7 tipů jak naučit dítě na nové jídlo

Patříte-li i vy mezi ty ustarané rodiče, kteří se zoufale snaží přimět svého potomka, aby ochutnal také něco jiného, než pouze jeho oblíbenou pětici pokrmů, nezoufejte! I to, že vaše dítě jakoukoliv stravovací změnu odmítá je zcela normální a my vám poradíme, jak na to!

Zde je několik osvědčených fíglů, jak si s tím poradit:

1. Nová jídla nikdy nenabízejte ve velkém množství. Pokud se vaše dítě nějakým zázrakem bude o nové jídlo zajímat, dejte mu jen ochutnat a pak počkejte, jestli bude chtít přidat. Takhle si bude připadat, že má situaci ve svých rukou a vy nebudete mít pocit, že plýtváte jídlem, které dítě nedojedlo.

2. Hlad je nejlepší kuchař. Můžete mu také zkusit dát nové jídlo, když víte, že má právě opravdu hlad – třeba plátky manga jako odpolední svačinku.

3. Některé děti mají nadprůměrně citlivé chuťové pohárky a prostě se jim nebude zamlouvat konzistence, barva nebo vůně některých jídel a prohlásí, že jim nechutná jídlo, které zatím nikdy ani nezkusily. Jiné děti budou odmítat nějaké jídlo proto, že jim bude připomínat, co jedly, když byly nemocné nebo si ho budou spojovat s jinou nepříjemností. Když dítě prohlásí, že se mu z tohoto jídla dělá špatně, nabídněte mu ho, až bude starší.

4. Když to půjde, zapojte dítě do vymýšlení a přípravy jídla, včetně nakupování a vaření. A když vám pomůže i s pěstováním zeleniny nebo zaléváním bylinek v truhlíku, tím líp. Dodá mu to pocit, že má to, co jí, pod kontrolou. A to, co si sám vybral nebo vyrobil, bude daleko raději jíst (to bude nejlíp fungovat, když mu dáte na výběr z několika vytipovaných a vyzkoušených jídel) – raději mu neříkejte, ať večeři celkově vymyslí. Společně si vyrobte odměny – třeba rozpůlený banán s jogurtem a ovocem.

5. Hledejte způsob, jak zvýšit výživovou hodnotu jídel, která dítěti chutnají. Do známé omáčky na špagety mu přidejte trochu mletého masa nebo tofu, na zapečené sýrové tousty přidejte trochu šunky nebo tuňáka.

6. Učte (ale nepoučujte) své dítě o správné výživě. Pověste si do kuchyně tabulku, do které bude vybarvovat políčka s jednotlivými jídly, tak jak denně nadcházejí a občas proneste něco ve smyslu: „Müsli tyčinka ti ráno pomůže líp běhat a skákat“.

7. Nepodporujte u předškoláka vybíravost. Batole si ještě dosyta užívá sendvič vyříznutý do tvaru hvězdy nebo půlměsíce, ale předškolák už je dost velký na to, aby snědl jídlo tak, jak je a bez zvláštních manévrů.

Připraveno ve spolupráci s babyweb.cz

25.2.2011 6:00| autor: Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist