Femina.cz > Vše o zdraví > zdravý životní styl > Bylinky, které zlepšují paměť a soustředění. Znáš i tyhle?
Bylinky, které zlepšují paměť a soustředění. Znáš i tyhle?
Rozmarýn, máta nebo šalvěj. Máš tuhle přírodní „medicínu“ v domácích zásobách? Měla bys vědět, že zmíněné rostlinné trio ti dobije baterky, blahodárně zapůsobí na kognitivní funkce a ještě tě zkrásní!
Podzim je kouzelné roční období, ovšem nedá se popřít, že spousta lidí s ním má „problém“. Klimatické změny, razantní úbytek slunečních paprsků i neustále se zkracující dny mají značně negativní dopad na psychiku, přičemž mnohé okrádají o dobrou náladu i elán. Také se teď cítíš vyčerpaná a máš pocit, že mozek ti doslova stávkuje? Naordinuj si nějaký z těchto bylinkových čajů! A nejlépe okamžitě.
Rozmarýn jako všestranná medicína
Výčet schopností rozmarýnu není vůbec skromný. O této rostlině pocházející z oblastí okolo Středozemního moře je známo, že tonizuje cévy, podporuje krevní oběh a pomáhá prokrvovat končetiny, což momentálně přivítá nejeden zimomřivec, a to s otevřenou náručí. Dále přispívá k normalizaci tlaku a mírní nervové vyčerpání, zatímco odstraňuje křeče v žaludku, posiluje nervovou soustavu a léčí ekzémy. Už tohle samo o sobě zní jako báječný podzimní doping, ovšem rozmarýn má i další přednost. Američtí lékaři se na základě vlastního výzkumu domnívají, že díky obsahu kyseliny karnosové zlepšuje paměť o celých 75 %. Prokázal to jejich pokus, do něhož zahrnuli téměř stovku účastníků.
I máta hodí záchranné lano
Že mátu peprnou ocení jen ti, kteří mají potíže s trávením, pocitem plného břicha nebo neprůchodnými dýchacími cestami? Ale kdeže. Poznatky nejnovější britské studie provedené na Northumbrijské univerzitě v Newcastlu sdělují, že inhalace i konzumace máty v jakékoli formě příznivě ovlivňuje kognitivní funkce, jež zahrnují schopnost učení, paměť, koncentraci, pozornost i myšlení.
Sluší se dodat, že rostlina svěží vůně také čistí krev, dodává energii, urychluje látkovou výměnu a potlačuje bolesti hlavy. Nelze opomenout, že tenhle zelenáč má rovněž mírné afrodiziakální účinky. Při vnějším použití tonizuje pleť a zmenšuje rozšířené póry, přičemž se velmi cení při nadměrném pocení i akné.
I šalvěj hlavě prospěje. A to hodně
Nikoho asi nepřekvapí, že šalvěj ulevuje od bolestí v krku. Ostatně, vždyť je neodmyslitelnou součástí celé řady pastilek a dalších léčiv, jež jsou při angíně vřele doporučovány. O poznání méně se už ale hovoří o tom, že tato bylinka, kterou kuchaři obvykle přidávají k vepřovému a telecímu masu, chrání mozkové neurony před oxidačním stresem.
Souběžně neutralizuje volné radikály a uklidňuje mysl, což dle názoru expertů nepochybně vede k lepšímu uchovávání vzpomínek. Aby toho náhodou nebylo málo, šalvěj harmonizuje tělo a je spojována s vitalitou.
Sluší se dodat, že si hravě poradí také s hormonální nerovnováhou, prospívá kostem a zpravidelňuje menstruační cyklus. Možná tě zaujme i to, že pokud si jejím odvarem s malým přídavkem jablečného octa budeš oplachovat vlasy vždy po běžném mytí, zabojuješ proti šedinám. Prima zpráva, že?
A jak jsi na tom s alternativní medicínou právě ty? Patříš k jejím fanouškům, nebo ji naopak nevyhledáváš? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky.
foto-zdroj: shutterstock.com