Top 5 Oscarových kandidátů

Kolik Oscarů se čeká od nominovaných filmů? Co všechno už vyhrály? O čem jsou a kdy je uvidíme my? Na všechno odpoví následující článek.

Přehlídku desítky nominované na nejprestižnější cenu světa (hned po Nobelovce) za nejlepší film roku 2010 zahájíme pěticí, která by nejspíš na seznamu zůstala i za starého sytému, než se seznam rozšířil na 10. Všechny následující filmy totiž mají i nominaci na nejlepšího režiséra.

The Social Network

Teprve v poslední době jeho pevnou pozici oscarového favorita podminovala Králova řeč. Přesto Social Network zůstává hlavním kandidátem na hlavního Oscara. Opravňuje ho k tomu fakt, že příběh, který na pozadí vzniku Facebooku vypovídá o přátelství, egocentrismu a fobie ze společenské izolace je vynikající film, který mistrovsky vystihuje dnešní dobu. Opravňuje ho k tomu 49 různých cen, i když většina pochází od novinářů, kteří v Akademii nesedí. Za nejlepší film ho zvolily všechny (!) skupiny amerických kritiků i ti zahraniční, co rozdávají Zlaté glóby.

Z osmi nominací má ještě reálnou šanci na vítězství Aaron Sorkin, který napsal scénář s dialogy síly i rychlosti kulometu, a režisér David Fincher, který sice není tolik vidět jako obvykle, ale konverzační drama vytáhl na strhující film. Dá se ještě i tipovat na duo uznávaných hudebníků Trent Reznor (aka Nine Inch Nails) a Atticus Ross, kteří mají už Zlatý glóbus, nebo na duo střihačů, jejichž práci nelze přehlédnout. Jesse Eisenberg by si Oscara zasloužil taky, ale ne tolik jako Colin Firth.

8 nominací: film, režie, adaptovaný scénář, herec v hlavní roli, hudba, kamera, střih, zvuk

česká premiéra: už 4. 11. 2010, recenzi si přečtěte tady
na dvd s jedním speciálním diskem bonusů vychází 21. února

Králova řeč


Akademie se ovšem už léta pomlouvá, že je přestárlá a konzervativní a to nahrává spíš druhému a momentálně asi poslednímu silnému uchazeči o titul nejlepšího filmu, dramatu Králova řeč. To je totiž klasické, dojemné, končí nadějně (ne jako Social Network), vypráví o předválečných časech a ještě taktně přechází nehodící se politiku, jako britské pokusy vycházet s Hitlerem po dobrém. Nahrávají mu taky tři ceny od kolegů producentů, režisérů a herců, kterých naopak v Akademii sedí dost.  Výsledky britských cen BAFTA dál napoví, jak by tenhle souboj mohl dopadnout, i jestli by v Americe méně známý Tom Hooper mohl ohrozit Finchera, který má už na Oscara odpracováno předchozími filmy Sedm, Klub rváčů či Zodiac.

Jisté už teď ale je, že Oscara za mužskou hlavní roli si odnese Colin Firth. Kromě toho, že v roli zakřiknutého muže, co nechtěl být králem, je skvělý a díky koktání i nepřehlédnutelný, má významné plus z loňska, kdy jeho výkon v Single Manovi prohrál s Jeffem Bridgesem jenom o zásluhy. Jeho kolegové, Geoffrey Rush v roli australského logopedisty, a Helena Bonham Carter v roli královy oddané manželky, jsou taky skvělí, ale Oscary se od nich nečekají. Jako historický film posbírala Králova řeč plných 12 nominací díky výtvarným kategoriím. Protože odhaduju, že výpravu a kostýmy by spíš měla získat Alenka v říši divů, možná z toho pro Krále zbude jen cena za kameru, pokud vůbec. Uhlazený scénář Američana narozeného v Londýně Davida Seidlera má taky poměrně šanci, když se k němu váže osobní příběh o koktajícím klukovi, pro kterého se Jiří VI. stal osobním hrdinou.

