Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > Letní smog – k nemoci skok
Letní smog – k nemoci skok
Na zvýšenou koncentraci přízemního ozónu nás meteorologové upozorňují v létě se stejnou samozřejmostí jako v zimě na ten smog, který je vidět – kouř a mlha. Co je to ale za smog, který v tropických letních dnech nevidíme? Máme se ho bát?
Někdy se také nazývá suchý smog či losangelský smog a s klasickou ozonovou vrstvou, která obklopuje zeměkouli nemá nic společného. Do šedesátých let se dokonce myslelo, že vysoké hodnoty tohoto ozónu jsou dokonce zdraví prospěšné.
Příčina stejná jako u zimního smogu
Výfukové plyny (oxid dusíku a organické těkavé sloučeniny) a UV záření přeměňují kyslík na ozon, který se nejvíce drží v přízemních vrstvách. V poledních hodinách jsou tyto hodnoty nejvyšší, takže nejen kvůli pálivému slunci, byste neměli raději vycházet ven. Pokud tato hodnota překročí 180 mikrogramů na metr čtvereční, nedoporučuje se žádná fyzická námaha a to platí zejména pro astmatiky, lidi se srdečním onemocněním, malé děti a starší lidi.
Pokud chcete v parných letních dnech sportovat či jít na procházku, pak jsou vhodné ranní hodiny. A vyhýbejte se místům u silnic či tam, kde je vysoká koncentrace výfukových plynů.
Co způsobuje?
Může být příčinou pálení očí, slzení očí, bolestí v krku, dráždivým kašlem a v neposlední řadě i bolestí hlavy. Mylně se můžeme domnívat, že máme alergii na jakýsi pyl či máme úpal – na vině může být s klidným svědomím právě přízemní ozón. Způsobuje zhoršení potíží astmatikům anebo nevolnost. Vysoké hodnoty nad 200 mikrogramů způsobují záněty dýchacích cest a velmi vysoké hodnoty, nad 360 mikrogramů jsou již vysoce rizikové, platí zákaz jízdy autem bez katalyzátoru, varují se obyvatelé a hodnoty nad 1000 mikrogramů již způsobují chromozonální poškození.
I rostlinám škodí
Nejen živočichům a lidem škodí ozón, udává se, že snižuje kvalitu a produkci brambor, rajčat a špenátu, které jsou nejvíce citlivé.
Zdroj:
Katka 30/2007
www.cpc.cz
www.avair.cz