Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > Cytologie – prevence, která zachraňuje život
Cytologie – prevence, která zachraňuje život
Cytologické vyšetření je dnes již běžnou součástí preventivní gynekologické prohlídky. Jak a proč se provádí?
Lékaři mají díky cytologii možnost předejít nemalým zdravotním problémům. Karcinom děložního hrdla je jedním ze dvou druhů rakoviny, který u nás ženy nejčastěji zabíjí. V rozvojových zemích je dokonce tím prvním na žebříčku.
Pokud je nález normální, pak se stěr provádí jednou za dva roky. Pokud výsledek vykazuje určité změny nebo je potvrzena přítomnost papilomavirů, pak se test opakuje po půl roce.
Před cytologickým vyšetřením je třeba dodržet několik zásad:
– 5 dní před kontrolou neprovádějte výplachy pochvy ani nepoužívejte vaginální čípky
– 48 hodin před kontrolou se vyhněte sexuálnímu styku
– stěr by měl být proveden minimálně 5 dní po menstruaci.
Nedodržení těchto pravidel může zkreslit výsledek.
Rakovinu děložního hrdla patrně způsobuje lidský papilomavir (HVP). S těmito viry se po počátku sexuálního života setká až 80% žen. U většiny z nich se ale imunitní systém ubrání během několika měsíců po nákaze.
Přenašeči jsou patrně muži, kteří jsou nositeli virů, aniž mají nějaké příznaky nebo problémy s infekcí. Také na ně mohou být tyto viry přeneseny od žen. Není to běžnou praxí, ale přítomnost papilomavirů lze detekovat ze spermatu.
Cytologický stěr se dává na laboratorní sklíčko, kde se pod mikroskopem vyšetřuje a hodnotící lékař poté doporučuje četnost kontrol.
Pokud se na první změny přijde včas, pak malý zákrok na děložním hrdle ženě zachrání život a v drtivé většině případů nijak neovlivňuje ani případné otěhotnění a donošení dítěte.
Prevencí je tedy sexuální zdrženlivost a dostatečná prevence právě screeningovými testy v gynekologické ordinaci.