12 nominací: film, režie, původní scénář, herec v hlavní roli, herec ve vedlejší roli, herečka ve vedlejší roli, výprava, kamera, kostýmy, hudba, střih, zvuk

česká premiéra: 10. března, na trailer se podívejte tady

Černá labuť

Darren Aronofsky není rozhodně režisér pro každého a jeho kariéra se díky tomu vyvíjí křivkou horské dráhy. Černá labuť ho vynesla na vrchol a tento originální režisér za ni konečně získal nominaci na Oscara. I když jeho režie psychodramatu je efektní i efektivní, nominace už je asi na vkus Akademie maximum. Stejně jako pro celý film kombinující artový film s hororem, když jako jediný z desítky nemá nominaci za scénář.

Naopak nic míň než Oscar nevystihne kvalitu výkonu Natalie Portman, jejíž křehoučká baletka, které hlavní role v Labutím jezeře rozštěpí osobnost, je tak strhující, že na její soupeřky ani skoro nemá cenu se dívat. Navíc kvůli roli rok trénovala 8 hodin denně, viditelně zhubla, během natáčení se zamilovala do choreografa a ceny teď sbírá těhotná. Navíc je mladá a populární a takové vítězky má Akademie ráda. Já bych sošku přála i kameramanovi Matthewovi Libatiqueovi, za to, jak jeho pronásledování hlavní hrdinky dodalo filmu klaustrofobní atmosféru, z níž není úniku.

5 nominací: film, režie, herečka v hlavní roli, kamera, střih

česká premiéra: 10. února, trailer najdete tady, recenzi přineseme příští týden

Fighter

Pokud by někdo měl ohrožovat v roli černého koně vítězství Social Networku, pak bych byla radši, kdyby to byl tenhle film o tichém boxerovi, který se zmítá mezi vlivem své hlučené a problematické rodiny a vlivem své nové impulzivní přítelkyně a přitom potřebuje všechny, aby se mohl stát šampionem. Film, co natočil další zatím cenami přehlížený inovativní režisér, David O. Russell.

Příběh o skutečném boxerovi Micky Wardovi je vysněný projekt Marka Wahlberga, jehož hlavní role je příliš slušná na to, aby z ní vytěžil nominaci, ale tu dostal aspoň za produkci. Zato role Mickyho nevlastního bratra je na Oscara šťavnatá dost a protože Christian Bale se do vyhublé postavy feťáka s poněkud narušením vnímáním okolí i fyzicky transformoval, toho Oscar by taky měl dostat, jako dostal Glóbus a SAG. Bale se sice takhle obětuje kvůli rolím běžně, ale Akademii teda trvalo nehorázně dlouho, než si toho všimla. Melissa Leo, dřív nominovaná za nezávislý film Frozen River, má taky velké šance po vítězství na Glóbech a na cenách SAG. Tím by svým výkonem v roli dominantní Mickyho matky, kterou obdivuhodně vyvážila a zlidštila, porazila kolegyni Amy Adams. Ta může být aspoň ráda, že jí role hubaté servírky dala šanci utéct škatuli milé naivky.

7 nominací: film, režie, původní scénář, herec ve vedlejší roli, 2x herečka ve vedlejší roli, střih

česká premiéra: 24. února, trailer obsahuje tento článek

Opravdová kuráž

Western o dívce, která si najme opileckého muže zákona na vystopování vraha svého otce, natočený podle stejné knihy jako kdysi western s Johnem Waynem, bych osobně ze seznamu nominovaných vyškrtla. Ale Hollywood má teď bratry Coeny rád, až to vypadá, že po rozšíření nominací bude na Oscarech každý jejich nový film (loni soutěžil Seriózní muž). Jejich nominace na režie se dá ale považovat za výraz právě těchto citů. I když je teprve druhá, sourozenci už vyhráli před třemi lety za Tahle země není pro starý. Jeff Bridges zase vyhrál loni a Hailee Steinfeld může jako novicka jásat jenom za to, že si jí Akademie všimla, i když ji šoupla do vedlejší kategorie, ačkoliv ve filmu jasně hraje roli hlavní. Ze zbylých nominací považuju za nejnadějnější tu za kameru, když jde o příběh z otevřené krajiny a když veterán Roger Deakins byl už nominovaný podeváté a ještě nevyhrál.

10 nominací: film, režie, adaptovaný scénář, herec v hlavní roli,herečka ve vedlejší roli, výprava, kamera, kostýmy, zvuk, střih zvuku

česká premiéra: 17. února, na trailer se můžete podívat v následujícím videu:

4.2.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist