Femina.cz > Vše o bydlení > Jak zvládnout doma horké léto a nezbláznit se?
Jak zvládnout doma horké léto a nezbláznit se?
Horké letní dny se skvěle užívají někde u vody nebo u moře, ale pokud musíš trávit čas zavřená v kanceláři nebo doma, bývá to občas pěkné utrpení. Jak to udělat, aby ti doma bylo příjemně? Máme pro tebe pár tipů.
Přežít horké letní dny, aniž by byl pro tebe každý pohyb náročný jako výstup na nejvyšší horu světa, je dost těžké, především v bytě v paneláku, ale platí to i pro rodinné domy, obzvláště novostavby. Ale víš-li jak na to, dá se to zvládnout. Aby byla realizace efektivní a účinná, musíš vyřešit hned několik věcí najednou. Jakých?
- stínění
- větrání
- ochlazování
- klimatizace a spol.
Správné stínění tě chladem odmění
Pokud si slunce nepustíš dovnitř, nepustíš si tam ani tolik úmorného tepla. Takže stínění bys měla řešit jako první. Nejjednodušším řešením jsou žaluzie na oknech, které mohou být jak vnitřní, tak i masivnější vnější. Dobré jsou i lehké, ale světlo (a tedy i sluneční paprsky) nepropouštějící závěsy. Ony sice něco do interiéru pustí, stejně jako žaluzie nedokáží zamezit průsvitu světla a paprsků slunce úplně, ale zamezí efektivně vstupu horka.
Skvělé jsou pak externí protisluneční folie, které nalepíš přímo na vnější sklo. Ty dokáží dát stopku 70 až 80 procentům slunečních paprsků, přičemž ale krásně propustí do interiéru světlo. Je to skvělé a oproti žaluziím (vnějším i vnitřním) vcelku i levná záležitost. Pozor by sis však měla dát při volbě fólie – na nová okna s izolačním dvojsklem se hodí vnější fólie, a na starší montovaná okna lze využít i vnitřní fólii. Bonusem navíc těchto vnitřních fólií, který docela jistě oceníš, je méně prachu, vyšší odolnost potažmo životnost fólie, když nebude tak zatížena vnější nečistotou – prachem, sněhem a deštěm.
Větrat je umění
S okny a sluněním je spojeno i větrání. Ideální doba, kdy bys měla mít okna dokořán a větrat, je brzy ráno a večer. Stačí 10 až 15 minut. A pokud již máš zastíněno kvůli slunci, určitě okna zavři a neotvírej, aby se ti domů nedostal horký a sluncem rozpálený vzduch zvenku.
Průvan alias jednoduché řízené větrání
Tuší, o co jde? Je to větrání v určitém čase (v létě ideálně každý den ráno nebo večer po dobu cca 15 minut, kdy je vzduch nejchladnější a do oken nepraží slunce) a umělý průvan, při němž máš otevřená okna i dveře místností (pozor dveře zajisti tak, aby nebouchaly a třeba se nevysklily či jinak nepoškodily). Pokud máš okna příbytku otočena jen na jednu stranu domu, asi to moc dobře fungovat nebude. To pak budeš muset zapojit i vstupní dveře, abys efektivního účinku dosáhla.
Ochlazování příbytku i sebe
Dalším řešením horka a horkých dní v příbytku je ochlazování. K ochlazení prostoru ti pomůže kupříkladu vana napuštěná studenou vodou a otevřené dveře do koupelny. Odpařováním vody z vany se celková teplota interiéru pocitově i fakticky sníží. Podobný efekt mají i mokré ručníky na sušáku, nebo rozprašování vody do vzduchu v místnostech. Sama sobě pak ulevíš, když se občas opláchneš vlažnou vodou – stačí obličej, zápěstí, lokty, kolena a kotníky, nebo rovnou krátká sprcha celého těla. Výborné jsou rozprašovače s vodou. Můžeš použít obyčejnou z kohoutku, nebo některé z přírodních, bylinkových a ovocných vod některé kosmetické značky.
V pohodlí domova můžeš také odložit téměř všechno oblečení, a být skoro za Evu v ráji. A třeba pokoušet svého Adama… pokud tedy v tom horku bude vůbec o nějakém harašení řeč. V horkých letních nocích zkus spát nahá a jen pod prostěradlem namísto peřiny. Ochladit se můžeš i vychlazením prostěradla v lednici.
Technické řešení
Tou nejjednodušší možností, jak se v horkých dnech ochladit, je využití ventilátorů a mobilní či pevné klimatizace. Ventilátor pořídíš za pár stovek téměř v každém elektro či hobby marketu, ovšem s klimatizací je to již složitější. Na tento způsob ochlazování je nutno myslet již dopředu a řešit před létem. A že je výběr této techniky veliký, to jistě víš sama. K mání jsou klimatizace s jednou venkovní jednotkou, a to nástěnné, stropní, či rohové. Ty fungují na bázi cirkulace, když z kompresoru venkovní jednotky je tlačena chladící směs do vnitřních jednotek, v nichž pak vlivem odpařování chladne. Následně je vzduch proudící klimatizací ochlazován a vyváděn do jednotlivých prostor. Můžeš si však pořídit i mnohem cenově dostupnější variantu – mobilní klimatizaci. Ta je lehce přenosná po interiéru a lze ji využít variabilně v místnosti, kde zrovna pobýváš. Mobilní klimatizace však nemá vnější jednotku a cirkulaci chladící směsi integrovanou v sobě si zajišťuje sama.
Jak řešíš horké a parné dny doma ty? Máš nějaký tip na ochlazení příbytku či sebe? Poděl se s námi o něj! Pokud si vystačíš se závěsy, mrkni do galerie, najdeš tam super inspiraci.
Text: Pavla Jelínková
Foto: Profimedia.cz, pinterest.com, foto prodejců