3 pomocníci v boji s chřipkou: Najdete je doma ve spíži!

„Bolí mne v krku,“ stěžuje si dvanáctiletá dcera Martina. „Chci Paralen,“ dodá trucovitě. „Nemáme ho, poslední jsme dobrali a dneska je svátek, žádná lékárna v okolí nemá otevřeno. Víš, co, podívej se do spíže,“ doporučí jí máma. „Léčivých prostředků tam najdeš víc než dost,“ dodá. Martina ale nechápavě kroutí hlavou. Nevěří, že máma má pravdu…

Sychravý podzim už sáhl na kliku, teplé letní počasí je dávno minulostí, jenom občas nás ještě příjemně překvapí babí léto svojí krátkou návštěvou. Nastává čas, kdy nejedna z nás utíká do lékárny, aby se zásobila prostředky, které pomáhají zahánět nachlazení nebo virózy. Někdy to ale zkrátka nestihneme a bacily nás dostihnout dříve. Překvapivě se ale obejdeme i bez lékárny. Klidně si totiž vystačíme s tím, co najdeme doma ve spižírně. Málokdo tuší, jaké léčivé poklady se skrývají mezi potravinami.

1. Sůl nad zlato
Trápí vás s podzimem rýma, zejména ta chronická? Kuchyňskou sůl má doma úplně každý, ideální je ovšem mít mořskou. Špetku jí rozpusťte v teplé vodě, pořádně nasajte do jedné a potom druhé nosní dírky (jasně, příjemné to zrovna není, ale výsledky stojí za to) a vysmrkejte. Na rituál si udělejte každé ráno chviličku času. Okamžitě zjistíte, jak se vám krásně pročistí nosní dutiny a zánět nosohltanu se vám bude obloukem vyhýbat. Důležitá je ale pravidelnost. Solí rozpuštěnou v teplé vodě můžete také kloktat. Ušetříte za kloktadlo a efekt je stejný: škrábání v krku dáte jednou provždy vale. Přísloví sůl nad zlato zkrátka mluví pravdu.

[[related]]

2. Česnek, bojovník proti bacilům
V boji s chřipkou a rýmou pomůže česnek, který výrazně stimuluje imunitní systém. Díky obsahu alicinu, látky s antibakteriálními a antimykotickými účinky, působí jako přírodní antibiotikum. Takže pokud nepatříte mezi jeho zavilé nepřátele, rozhodně se mu nevyhýbejte. Česnek podporuje pocení, čistí dýchací cesty a také pomáhá odkašlávat. Bolí-li vás v krku, zkuste žvýkat stroužek, co nejdéle to vydržíte. Pokud zvládnete sníst stroužek utřený se solí, máte s bacily vyhráno. Nebo si namažte krajíc chleba vrstvou másla a poklaďte plátky česneku. Ideální je sníst takto 1-2 stroužky česneku 3 krát denně. Ale pozor, ať zvolíte jakoukoli formu léčby česnekem, raději pak na nikoho nedýchejte… Doporučuje se ho konzumovat syrový, tepelnou úpravou alicin ztrácí účinnost.

3. Nepostradatelná cibule
Výrazný protibakteriální účinek založený na allicinu nabízí také cibule. Stačí jednu středně velkou cibuli nastrouhat, zasypat krystalovým cukrem a pomocí lžičky z ní vymačkat všechnu šťávu. Tu přecedit a užívat 2-4 lžičky 3-4 krát denně jako lék proti kašli. Podobnou službu udělá nám i cibulový čaj, tedy odvar z cibule. Ten zlepšuje dýchání a odkašlávání a měli bychom v době nemoci vypít 3-4 šálky denně. Pravda o žádnou lahůdku k pití se v tomhle případě nejedná, ale bacily se budou bát. Můžete také cibuli nakrájet na plátky, vložit do nádoby s širším průměrem (kastrol), zalít vařící vodou a páru inhalovat jako prostředek proti rýmě a zánětům nosních dutin.

31.10.2012 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist