Femina.cz > Vše o zdraví > Zánět spojivek
Zánět spojivek
Pálení, řezání v oku a zarudlé bělmo, občas i víčka nás může postihnout nejen v létě. Přesto se v ním v létě setkáme častěji.
Oko je více namáhané slunečním zářením, suchým vzduchem, případně větrem a ve vzduchu také poletuje více prašných částic.
První pomoc
Pomůže chladivý obklad z čisté gázy či vychlazené čajové sáčky (například heřmánek či černý čaj). Rozhodně pak nezatěžujte oči sledováním televize, prací na PC – ale to vás nejspíš donutí oči samy.
Bolest oka vám také ukáže, jak často okem vlastně hýbeme, při jakých činnostech je nejvíce namáháno. Jednoduše řečeno – nonstop.
Chraňte oči tmavými brýlemi a pokud potřebujete dioptrické brýle, noste je. Korekce zraku pomáhá ke klidovému režimu vašich zarudlých očí. V lékárně si můžete koupit léčivé kapky, masti či koupele, když však jsou potíže velké či neustávají, navštivte lékaře.
Viry
Virové záněty se projevují bělavými či nažloutlými povlaky v koutcích očí, často je doprovází rýma, či bolest v krku. Nejčastěji je vídáme v zimě. Jsou nakažlivé a s tímto typem zánětu raději běžte ihned k lékaři.
Bakterie
Hojný sekret, který slepuje řasy, to je výsledek řádění bakterií. Většinou se při dodržování hygieny nepřenese do druhého oka. Je ale také velmi nakažlivý.
Alergie
Alergeny, hlavně v jarním období, mívají také svůj obraz – svědění, slzení, které může trvat celé dny či týdny. Chronický zánět pak může poškodit spodní okraj víčka, takže raději běžte k alergologovi, aby zjistil příčinu vašich dlouhodobě zarudlých slzících očí.
Důležitá je hygiena
U nakažlivých forem zánětu je nejdůležitější hygiena. Každý den měňte ručníky, kterými si otíráte obličej, veškeré léky, kapátka, mističky s borovou vodou udržujte v úzkostlivé čistotě a před každou manipulací s nimi si pečlivě omyjte ruce mýdlem. To ostatně udělejte vždy, když si sáhnete do blízkosti oka.