Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > Hudba léčí
Hudba léčí
Cévní mozková příhoda, neboli mrtvice postihne v Čechách zhruba 30 000 lidí ročně. Jen jedno procento se však dostane do nemocnice včas a obejde se tedy bez trvalých následků.
Účinnou látkou je totiž nutné podat do tří hodin. V opačném případě může mít mrtvice tragické následky v podobě trvalé invalidity či brzkého úmrtí. Lidé postižení mozkovou mrtvicí mají často ochrnutou polovinu těla či obličeje, poškozené mozkové funkce, paměť i verbální schopnosti.
Finští lékaři však prokázali, že řadu těchto symptomů lze, alespoň částečně, léčit hudbou. Pokud ji osoby po mrtvici poslouchají několik hodin denně, výrazně se urychlí zotavení paměti a zlepší se koncentrace.
Odborníci z University of Helsinki k tomuto závěru došli během své studie, při níž sledovali 60 pacientů mladších 75 let po mrtvici v pravé či levé hemisféře mozku. Pacienti byli rozděleni do tří skupin v závislosti na tom, jak strávili první týden po mrtvici: zda poslouchali hudbu, poslouchali audio knihy nebo nedělali vůbec nic. Prohlédnuti a vyšetřeni pak byli vždy po třech a šesti měsících.
Podle neurologa Teppa Sarkama se po třech měsících od případu mrtvice zlepšila verbální kapacita o 60 procent u pacientů, kteří poslouchali hudbu, o 18 procent u těch, kteří naslouchali audio knihám, a o 29 procent, kteří neposlouchali nic.
„Podobně i zaměřená pozornost, schopnost ovládat a provádět mentální operace a řešit problémy mezi odpověďmi, se zlepšila u posluchačů hudby o 17 procent,“ uvedl Sarkamo. U posluchačů knih a těch, kteří nenaslouchali ničemu, však k žádnému zlepšení v této oblasti nedošlo.
Závěry finské studie byly publikovány v odborném časopise Brain.