Máš své dny? Zkus moderní a fakt netradiční menstruační pomůcky

Menstruace je neodmyslitelnou součástí života každé ženy, a ať už se nám to líbí nebo ne, musíme si ji každý měsíc protrpět. Ovšem dnes už, narozdíl od dob dávno minulých, máme pořádný výběr menstruačních pomůcek. Pravda, někdy jsou pěkně kuriozní, ale jsou.

První měsíčky mě zastihly, když máma nebyla doma a já se neměla na koho obrátit. Našla jsem její šuplík s hygienickými pomůckami a začala jsem pátrat. Když jsem viděla ohromnou vatovou vložku (byla polovina osmdesátých let), pomyslela jsem si, že to je asi na výjimečné události a hledala jsem dál. Našla jsem tampon (netušila jsem, že něco takového existuje) a po jeho rozrolování (znovu opakuji, že to bylo před 30 lety) jsem konečně získala pocit, že jsem našla tu správnou „vložku“. Co vám budu povídat, moc nefungovala.

Od té doby se mnohé změnilo, nejen já, ale i přístup k ženské intimní hygieně – klastické vložky a tampony se zdokonalily, zlepšila se jejich funkčnost, ale i uživatelský komfort. A objevily se i nové metody, které umožňují prožít své dny – slovy reklamního sloganu – v suchu a bezpečí.

Zázrak jménem menstruační kalíšek

Jsem už dva roky nadšenou uživatelkou menstruačního kalíšku a stále se nemůžu ubránit nadšení. Pořád se ptám, jak jsem bez něj vůbec mohla žít? Proč mi byla jeho existence tak dlouho utajena? Proč ho dávno neužívají všechny ženy?

O čem je řeč? O měkkém pohárku, který se při menstruaci zavádí do pochvy, kde zachycuje krev. Kalíšek se nejčastěji vyrábí z lékařského silikonu a pojme zhruba 30 ml tekutiny. Zachycená krev se dle potřeby (cca po čtyřech až osmi hodinách dle síly menstruace) vylije a kalíšek se omyje pod tekoucí vodou a vrací se zpět na místo.

I péče o kalíšek je docela snadná – stačí ho vyvařit či vydezinfikovat před menstruací a po ní. Kromě toho, že je neskutečně pohodlný (vůbec o něm nevím), šetří peněženku (stojí několik stovek) a jeho dopady na životní prostředí jsou minimální (s jedním vystačíš po mnoho a mnoho let). Nezpůsobuje podráždění pokožky, vaginální mykózy a neohrožuje své nositelky syndromem toxického šoku.

Látkové vložky – měkké a jemné

Kdo nemá rád zavádění předmětů do pochvy a nevyhovoval by mu menstruační kalíšek, může sáhnout po látkových vložkách. Vyrábějí se z přírodních materiálů jako je bavlna, vlna, hedvábí, konopí či bambus. Prodávají se v různých velikostech, s různou savostí. Bývají opatřeny křidélky a na spodní straně se patentkem uchycují ke spodnímu prádlu. Kromě toho nejsou bělené chlorem, jsou prodyšné (což je opět výhoda pro ženy trpící na vaginální mykózy) a ekologické.

„Látkové vložky jsou kupodivu velmi savé, i když na to na první pohled nevypadají,“ ujišťuje mě Petra, která používá „látkovky“ na střídačku s kalíškem. „Vjem z povrchu je tak rozdílný oproti jednorázovkám, že k těm bych se dokázala vrátit jen v případě nejvyšší nouze.“ A údržba? „Hodím do kýble s vodou, tam se to samo odmočí. Když je třeba, vodu vyměním. Pak to jen dám do pračky, vyperu, a to je vše. Žádné máchání, předpírání, žádné zbytečné složitosti, “ směje se Petra.

Trochu jiné tampony a kompostovatelné vložky

Nechceš-li se vzdát jednorázových pomůcek, ale není ti lhostejné životní prostředí ani vlastní tělo, můžeš vyzkoušet biovložky a tampony vyrobené z přírodních kompostovatelných materiálů.

Existují i speciální tampony z mořské houby. Jsou zcela přírodní, neobsahují dioxiny a syntetická vlákna a jsou také biologicky rozložitelné, tudíž nezatěžují přírodu. Tampony z houby se používají obdobně jako běžně dostupné tampony. Zavádějí se do pochvy a při úplném nasátí se vyndají, promyjí proudem vody, vyždímají a opět se použijí. Jeden tampon vydrží asi půl roku.

Pouze pro sebevědomé: bezvložková metoda

Bezvložková metoda spočívá ve vědomém vyprazdňování menstruační krve poté, co se krev nahromadí v děloze. Propagátorka terapeutické fitness metody cantienica Benita Cantieni v knize „S pocitem tygřice“ popisuje a z vlastní zkušenosti potvrzuje, že díky kontrolovanému ovládání svalů pánevního dna lze menstruační krev zadržet a ovládat její vyprazdňování. Cílem bezvložkové metody není jen obejít se bez hygienických potřeb, ale také zlepšit funkci pánevního dna, prevence inkontinence a poklesu dělohy a také vědomé prožívání svého těla.

Zaujaly tě alternativní menstruační metody? Vyzkoušíš je nebo už některou používáš? Napiš nám do diskuze!

Foto: Thisnkstockphotos.com, latkovevlozky.cz, kalisek.cz

16.6.2015 10:00| autor: Jana Truksová
Více o tématu: fitness

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist