Femina.cz > Vše o cestování > Na výlet za historií sýrů i aut. Vydej se s námi do Francie
Na výlet za historií sýrů i aut. Vydej se s námi do Francie
Návštěvníci Francie většinou míří do proslulých míst jako Paříž či Azurové pobřeží. Lyžaři se vydávají do francouzských Alp, kde si užívají dost možná nejlepších sjezdovek v Evropě, a romantiky zase lákají levandulová pole v Provence a rozeklané útesy v Bretani. Málokdo ovšem okusil kouzlo pohraničních regionů, které jsou navíc od nás jen několik hodin cesty. Jeden z nich jsme objevili na francouzsko-švýcarském pomezí. Ve svém názvu nese jméno sýra a je třeba říct, že právě tato pochoutka v této oblasti hraje opravdu významnou roli. Sýr má totiž málokde na světě tak význačné postavení, jako právě tam. Tímto regionem je Franche-Comté.
Máš-li ráda historii, Frache-Comté budeš milovat. Vyplatí se sem ale zajet i za sýrem nebo auty. Začněme návštěvou stylové restaurace, kde určitě ochutnej sýr Comté. Pro místní je Comté ikonou. Turistu, který odjede z Franche-Comté, aniž by tuto specialitu ochutnal, budou považovat za kulinárního barbara.
Sýr, který musíš ochutnat
Sýr Comté, jehož historie sahá až do středověku, se vyrábí z kravského mléka, přičemž kráva, jejíž mléko se použije, musí být specifického plemena a pást se pouze na určitých pastvinách. Comté je impozantní svým rozměrem. Sýrový bochník má v průměru 55 až 75 cm, váží až 45 kg a na jeho výrobu je třeba asi 450 litrů mléka. Comté může mít mnoho různých podob, příchutí i vůní. O tom rozhoduje mnoho faktorů, z nichž nejdůležitější je doba zrání. Mladý sýr má jemnou chuť, příjemně mléčnou vůni, takřka krémovou konzistenci. Chuť i vůně sýra nabývá s věkem na intenzitě. Objevují se zemitější tóny, barva zlátne. Některé bochníky mohou být i několik let staré. Okusíš-li takový exemplář, zažiješ doslova explozi chuti, zvláště pak v kombinaci se speciálním sytě žlutým lokálním vínem. Cena takového letitého bochníku dosahuje i pár tisíc eur, ale nejedná se o předražené zboží. Vytvořit ho představuje totiž opravdu hodně práce. O tom se můžeš přesvědčit při návštěvě sýrové jeskyně Fort Saint-Antoine. Jedná se o jedno z nejzajímavějších míst regionu, tak si ho určitě nenech ujít.
Pevnost, kde zraje sýr
Fort Saint-Antoine leží v horách kousek od města Malbuisson. Původně se jednalo o rozlehlou pevnost ve skále, která od roku 1880 sloužila jako vojenský bunkr pro ochranu hranice. Od roku 1966 slouží jako sklep pro zrání sýra. Zjistilo se totiž, že uvnitř je ideální teplota a vlhkost a vznikají zde unikátní gastronomická díla v podobě vynikajících sýrů. Zraje zde přes 100 tisíc bochníků, pohled na ně tě určitě překvapí, stejně jako nezaměnitelné aroma, kterým je celá jeskyně prosycena. Průvodce tě seznámí, co všechno vznik dobrého sýra obnáší a setkáš se i se sýrovým sommeliérem. Prohlídka je samozřejmě zakončena degustací. A nakonec navštiv sýrový butik, kde vybavena znalostmi nakoupíš voňavé dárky pro celou rodinu.
Slavná auta pod drobnohledem
Až dostatečně ochutnáš všechny sýry, vydej se za auty. Jedním z měst, které zde rozhodně stojí za návštěvu, je poměrně malé Sochaux. Zde se narodila francouzská značka Peugeot. Už kolem roku 1900 zde bratři Armand a Robert Peugeotové založili továrnu a začali vyrábět automobily. Dnes má slavná francouzská automobilka desítky továren po celém světě, ovšem Sochaux jeho kolébkou a ne náhodou se právě zde nachází muzeum nazvané Musée de l’Aventure PEUGEOT.
To rozhodně stojí za návštěvu, a to nejlépe letos v době od začátku září do konce října. 26. září totiž značka slaví 210 let své historie a na oslavu tohoto výročí zaplatí návštěvníci muzea za vstupné jen symbolické jedno euro. Takže pravý čas tam vyrazit! Nečekej nudnou výstavu veteránů. Muzeum je totiž vzrušující cestou do historie, přes současnost v extrémní podobě až po fascinující budoucnost. Modely z doby, kdy byl automobilismus ještě v plenkách, samozřejmě nechybí. Najdeš zde i úplně první auto této značky, i když vypadá spíš jako kočár než jako auto. Jedná se o parní tříkolku a nejslavnější z rodu, Armand, ji sestrojil už v roce 1889.
Na sedmdesát exponátů
Cesta dávno minulými lety ti zřejmě chvíli zabere. „Do muzea se nám vejde asi sedmdesát vozidel z necelých tří stovek dochovaných exponátů. Vybíráme tedy jen ty nejzajímavější kousky. I když v našem depozitáři máme tolik krásných aut, že je volba opravdu těžká,“ říká ředitel muzea Xavier Crespin. Nehrozí tedy, že by ses nudila. Než se dostaneš až do současnosti, můžeš si dát přestávku, kterou strávíš třeba nakupování v muzejním butiku.
Expozice „Současnost“ tě bezpochyby ohromí. Sází totiž na extrémy, extravaganci, originální design… zkrátka poutavý obsah, který tvým smyslům nedovolí vydechnout. Vystavují se zde koncepty, které vypadají, jako výtvor šíleného designéra. Proč ale značka investuje do aut, která se nikdy na opravdové silnice nepodívají? „Koncepty jsou předzvěstí sériových vozů. Slouží jako laboratoř nápadů. Ověřují se na nich, jak budou fungovat nové technologie a jak zákazníci přijmou nové designové prvky. Například koncept Exalt inspiroval tvarem a přístrojovou deskou současný fastback Peugeot 508. Quarz je předobrazem moderního SUV Peugeot 3008. Fractal zase představil prémiový akustický systém Focal, který dnes najdete v celé řadě sériových Peugeotů pyšnících se dokonalým ozvučením,“ vysvětluje hlavní designér Matthias Hossan.
Nahlédni do budoucnosti
V muzeu můžeš nahlédnout i do budoucnosti. Najdeš tu například jedinečný e-Legend. Nádherný nadčasový koncept má elektrický motor a je zcela autonomní, to znamená, že řídí zcela sám a svého (klidně spícího) řidiče doveze bezpečně na místo určení. A pozor! Není to z říše fantazie. Tento koncept je stejně jako všechny ostatní plně funkční, jak nám potvrdil Matthias Hossan, který právě tento ikonický vůz vytvářel: „Toto auto vyjadřuje do puntíku naše současné heslo „Unboring the future“, což znamená, že v budoucnosti není pro nudu za volantem místo.“