Femina.cz > sex a vztahy > Rady a články o manželství > Sedm pravidel partnerské výměny názorů
Sedm pravidel partnerské výměny názorů
Ačkoli jste spřízněné duše, vaše názory a zájmy nemohou být vždycky identické jako vajíčka. Hádky se proto nevyhnou žádnému vztahu, je ale možné naučit se hádat se tak, aby to zanechalo co nejméně šrámů na duši a výměna názorů měla konstruktivní efekt.
1. Sledujte svůj cíl
Během hádky mějte neustále na paměti, že usilujete o nápravu situace. V návalu hněvu často vyčteme protějšku celý jeho život, i když to v dané chvíli není na místě – a zbytečně to zraňuje. Řekněte druhému, co podle vás dělá špatně, ale nenazývejte ho všeobecnými jmény. Slova jako „hlupák“, „lhář“ nebo „despota“ jsou v případě jednoho partnerova prohřešku příliš silná a spíš naštvou, než aby vyvolala vlnu sebereflexe.
2. Držte se tématu
V zápalu rozhořčení máme tendenci přilévat olej do ohně a rozvzpomenout se na všechny další křivdy, které jsme dosud řádně neprobrali. Hádka by přitom měla být jen na jediné téma. Dokud se jedno nevyřeší, nemá cenu k němu přimíchávat druhé.
3. Netahejte do sporu další osoby
Výkřiky ve stylu „Za to může tvoje matka!“ nepomáhají, nemívají žádný efekt a vedou spíš k destrukci. Hádka je výměnou názorů dvou dospělých osob, o nichž předpokládáme, že dokážou uvažovat i jednat samostatně a nikdo je k tomu nenavedl. Házení viny na blízké okolí nemá žádné logické opodstatnění.
4. Nepoužívejte vulgarismy
Jsou páry, které se při ostré výměně názorů častují nadávkami, za něž by se styděl i dlaždič. Deset minut poté jsou zase zlatíčka a pokud jste jejich slovní přestřelce nebyli osobně přítomni, nikdy byste nevěřili, že takoví milí lidé někdy vypustili podobná slova z úst. Vědí to ale jejich sousedé… a také bohužel děti. Je-li to váš případ, místo vulgarismů zkuste udělat mediální „píp“.
5. Neopouštějte své stanovisko
„Ano, máš pravdu, já jsem ta zlá, za všechno můžu jenom já, ty jsi chytrý, souhlasím s tebou, hlavně už mlč.“ Takový výrok sice vybízí ke smíru, ale cítíte z něho ironii. Viditelně není myšlen vážně. Stůjte si za svým a nevolte kapitulaci jen proto, že je partner v argumentech silnější nebo má prořízlejší pusu.
[[related]]
6. Zajeďte si rutinu usmiřování
Někdo dokáže držet tichou domácnost tři dny, jiný přijde s omluvou za pět minut. Najděte si vlastní rituál, jak se brzy uklidnit a začít opět komunikovat normálně. Můžete se na chvilku projít na čerstvém vzduchu nebo si dát spolu usmiřovací kafíčko. Cokoli vám vyhovuje a sklidní var.
7. Problém nepotlačujte
Je nutné se usmířit a omluvit se za zvýšený hlas a nemístné výčitky. K samotnému tématu hádky byste se ale měli v příštích hodinách či dnech zase vrátit, abyste ho dořešili v klidu a s chladnou hlavou.
Hezky se to mluví, že? Jenom to dodržet…