Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > Chirurgická léčba obezity
Chirurgická léčba obezity
Dát si na žaludek manžetu nebo udělat objížďku, tak to jsou dvě možností, kterými lze v nejhorších případech bojovat s obezitou.
Ne pro všechny
Tyto chirurgické cesty však zdaleka nejsou určeny všem. Lékaři k tomuto řešení přistupují až v případech, že veškerá jiná alternativní řešení, léky a změna životního stylu, selžou. Život pacienta je v tu chvíli navíc ještě ohrožen nemocemi, které sebou obezita nese, kardiovaskulární rizika, cukrovka, poruchy metabolismu nebo nemoci pohybového aparátu.
Těžká obezita také někdy souvisí s genetikou, kdy se v těle nadměrně ukládá tuk, někdy je to důsledek některých léků, závislosti na jídle či psychickými poruchami.
Manžeta
Manžeta nebo též bandáž žaludku znamená voperování manžety, která stáhne žaludek a rozdělí je na dvě části, takže pak vypadá jako přesýpací hodiny. První část žaludku je velká zhruba 25 ml, pacientovi potom stačí sníst malé množství potravy a cítí se sytý. Lékaři samozřejmě po operaci kontrolují, nakolik prochází potrava z jedné části žaludku do druhé a utažení manžety lze samozřejmě regulovat.
Nevýhodou je, že někteří pacienti toto řešení umí obejít, chuť je často silnější než hrozící nevolnost z přejedení, či jídlo hojně zapíjejí, což urychluje průchod potravy do druhé části žaludku.
Objížďka
Čili by-pass žaludku je další metodou, kdy se posune napojení tenkého střeva na žaludek a tím se sníží vstřebávání živin. Potrava tak není dokonale strávena a tak se do těla nedostává tolik energie, pacient tedy hubne. Nevýhodou je právě snížené vstřebávání nejen cukrů a tuku, ale i minerálních látek a vitamínů, které tělu mohou citelně chybět. Nutností je tedy sledování pacientova stavu a kompenzace chybějících stopových prvků, minerálů a vitamínů.