Femina.cz > Vše o cestování > Lázně Teplice
Lázně Teplice
Zajímavých tipů na výlety není nikdy dost. Obzvláště v prázdninových dnech, kdy děti mají volno a rodičům už nápadů pozvolna ubývá.
Tentokrát vás nepošlu nikam daleko a nebudete muset opustit ani hranice České republiky. Co takhle dát si termální koupel v Teplicích
Počátky tohoto města jsou spojeny s lázeňskými prameny. Jejich léčivé účinky byly známy už před zhruba 2000 lety. Teplické prameny jsou jedny z nejdéle známých a intenzivně využívaných ve střední Evropě! K rozvoji lázeňství došlo v 16. století, kdy zde vznikaly lázeňské budovy v okolí Prazřídla. Místní život je doplňován čilým společenským a kulturním ruchem, což vede k hospodářskému vzestupu města.
O rozvoj Teplice se hodně zasloužil rod Clary – Aldringenů, které panství získalo po zavraždění Viléma Vchynského a Albrechta z Valdštejna ve druhé polovině 18. století. Lázně za jejich vedení získaly celosvětovou známost a evropskou proslulost. Na podzim roku 1712 sem dorazil car Petr I. anebo sem zavítal i filozof G. W. Leibnitz. Ovšem zlatý věk Teplice zažily v období klasicismu – světovost lázní se tehdy měřila tím, kolik aristokracie do nich jezdilo a Teplice se vskutku staly „Salónem Evropy“.
Byly místem návštěv panovníků, např. švédského krále Gustava IV., císařovny Marie Louisy, pruského krále Bedřicha Viléma III. nebo holandského krále Ludvíka, bratra Napoleona. I postavy kulturního života přispěly k rozvoji Teplic. V roce 1812 se zde poprvé sešli Goethe a Beethoven. Beethoven tu napsal legendární dopisy „Nesmrtelné milence“. Oba bratři Humboldtové, jeden přírodovědec, druhý státník a kulturní činitel, dlouhodobě navštěvovali lázně.
Nelze tedy nic jiného, než doporučit návštěvu lázní, kde i dnes můžete pohladit své tělo i mysl lázní v termálních pramenech.