Femina.cz > Vše o cestování > Na WC v bačkorách a bez papíru aneb Netradiční i bláznivé záchodové zvyklosti napříč světem
Na WC v bačkorách a bez papíru aneb Netradiční i bláznivé záchodové zvyklosti napříč světem
Čistý záchod, k tomu dostatek toaletního papíru a soukromí – to je něco, na co jsme u nás všichni zvyklí a co považujeme za naprostý standard. Jenže ve světě tomu tak všude není. Kde musíš na záchod v přezůvkách a kde si musíš vystačit bez toaletního papíru? A kam by sis odskočit docela určitě nechtěla ani v případě největší nouze? Tady máš nejbláznivější a nejpodivnější záchodové zvyklosti napříč světem.
To co je pro nás absolutní denní samozřejmostí, je jinde ve světě stále ještě považováno za neskutečný luxus a něco nepředstavitelného. Podle Světové zdravotnické organizace totiž nemá k toaletě stále přístup více než 2,4 miliardy lidí. A to není zrovna málo, co říkáš?
Jiný kraj, jiný mrav
Koupelnová etiketa má napříč kontinenty různá pravidla. A nad některými nám zůstává doslova rozum stát. Zatímco v některých zemích najdeš luxusní toalety s mnoha moderními funkcemi, na jiných místech si musí lidé vystačit jen s otvorem v zemi. Stejně tak je to i s toaletami na veřejných místech. Asi nejvyspělejší toalety najdeme v Japonsku. To nás ani moc nepřekvapuje, takže pokud se tam chystáš na výlet, připrav se na to, že některým funkcím na toaletě ani neporozumíš. Samozřejmostí je vyhřívané sedátko, automaticky se zvedající poklop nebo bezdotykové splachování. A pozor! Před vstupem na toaletu se musíš přezout. Návštěva japonské toalety tak může připomínat výlet do světa stoprocentní sterility.
Moderní díra v zemi a speciální koše na toaletní papír
Na jedné straně luxus, čistota a pohodlí a na druhé straně návyky, na které si budeš jen těžko zvykat. A nemysli si, že takové najdeš jen v nevyspělých zemích světa. Stačí vyrazit třeba jen do Řecka, kam tak rádi jezdíme na dovolenou. Tady mají zákaz vhazovat do záchodu toaletní papír, takže mají všude připraveny speciální koše na použitý toaletní papír. No není to zrovna hitparáda po celém dni potom na takovém veřejném záchodě. Řekové uvádějí, že je to z důvodu ucpávání potrubí, které není příliš kvalitní.
Ani v Turecku nečekej žádný luxus. Svými tureckými záchody, které kdysi byly pouze dírou v zemi, na níž byl položen poklop, je proslulé. Pravda, v současné době se tato WC „modernizovala“, takže nad otvorem je upevněna keramická deska s nášlapnými ploškami, ale na veřejných toaletách se však nezřídka stane, že jsou jednotlivá WC od sebe oddělena menšími zástěnami, ale naprosto u nich chybí dveře. Je jasné, že o nějakém soukromí nemůže být ani řeč. Takzvané turecké záchody můžeš stále najít i ve Francii či v Itálii.
Na záchodě používej jedině levou ruku
Jiná pravidla má také záchodová hygiena v Indii. Stejně jako v muslimských zemích k očištění po toaletě slouží výhradně levá ruka. U WC, které představuje díru v zemi, bývá přistavený kyblík s vodou, toaletní papír se zde, jako v arabských zemích, taktéž nepoužívá. Neexistuje, abys někomu potřásla levou rukou, být levák je v těchto zemích totiž nemyslitelné. Levá ruka je nečistá, pravá ruka se pak používá k jídlu nebo ke zdravení.
Miliony za záchod a jiné bizarnosti
A jak už to tak na světě chodí, na jedné straně je pouhá díra v zemi, na druhé luxus, na který si běžný smrtelník nevydělá ani za sto let. Záchody, které jsou někde k vidění, ti vyrazí dech. Teda hlavně jejich cena! Ta se pohybuje v řádech statisíců až milionů korun. Nejdražší toaletou bylo známé zlaté WC v hongkongském klenotnictví Hang, jehož cena vyšplhala přes 500 milionů korun. Majitel obchodu ale přestal na burze prosperovat a v roce 2008 musel toaletu nechat roztavit.
Průhledná toaleta? Ano, i takovouto záležitost ve světě najdeš, a sice v Londýně. Záchod je samozřejmě průhledný jen zevnitř, ale ten pocit při vykonávání potřeby, že tě náhodní kolemjdoucí sledují, je pouze pro odvážné.
Velmi moderní pojetí pisoárů mají studenti jedné brazilské univerzity. Nad pisoáry je umístěna oblíbená hra Tetris. Během močení si tak mohou skládat kostičky do mozaiky. A stylově udělaná je také restaurace v Kalifornii, kde si namísto židlí u jídla posedíš na záchodě. Proti gustu…
Odborníci šokují. Jaký záchod je nejzdravější?
Možná tě to překvapí, ale právě zmiňované turecké záchody vítězí v oblasti zdravého vyměšování nad těmi evropskými. Klasický podřep je podle odborníků mnohem zdravější pro naše střeva. „Když sedíme na toaletě s koleny v pravém úhlu, sval zodpovědný za kontinenci se uvolňuje jen částečně a my jsme nuceni tlačit. Proto je mnohem přirozenější a pro tělo šetrnější vykonávat potřebu v podřepu, kdy kolena s tělem tvoří úhel 35 stupňů,“ říká doktorka Rebekah Kim z nemocnice v americkém státě Virginie. V rámci zlepšení polohy při vykonávání potřeby se objevilo na trhu několik novinek v podobě různých podstavců, které pomáhají docílit pohodlného podřepu. Zda je však české domácnosti časem zařadí do standardního vybavení koupelny, je otázkou.
Tak co říkáš? Asi jsi docela ráda za naše toalety, když to tak čteš, že? A věděla jsi, že se také slaví Světový den toalet? Připadá na 19. listopadu a má upozornit na kritický nedostatek hygieny v některých částech světa.
Foto: Shutterstock.com