Femina.cz > Vše o zdraví > Zázvor a jeho zázračné účinky. Vyzkoušej je na vlastní kůži!
Zázvor a jeho zázračné účinky. Vyzkoušej je na vlastní kůži!
Zázvor – na první pohled nic moc, ale pod nevábnou hnědožlutou slupkou se skrývá skutečný poklad. Že ho ještě ve své kuchyni ani lékárničce nemáš? Ale to je obrovská chyba. Je to totiž malý zázrak pro tvé zdraví.
Poklad jménem Zázvor
Odborný název této vytrvalé tropické byliny zní zázvorovník lékařský. Rostlina dosahuje výšky až 1,5 metru, vzhledově je podobná rákosu. Zázvor se pěstuje nejméně 3000 let a jeho domovinou je tropická Asie. Postupně se díky zručnosti středověkých obchodníků dostal i do Středozemí k Egypťanům a na náš kontinent. Původně však pochází z Indie a Číny. Tyto dvě země jsou také jeho největším producentem.
Důvodem, proč se zázvor pěstuje, jsou jeho vysoce aromatické oddenky, nikoliv kořeny, jak chybně uvádějí některé kuchařky. Pokud by sis chtěla zázvor vypěstovat doma, i to je možné, ale pozor, zázvor nesnáší přímé slunce a z toho důvodu musí být zastiňován. Půdu je zapotřebí dobře zásobit živinami. Bude to chtít kvalitní substrát. Doporučuje se zalévání pouze vlažnou vodou.
Zázvor v kuchyni
V našich končinách nejčastěji zázvor seženeš ve formě koření jako žluto-hnědý, silně aromatický prášek, může být i sušený na plátky, v čerstvém syrovém stavu se slupkou, případně kandovaný. Nejčastěji bývá doplňkem sushi. Podávání růžově obarveného, tence nakrájeného zázvoru je při jeho konzumaci nezbytné. Zázvor zde totiž slouží jako dezinfekce, jelikož hlavní složkou sushi jsou většinou syrové ryby.
V kuchyni se zázvor už i u nás těší nebývalé popularitě. Oblíbili si ho v hojné míře cukráři. Přidává se rovněž do různých chutney a džemů. Jeho doménou je jednoznačně asijská kuchyně, kde v páru s jarní cibulkou vytváří výtečné chuťové variace. V kuchyni z něj nejvíc dostaneš, pokud jej před přidáním do pokrmu trošku zmáčkeš. Uvolní se tím totiž obsažené silice. Díky tomu pak pokrm získá velmi aromatický nádech. Zázvor překvapivě obsahuje i kapsaicin, který se vyskytuje v chilli.
Zázvor jako lék
Zázvor však vedle kuchyně oceníš i v domácí lékárničce. Lehkou jarní virózku, kašlík či rýmičku spolehlivě zažene čaj z čerstvého zázvoru nakrájeného na tenké plátky. Zázvor se také výborně hodí v případě nevolnosti, zvracení, při břišních křečích a menstruačních bolestech, dráždivému kašli, nebo zánětech slinivky břišní. Oblíben je též v případě mořské nemoci. Dobrá zpráva pro těhotné – i počáteční ranní těhotenské nevolnosti hravě zvládne. A to stále není všechno; snižuje i „špatný“ cholesterol v krvi a působí příznivě při kardiovaskulárních chorobách. Všechny výše uvedené účinky uznává i klasická západní medicína.
O čínské medicíně ani nemluvě, ta na něj nedá už vůbec dopustit. Číňané jej s oblibou užívají při kocovině. V Africe je pak údajně využíván i jako antikoncepční prostředek. O těchto účincích se můžeme jen dohadovat, uvážíme-li, jak je na tom Afrika s populací.
Pokud to s léčbou zázvorem budeš brát opravdu vážně a dopřávat si jej v plných doušcích, je třeba zmínit, že doporučená maximální denní dávka činí 5 gramů. Větší dávky mohou (paradoxně) vyvolat žaludeční nevolnost či pálení žáhy. Pozor by si měli dát zejména diabetici a dlouhodobí uživatelé léků na snížení krvácení a na srdce.
Co se týče uchovávání v domácích podmínkách, doporučuji ti zabalit jej do papírového ubrousku nebo alobalu a poté do mikrotenového sáčku, který je třeba neprodyšně uzavřít. Takto „zakonzervován“ by měl v lednici vydržet několik dnů, ne-li týdnů.
Výborný domácí zázvorový likér
Nemohu vynechat můj nejoblíbenější recept obsahující tento malý štiplavý zázrak – a sice zázvorový likér.
Budeš potřebovat:
- půl litru vodky (kvalita zde hraje roli)
- 300-400 g čerstvého zázvoru
- cukr (můžeš použít i třtinový)
- vodu
Postup:
Zázvor nakrájej na malé kousky o velikosti asi jednoho centimetru, loupat ho nemusíš, snad jen lehce omýt. Alkohol je dostatečná dezinfekce a navíc se pak stejně ještě bude cedit. Nakrájený zázvor vlož do velké sklenice, zalij vodkou a uzavři víkem (případně obal potravinářskou folií). Obvykle ho nechávám luhovat minimálně čtrnáct dní, občas protřepu, ale když ho necháš měsíc, nic nezkazíš. Naopak se tím ještě zvýší účinky aromatických silic.
Až nadejde den D, slij tekutinu přes cedník vyložený gázou do připraveného hrnce. Mám zkušenost, že pro tyto účely nejlépe poslouží obyčejná lékařská gáza, která se dá sehnat v lékárně za pár korun. V malém rendlíčku pak svař cukr s vodou v poměru 60 g cukru na 150 ml vody a občas lehce promíchej, dokud se cukr v tekutině nerozpustí. Při použití třtinového cukru získá sirup nádhernou barvu. Stáhni rendlík z ohně, nech vychladnout a přidej sirup k zázvorovému výluhu. Nějaká pěkná ozdobná lahev ještě znásobí výsledný efekt. Předtím ale rozhodně doporučuji zkušební degustaci. Zcela neskromně musím říct, že tento likér vždy a všude vítězí a válcuje i osvědčené značky. Domácí výroba holt hýbe světem.
A co ty a zázvor? Už jsi mu přišla na chuť, nebo ho vůbec nepoužíváš? Más nějaké super recepty se zázvorem? Poděl se o ně s námi v diskuzi.
Foto zdroj: shutterstock.com