Vybělte si pihy a pročistěte játra…

Také už jste celí nažhavení na teplé dny, kdy budete sedět venku až do večera, koukat do praskajícího ohně a opékat buřty? A všimli jste si, že už je tu opravdu jaro? Ač ještě minulý týden v noci mrzlo a ráno jsme oškrabovali skla u aut, teď už se konečně objevuje sluníčko, neklamné znamení, že na nás jaro nezapomnělo, jak se původně zdálo.

A k jaru kromě sluníčka patří také probouzející se příroda. Ta nás pohladí na duši, ale také je dokonalou léčitelkou na všechny naše neduhy. Zanedlouho se objeví žluté hlavičky pampelišek, které jsou nejen krásné na pohled, ale také velmi zdravé. Tak se jim pojďte spolu s námi podívat na zoubek…

Pampeliška neboli smetanka lékařská, se používala k léčbě už ve starověkém Řecku. Byla osvědčeným močopudným a také pročišťujícím prostředkem. Ve Velké Británii z ní dokonce vařili pivo a pampeliškové víno.

Z celé rostlinky se k lékařským účelům používají listy a kořen. Obsahují vitamíny A a C, pryskyřici, třísloviny, inulin, cukry i bílkoviny, hořčiny. Hořký kořen pampelišky se používá nejčastěji jako prostředek podpůrný pro trávení. Dokáže povzbudit chuť k jídlu a pomůže tělu s těžko stravitelnými potravinami. Mladé listy pak pomáhají čistit a regulovat funkci jater.

Pampeliškový čaj je výtečným pomocníkem pro všechny revmatiky. Zlepšuje totiž prokrvení vaziva a podporuje látkovou výměnu. Zmírňuje bolesti, záchvaty při pravidelném pití čaje nebývají tak časté, ani tak bolestivé.

[[related]]

Pampeliška má mimo výše zmíněné velmi silné močopudné účinky, proto by se jí širokým obloukem měli vyhnout ti, kteří mají vážné problémy s ledvinami.

Z mladých listů si také můžete připravit chutný salát. Zkuste je smíchat třeba s troškou posekané cibule a zalijte zálivkou z vody, soli, cukru a octa. Salát je výborný proti jarní únavě a obsahuje značné množství vitamínu C. Je také velmi vhodný zvláště pro diabetiky.

Věděli jste, že v antických dobách se mléko z pampelišky používalo na vybělení pih a jiných vad na kráse dam?

Tak co říkáte? Ta obyčejná žlutá kytka je docela šikula. I když zahrádkáři jsou asi jiného názoru, zvláště když soused neposeká trávu, jak je rok dlouhý, a bílé padáčky se potom provokativně snášejí na váš anglický trávník…

Foto zdroj: profimedia.cz

17.4.2013 12:00| autor: Dorotka G.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist