Zlomené srdce? Hazard se zdravím

Že srdce po těžkém rozchodu bolí, to je všeobecně známá věc. Ovšem málokdo tuší, co to vlastně znamená! Ty jsi věděla, že tahle stresující událost může tvé zdraví poslat úplně do kytek? A dokonce bývá i hůř…

Rozchody patří tak nějak k životu – bohužel. Ostatně, neříká se přece jen tak, že k navázání vztahu jsou potřeba dva, zatímco k jeho k ukončení bohatě stačí jeden. Jenže co takové zlomené srdce, které nemile překvapení účastníci mnohdy „vyfasují“, ani neví jak? Podle všeho žádná sranda. Tento poetický pojem totiž není jen výstižnou frází do smutné literatury, ale život ohrožující nemoc! A to jako bez legrace…

Odvrácená strana lásky, kterou nechceš zažít

Britský výzkum provedený skotskou Aberdeenskou univerzitou vskutku šokuje a vrhá na nepěkné konce vztahů ještě temnější světlo. Jeho závěry prokázaly, že syndrom zlomeného srdce, jinak zvaný jako „takotsubo kardiomyopatie“, je pro člověka stejně škodlivý jako infarkt. Tamní odborníci dokonce tvrdí, že následkem stresové události srdce podává méně efektivní výkon, čímž pochopitelně hrozí vývoj různých onemocnění. Muže to být ještě horší? No samozřejmě – jako vždycky, když jde o nějakou vážnou věc! Co ještě se děje pod povrchem? Nemáme zrovna příznivé zprávy…

Časovaná bomba, co tiká hodně nahlas

Výsledky studie rovněž odhalily, že zmíněný syndrom negativně ovlivňuje schopnost nejdůležitějšího orgánu v těle čerpat krev. Snížení tlaku vede k vytvoření jizev na srdečním svalu, které se nejen špatně hojí (a zpravidla to trvá minimálně čtyři měsíce), ale navíc zhoršují celkovou elasticitu srdce. V krajních případech dochází i k jeho trvalé deformaci!

zlomene-srdce-text.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Když se diví i odborníci, to už je co říct

„Dlouho jsme si mysleli, že pacienti trpící syndromem zlomeného srdce se mohou i bez lékařské pomoci plně uzdravit. Naše poznatky však ukazují, že tato nemoc má mnohem vážnější následky, než jsme si vůbec uměli představit,“ přiznává Dana Dawson, lékařka a zároveň autorka výzkumu, jež působí na zmíněné Aberdeenské univerzitě.

Znamená to snad, že se zlomeným srdcem budeme chodit k doktorovi, stejně jako s rýmou nebo chřipkou? Rozhodně bychom měli, o vážnosti situace tě přesvědčí i statistiky, které se nedají nazvat právě optimistickými…

Smutek, žal a černé kroniky

Z lékařských záznamů vyplývá, že přibližně 17 % pacientů se syndromem zlomeného srdce zemře do pěti let. 90 % všech postižených jsou ženy, které jsou k této nemoci výrazně náchylnější, tedy v porovnání s muži. V 70 % vzniku hraje hlavní roli stres, který je viníkem číslo jedna. Ročně tento kolaps postihne jen ve Velké Británii něco kolem třech tisíc jedinců, ovšem odbornou pomoc nevyhledá každý, tudíž konečné číslo může být daleko vyšší. No, co k tomu dodat?

Jakoby už tak rozchod nebyl dost traumatický, ono v něm jde dokonce i o život! O důvod víc, proč se snažit o jeho klidný průběh, ať už se stalo cokoli.

Co ty na to, bylo někde tvoje srdce „zlomené“? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky. A abychom trošku téma odlehčili, mrkni do galerie, najdeš tam rozchod trošku s nadhledem.

Text: Lucie Feiková

Foto: Shutterstock.com, facebook.com

15.9.2017 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist