerozní kolitidu – zánětlivé onemocnění tlustého střeva, které se projevuje formou vředů. Provázejí ho střevní křeče a krev ve stolici. V takovém případě je nutné navštívit lékaře.
Rakovina střev
Nejzávažnějším onemocněním je rakovina střev, pro kterou je příznačné, že se dlouho žádnými symptomy neprojevuje. Také proto by se měli nechat lidé nad 55 preventivně vyšetřit.
Jak předejít bolesti
Může se bolení břicha nějak předejít? Ano, chce to jíst stravu bohatou na balastní látky, alkohol pít jen střídmě a prospěje také pravidelný pohyb. Velký vliv má také psychika. Strach či nedostatek spánku způsobují, že se uvolňují hormony, jako adrenalin. Břicho je pak velmi neklidné. Ne nadarmo se říká: „Nadělal si do katí.“ Především u dětí pak mohou být bolesti bříška známkou, že psychicky nejsou v pořádku.
Foto zdroj: profimedia.cz