Zbavte se nemoci ještě dříve, než vypukne

Možná vám nadpis tohoto článku připadá poněkud zmatený. Léčit nemoc, která neexistuje, je přece nesmyl, říkáte si. Na první pohled určitě ano, ale když se nad tím zamyslíte hlouběji, určitě dojdete k závěru, že na tom něco je.

Je známo, že starověcí čínští lékaři razili názor, že lepší, než nemoci léčit, je jim předcházet. Do dnešních dnů východní medicína plně využívá ten nejcennější poklad, jaký si vůbec člověk může přát: Plnou, či spíše doslova bezednou studnici lékařských a léčebných postupů, nauk, učení a ohromné množství všelijakých bylinných výtažků a elixírů, které se hluboce a precizně zabývají lidským zdravím a vším, co s ním souvisí. Je neuvěřitelné, jak obrovské znalosti tehdy měli a jakým mistrným způsobem jich dokázali využívat. A to nejenom v léčení různých nemocí, ale především v jejich prevenci. Ta je totiž pilířem tradiční čínské medicíny (TČM), jejíž způsoby léčby a předcházení nemocí si získávají stále větší oblibu i v současných západních kulturách.

Být zdravý a silný, dožít se ve skvělé kondici vysokého věku, myslet a vnímat svět a život pozitivně… To je přání a touha snad každého člověka. Tradiční čínská medicína ví, jak můžete těchto cílů dosáhnout. A těm, kteří jsou ochotni naslouchat, přijímat a řídit se jejími po tisíce let ověřenými doporučeními, může ukázat cestu tím správným směrem. Chtěli byste se touto cestou vydat také a mísí se vás zvědavost s nedůvěrou? Nevíte, co si máte pod pojmem tradiční čínská medicína konkrétně představit, respektive jak by mohlae pomoci třeba právě vám? Možná vaše pochybnosti společně s Centrem tradiční čínské medicíny Li West právě nyní rozptýlíme.

Prevence a léčba TČM aneb Mohlo by vás zajímat

Pro koho je tradiční čínská medicína určena? Kdo by měl její léčbu a lékaře vyhledat především?

TČM je určena především pro lidi, kteří ještě nemají akutní potíže a nacházejí se v tak zvaném klinickém stádiu. V této fázi žádný přístroj ani rozbor krve nemoc ještě neprokáže, ale člověk už se třeba necítí ve své kůži. Různé příznaky rodící se nemocí jsou vidět například na povlaku jazyka, v modřinách nebo vyrážkách pod očima, nepravidelných bolestech hlavy nebo občasném bušení srdce. Člověk si necítí dobře, bývá unavený hned ráno po probuzení, je vyčerpaný, smutný bez radosti ze života. Podobné stavy nejsou normální, a pokud je nezačnete řešit, tak s největší pravděpodobností onemocníte.  V tomto okamžiku může TČM velmi kvalitně a bez vedlejších účinků výrazně pomoci. Jde tedy o dobu před samotným propuknutím nemoci, čili o velmi účinnou prevenci. To znamená, že TČM dokáže zabránit propuknutí nemoci ve vašem těle ještě dříve, než se začnou projevovat její první příznaky. Tradiční čínská medicína je tedy založena především na prevenci. Starověcí čínští císaři vždy nejvíce respektovali lékaře, kteří dokázali udržet jejich zdraví co nejdéle v pořádku. Nejváženější čínský doktor tedy neléčí nemoc, ale zaměřuje se na účinnou prevenci, aby nemoc nepropukla. Takoví „pacienti“ jsou cílová skupina TČM.

Dokáže TČM kromě účinné prevence řešit i konkrétní problém již probíhající nemoci v jejím akutním stádiu?

Člověk, který už má nějaké konkrétní potíže, například ho bolí srdce, hlava, nohy apod., většinou navštíví svého lékaře, který ho vyšetří a předepíše mu léky. I v takových případech může pomoci TČM, protože se zaměřuje na léčení podstaty a skutečné příčiny problémů, nikoli jen vnějších příznaků. Lékař TČM dokáže najít příčinu potíží a na ni zaměří léčbu. Například při alergii vám klasický lékař předepíše léky na zklidnění přirozených reakcí organizmu, čínský lékař vám dá bylinky na vyčištění jater. Při zvýšeném tlaku dostanete prášky na rozšíření cév nebo ředění krve, čínsky lékař vám dá pilulky na posílení ledvin nebo štítné žlázy. TČM se zároveň zaměří na body a dráhy v těle a přesměruje energii správným směrem. Tam, kde je zánět, tam je energie přebytek, preparát TČM uvolní cesty, tuto přebytečnou energii odstraní a dodá ji tam, kde je jí nedostatek. Nastolí tedy v těle stav rovnováhy, což je vlastně stav, kdy je člověk zdráv.

Jaké přípravky a preparáty TČM k léčbě používá?

Léčebné preparáty tradiční čínské medicíny jsou bylinné, respektive se jedná o výtažky z bylin. Byliny samotné totiž nemají takovou koncentraci a sílu jako výtažky. Jedná se vždy o kombinaci několika bylin, přičemž každá z nich má v léčebném procesu svou jedinečnou úlohu: První výtažek má hlavní léčebný účinek, druhý pomáhá a podporuje úsilí té hlavní byliny, třetí koordinuje práci obou dvou a čtvrtý odstraňuje vedlejší účinky. To je základ a princip léčebných preparátů TČM. Kromě toho jsou tyto preparáty i energeticky přínosné, to znamená, že regulují nebo dodávají energii.

Je dobré se před preventivním užíváním přípravků TČM nechat vyšetřit lékařem zaměřeným na TČM?

To by bylo samozřejmě ideální, a pokud je to jen trochu možné, určitě se úvodní konzultaci s lékařem doporučuje. TČM má totiž jiný pohled na člověka a jiný přístup. Neléčí syndrom, ale příčinu. To znamená, že když přijdete, že vás bolí hlava, nezačne doktor okamžitě léčit hlavu, ale nejdřív najde příčinu, proč vás ta hlava bolí. Doktor TČM vám položí spoustu otázek a pečlivě si vyslechne všechny vaše odpovědi. Dlouhé povídání občas někomu může připadat jako zbytečná ztráta času, ale je to základ. Pak přistoupí ke konkrétní diagnostice, kterou provádí vyšetřením úst, jazyka, uší, sliznice, bělma očí… Pokud máte nějaké vyšetření z klasické medicíny, například rozbor krve, rentgenový snímek apod. je dobré přinést je s sebou. Lékaři TČM mají kromě vzdělání v tomto speciálním lékařském oboru (TČM) za sebou i studia klasické medicíny, takže pokud bude mít možnost nahlédnout i do dalších rozborů, může váš stav o to lépe komplexněji vyhodnotit. Na základě vyšetření konkrétního pacienta pak lékař doporučí léčbu určenou přímo pro něj, přesné kombinace a dávkování preparátů apod. Každý člověk je jiný, má různé stádium onemocnění, potíže s různými orgány apod. TČM všechny tato aspekty zohledňuje a neléčí tedy „plošně“ člověka jako jednoho z mnoha, ale jako jedince se svými specifickými a konkrétními potížemi a dispozicemi. Může se tedy stát, že budou mít dva lidé stejnou kombinaci přípravků, ale každý z nich bude mít jiné dávkování.

Když někdo z jakéhokoli důvodu k tomu lékaři jít nechce, ale rád by v zájmu prevence nějaké přípravky užíval, je to možné? Existují přípravky, které si může člověk tak zvaně naordinovat sám?

Ano, takové přípravky samozřejmě jsou.  Je jich široký výběr: Na zvýšení imunity, na zlepšení krevního oběhu, protizánětlivé a antibakteriální přípravky, prostředky na snížení teploty, pro normalizaci zažívání, pro orgány močového systému apod. Dovozci a výrobci přípravků sice neradi prodávají své produkty bez doprovodné lékařské konzultace, ale rádi vám zdarma odpoví na vaše dotazy ke konkrétním produktům.  Každý přípravek má navíc svůj příbalový leták s informacemi. Nicméně pokud člověk navštíví kvalifikovaného lékaře TČM je to vždy lepší. Jak již bylo uvedeno, co člověk to originál a lékař dokáže přesně rozpoznat, jaká konkrétní kombinace a dávkování jsou pro něj vhodné.

Jsou ale permanentní případy, kdy to úplně nutné není, stává se například, že člověk má chřipku, pociťuje na sobě všechny klasické příznaky jako teplota, slabost, bolest hlavy a kloubů… Pro něj jsou vhodné protizánětlivé přípravky a ty na snížení teplot a rovněž na detoxikaci organismu.

Existují v přípravcích TČM léky přímo proti bolesti, něco na způsob analgetik?

TČM řeší potíže prostřednictvím odstranění příčiny. Přímo analgetika proto nemá. Ale tím, že její přípravky působí na zdroj zánětu, což bývá nejčastější příčina bolesti (např. u zubů), můžeme doporučit přírodní antibiotikum, které působí velmi dobře a nemá vedlejší účinky, případně může užívat i přípravek, který odstraňuje toxiny.

Kdy by se měl člověk začít preventivně „léčit“ s TČM?

Číňané říkají, že správná strava je základem zdraví. Takže začít je třeba už u malého dítěte, kterému by rodiče měli ukazovat a vštěpovat, jak se má správně stravovat. Bohužel žijeme ve velmi hektické a uspěchané době, která nám působí stres a máme tendenci jídlo odbývat nebo nad tím, co jíme my nebo naše děti, moc nepřemýšlíme. Jako příklad můžeme uvést studený jogurt a džus po ránu. To je ta nejhorší kombinace, kterou můžeme tělu dát, protože špatně působí na slezinu a právě tento orgán nás zásobuje živinami. Je to studené a je to doslova úder do sleziny. Číňané říkají, že snídaně je základ, protože od toho, jak nastartujeme den, závisí, jak ho prožijeme. Pro děti je po ránu nejvhodnější kaše. Obilná, ovesná, rýžová… vařená ve vodě a dochucená mlékem, ovocem apod. I polévka je vhodná, i když je to v naší zemi neobvyklé. Naše klasické snídaně jako například chléb s něčím apod. nejsou úplně špatně, avšak je lepší nekonzumovat čerstvý chléb, ale tak dva dny starý, protože chléb zavodňuje organismus.

Jak je to s ovocem a zeleninou?

Číňané obecně jedí ovoce a zeleniny poměrně málo, a vždy tepelně upravenou.  Jejich stravu tvoří 70% obilovin, které dochucují různými bylinami a občas trochou masa. Stravují se tak celý život a v drtivé většině se těší pevnému zdraví až do pozdního věku. Zelenina a ovoce (většinou tepelně upravená) zaujímá asi 15%, 5% syrové zeleniny, 5% masa a 5% mléčných výrobků.

Něco málo o preparátech tradiční čínské medicíny. Které jsou pro prevenci a zachování zdraví vhodné?

Na úvod několik slov z legislativy. Léky, které v Číně vyrábějí státní farmaceutické giganty a jsou tam tudíž prodávány v lékárnách jako léčiva, nejsou v Evropě jako léky uznané. Zde musí být upraveny do kategorie potravinových doplňků a s touto certifikací jsou pak v evropských lékárnách prodávány. Jelikož na potravinových doplňcích nesmí být na etiketách uvedeny žádné léčivé vlastnosti, je to další důvod, proč je před jejich užíváním konzultace se specialistou tradiční čínské medicíny v každém případě vhodná.

Ověřené tipy:

Přípravků je samozřejmě mnoho a každý má své jedinečné a specifické účinky, tak jen malá ukázka.
Jedním ze základních preventivních produktů je odvar Laodžan (Laojun Decoction), který má velmi různorodé pozitivní vlivy na organismus: Zvyšuje imunitu, zlepšuje činnost srdce a krevního oběhu, stabilizuje funkce nervového systému a příznivý vliv na intelekt a fyzickou kondici…

Pro ženy kromě jiného mohou být nenahraditelné Pilulky „Bílý Fénix“, které celkově výrazně prospívají ženskému organismu se všemi jeho specifiky – od menstruace přes klimakterium ke zvýšení imunity, řešení zažívacích potíží atd.

Lehčí kalibr je čaj – Výtažek „Vajda“, který má protivirové a antibakteriální účinky a skvěle pomůže ve chvíli, kdy na sobě člověk začíná pociťovat první příznaky nachlazení. Pokud bude čaj pít 3 – 4x denně, má velkou šanci, že se obyčejná rýma nepřemění v chřipku. Bude vám chutnat lépe než limonáda a výborně se hodí i jako prevence.

Obsáhnout v jednom článku vše, co se tradiční čínské medicíny týká je nemožné. Cílem bylo vám alespoň přiblížit způsob, jakým TČM a její lékaři přistupují ke svým pacientům a jaká je podstata jejich lékařské péče. Na závěr se dá říct jen jedno: Tradiční čínská medicína je skutečná studnice moudrosti a ověřených lékařských zkušeností. Zcela jistě si jak ona tak my zasloužíme, aby měla pevné místo v našich životech a v našem přístupu k vlastnímu zdraví. Jako další zajímavý tip a informaci pro vás mohu uvést, že Centrum tradiční čínské medicíny Li West právě zařadilo do svého vzdělávacího programu i pravidelné konání seminářů pro veřejnost. Na nich si jejich účastnící mohou osvojit základy správné životosprávy a celkovou filosofii tradiční čínské medicíny.  Protože o zdraví – duševní i tělesné a kvalitu života jde v tradiční čínské medicíně především.

Za informace děkujeme:
Centru pro tradiční čínskou medicínu Li West

30.5.2012 10:00| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist