Zázračné nápoje z exotických krajů: Znáte je?

České bylinky jsou k nezaplacení, nicméně i další kontinenty skrývají léčivé rostliny, které se k nám už dneska běžně dovážejí. Některým jsou připisovány doslova zázračné účinky. Které to jsou?

Rooibos: Červený keř z Jižní Afriky
V českých obchodech s čajem se už zabydlel a je dostupný v mnoha příchutích. Rooibos (z afrikánského „rooi bos“ = červený keř) se ve své domovině popíjí ve stejné míře jako u nás černý čaj. Poránu vás sice kvůli absenci kofeinu nenakopne, ale dodá vašemu organismu železo, draslík, vápník, mangan i vitamín C a další prospěšné látky. V Jižní Africe je podáván většinou s mlékem a cukrem, lahodný je však i bez ochucení.

Komu pomáhá:
– osobám trpícím ekzémem (blahodárně působí na kůži při vnitřním i zevním použití)
– těhotným ženám ohroženým chudokrevností (dodává tělu potřebné železo)
– sportovcům (kombinace sodíku a draslíku podporuje růst svalové tkáně)
– lidem se sníženou imunitou a zažívacími problémy (kyselina fenolová váže vodu ve střevech a působí proti plísním, bakteriím a virům)

Bílý čaj: Král čínských čajů
Černý čaj je zdravý, zelený čaj je zdravější a ten bílý je nejzdravější, dal by se po lopatě shrnout rozdíl v účincích tří základních čajových druhů. Bílý čaj, získávaný zpracováním prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků rostliny Camellia sinensis, obsahuje velké množství antioxidantů, které posilují imunitu a chrání tělo před řadou onemocnění, včetně nádorových. Po dlouhá staletí byl nápojem císařů a k prostému lidu se vůbec nedostal. Dnes je to jinak a z jeho lahodné chuti se můžeme radovat i my, prostí Středoevropané.

Komu pomáhá:
– osobám s vysokým krevním tlakem
– lidem, jejichž pokožka je nadměrně vystavena slunečnímu záření
– bojovníkům s nadváhou
– lidem s vyšším rizikem srdečních poruch a rakoviny

Lapacho: Poklad Inků
Vnitřní kůra stromu lapacho, který roste v Jižní Americe, byla využívána v léčebných postupech starých Indiánů a její pozoruhodné vlastnosti jsou doteď předmětem zkoumání západních vědců. Byly popsány zázračné případy uzdravení onkologických pacientů, nad nimiž už lékaři zlomili hůl. Co na to říká věda? Lapacho má skutečně schopnost likvidovat rychle se množící buňky, tím pádem může zabránit vzniku a šíření rakoviny. Otázkou zůstává způsob aplikace a dávkování – při léčbě nádorových onemocnění lze tedy popíjení lapacha doporučit zatím jen jako podpůrný prostředek. Pozor by si na něj měly dát těhotné ženy – existuje totiž nebezpečí, že jeho látky napadnou i rychle se množící buňky plodu.

Komu pomáhá:
– pacientům podstupujícím chemoterapii
– ženám trpícím záněty močových cest
– ženám s kvasinkovou infekcí i nepravidelným menstruačním cyklem
– lidem trpícím záněty a plísněmi


24.5.2012 12:00| autor: Jana Rysková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist