Afty – jak se jich zbavit

Tyto drobné vřídky na sliznici úst dokáží krutě bolet. Ačkoliv nejsou vážným onemocněním a jejich příčina není dostatečně známa, kdo je zažil, může vyprávět.

A vyprávět může zhruba 25% naší populace.

Typický obrázek aftu je bělavý nebo nažloutlý vřídek s červeným okrajem na jazyku, dásních, patře nebo na sliznici rtů. Projevuje se palčivou řezavou bolestí při jídle i mluvení. Podráždí je prakticky všechno, hlavně cokoliv kyselejšího, citrusy, ovoce, ovocné šťávy, sycené nápoje, studené i horké.

Kde k nim přijdeme

Tak to lékaři neumí říci přesně. Příčin může být mnoho. Nejčastěji jsou afty důsledkem stresu, kdy přehnaná imunitní reakce těla na bakterie běžně v ústní dutině sídlící, vyvolá vznik vřídků.

Další příčiny:

– nesedící protéza nebo ulomený zub či špatně udělaná výplň, která odírá sliznici úst
– kousli jste se do tváře
– afty může vyvolat ostře kořeněný pokrm
– stejně tak dráždivá jídla, rajčata, citrusy, kiwi či ananas
– nelze vyloučit ani virový původ, navíc afty se ukazují v době, kdy máme sníženou imunitu
– častěji trápí ženy a často právě před menstruací, svoji roli hrají i hormony
– léčitelé se domnívají, že opakující se afty jsou alergickou reakcí na některé látky (kyselinu benzoovou či sorbovou) či jiné přídavné látky v potravinách

Jsou nakažlivé?

O tom, jestli jsou afty nakažlivé lze polemizovat. Někdo říká ano, jsou přenosné polibkem, jiný ne.  Na počátku stojí vždy oslabená imunita, ale roli může hrát i dědičnost. Vědci zjistili, že více než 30% lidí, kteří výrazně trpí na afty sdílejí stejné problémy se svými rodiči.

Jak se jich zbavit

Většinou i bez léčby zmizí během jednoho až tří týdnů. Bolavé pocity lze zmírnit cucáním lékořice a užíváním vitamínu B, C, nebo posílením imunity třapatkou nachovou, tedy echinaceou.
Při čištění zubů musíme být opatrní, k čemuž nás ale bolest donutí. Vhodný je nejměkčí kartáček a nedráždivá zubní pasta, třeba dětská. Pěnivé pasty obsahují laurylsulfát sodný, který vysouší již podrážděnou sliznici.

Překvapivě účinná je cibule, která obsahuje sloučeniny síry s antiseptickými vlastnostmi. Zastaví vznik látek, na které sliznice reaguje vznikem vřídků. Nejen k léčbě, ale i k prevenci je nejlepší právě cibule.

A kdy k lékaři:

Pokud se objevují velmi často, více než 3x za rok, může jít o důsledek jiného onemocnění. Stejně tak vyhledejte lékaře, pokud máte v ústech více než čtyři afty, nebo pokud přetrvávají déle než dva týdny nebo pokud máte horečku přes 38 °C a bolest je tak velká, že nemůžete jíst ani pít. Také, pokud máte silnou nevolnost.

9.1.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist