9 tipů jak být chytřejší!

Kromě vyplněné podprsenky a sexy křivek, ač se to mnohdy nezdá, mají muži na ženách rádi i vysokou inteligenci. Snahy o udržení mozkové kondice, by vedle hlídání atraktivního BMI, neměly zaostávat. Občas je ale nutné dostat myšlení trochu do kondice. Není to žádná věda, někdy stačí pouze pravidelné žvýkání žvýkačky, správné dýchání či procházka.

Géniem díky žvýkání
Na veřejnosti a v určitých situacích (například při dialogu) není příliš adekvátní přehazovat v ústech žvýkačkou, ale kromě jejího pozitivního vlivu na spalování tuků, umí rozhýbat i šedou kůru mozkovou. Výzkumníci z Northumbrie University jí věří natolik, že neváhali vynést na světlo světa tvrzení, že obyčejné žvýkání žvýkačky zlepší paměť o celých 25 %. Úžasné, jak vám po „žvejce“ začne pálit. Mírně zvyšuje tepovou frekvenci srdce a průtok kyslíku v mozku a okolí hlavy. Navíc tuto „vzdělávací“ terapii můžete aplikovat bez rozdílu věku

Pijte s mírou
Alkohol je zodpovědný nejen za jednorázové okna po divoké party, ale je významným likvidátorem vaší intelektuální kondice. Vědci tvrdí, že nejvíce alkohol ovlivňuje věkovou skupinu pod 25 let, kdy je ještě mozek stále ve stadiu růstu. Na ženy jsou pak dopady alkoholu ještě tvrdší, než na muže. Alkohol mozkové buňky ve velkém likviduje a navíc  zpomaluje schopnost rychlého úsudku.

V těhotenství se smějte
Mnoho žen tvrdí, že v těhotenství to jde s jejich myšlením od deseti k pěti. Mohou za to hormonální výkyvy, ale i v tomto případě se dá udržet svěží nadhled.

Edinburghský neurolog Della Sala tvrdí, že smíchem můžete bojovat proti úzkosti a rovněž jako proti zapomínání a apatii. Vtip, dobrá nálada a úsměv na tváři odblokují problémy s pamětí i v době těhotenství

Správný tuk
Je důležitý pro myšlení. Některým korunovaným dietářkám zjevně chybí, ale vy si dopřejte zejména omega 3 – mastné kyseliny obsažené například v rybách žijících převážně v studených vodách. Aktivizaci mozkových buněk přispívá i olivový olej a tuky obsažené v semínkách oříškových jádrech. I ovoce je dobrý nápad, protože dlouhodobě hydratuje a mozek má opravdu rád, když nezápasí s žízní.

Uhaste cigaretu
Pokud vám nestačí, že cigarety mohou způsobit dlouhou a bolestivou smrt, čímž se chlubí i na krabičkách, možná vás přesvědčí to, že lidé po čtyřicítce, kteří kouřili alespoň dvacet cigaret denně, byly intelektuálně o třídu níže než ti, co mají doma křišťálový popelník pouze na ozdobu.

Procházejte se
Ať už sama, nebo ještě lépe s někým ruku v ruce. Deset a více  kilometrů týdně ve vašich nohou vás ochrání od vzniku Alzheimerovy choroby. Ačkoliv se ukazuje, že proti této nemoci není žádná účinná prevence ani léčba, Rebecca Wood z Výzkumného ústavu pro Alzheimerovu chorobu tvrdí, že procházka je jednou z nejlepších možností, jak ve stáří nezapomenout i vlastní adresu.

Buďte přátelštější
Setkání s přáteli a společné trávení času s blízkými snižují riziko demence o 38%. Proto stojí za to, mít alespoň jeden den v týdnu dveře otevřené návštěvám.

Meditujte
Relax a s ním spojené hluboké dýchání do bránice, vysoce překysličí celou mozkovou kůru a tím se stanete efektivnější v myšlení. Zkuste dechová a relaxační cvičení a uvidíte, jak vám po nich budou připadat logické hádanky jednoduché. Mimochodem právě různé rébusy, hlavolamy a tvůrčí úkoly nejen, že donutí mysl být více aktivní, ale zároveň si udržíte i tak vysoce žádané kreativní myšlení.

Dejte si brokolici
Vědci na Oxfordu mají mozkové buňky na vrcholu schopností, a proto drží pod palcem i různé netradiční výzkumy. Na základě posledních zjištění, v nichž zkoumali 168 osob s problematickou pamětí zjistili, že po užívání vitaminu B6, B12 a kyseliny listové nezaznamenali zmenšení mozku ani po sedmdesátce, což se u jedinců, kteří tyto ingredience nedostávali, pravidelně stávalo. Vitamin B najdete v mnoha potravinách – celozrnných výrobcích, cereáliích a brokolici. Jíst zdravě se vyplatí, tělo si totiž zvykne pamatovat  si víc než vy.

 

Připraveno ve spolupráci s diva.sk

28.2.2011 12:00| autor: El

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist