Zaměřeno na prevenci. Co můžeš udělat pro to, aby ses vyhnula nachlazení?

Jakou roli v obranyschopnosti hraje pravidelný pohyb a kvalitní odpočinek? Úplně bez nadsázky by se dalo říct, že naprosto zásadní. Zdraví si pojistíš také tím, že se naučíš lépe zvládat stresové situace!

Mezi klasické „symboly“ podzimu nepochybně patří nákup papírových kapesníků, dlouhé fronty v lékárnách i přeplněné čekárny u praktických lékařů, ve kterých si nemocní doslova podávají dveře. A to nemluvíme o koronaviru, který se k tomu všemu přidal. Nechceš být další na řadě, protože „zalehnout“ se ti teď hodí asi ze všeho nejméně? Pak rozhodně nepodceňuj prevenci. Která opatření výrazně snižují riziko nastydnutí, infekcí a otravných viróz?

Pravidlo první? Nestresovat se

Pokud jde o dlouhodobý psychický tlak, zřejmě se nenajde jediný odborník, který by o něm smýšlel jakkoli pozitivně. Většina expertů se shoduje v tom, že permanentní nervozita způsobuje celou řadu závažných komplikací, a to včetně depresí, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Ohrožuje také funkce trávicího i reprodukčního systému, což nelze brát na lehkou váhu. Tím ale „vedlejší účinky“ duševního vypětí ani zdaleka nekončí.

Tedy alespoň podle vědeckého výzkumníka Roberta Cona z americké Connecticutské univerzity. Ten se na základě své studie domnívá, že vlivem čilé produkce hormonu kortizolu stres značně oslabuje obranyschopnost, proto bychom se měli i v krizových situacích snažit zachovat chladnou hlavu. Vždycky…

Neochuzuj se o spánek. Ve vlastním zájmu

O důležitosti kvalitního nočního odpočinku se mluví a píše neustále. Specialisté se nijak netají názorem, že lidé, kteří neprospí sedm hodin denně, jsou o poznání náchylnější k nejrůznějším onemocněním. Dlouhodobější spánková deprivace totiž kromě jiného dramaticky redukuje počty bílých krvinek, bez nichž se imunitní reakce organismu zkrátka neobejdou. A teď ruku na srdce. Neponocuješ až moc často? Pozor na to, může se ti to opravdu nehezky vymstít.

sleeping-2.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Dezinfikuj. Poctivě

Viry a jiné choroboplodné zárodky mají překvapivě dlouhou životnost. A co hůř, bez nejmenších obtíží se „zabydlí“ i na površích a předmětech, s nimiž denně přicházíme do styku. Těmi nejrizikovějšími zpravidla bývají kliky dveří a nákupní košíky v obchodech, dále pak peníze a madla v městských hromadných prostředcích. Je jasné, že právě v MHD či u pokladny v obchodním centru si ruce umýt nelze, ale použít se dá antibakteriální gel, který likviduje až 99,9 % bakterií do jedné minuty od aplikace. Tak neváhej a používej jej.

Nezanedbávej pohyb. Je to pro tvé dobro

Pravidelná fyzická aktivita je asi nejčastěji spojována s hubnutím, dobrou náladou nebo omezenou pravděpodobností osteoporózy. Věděla jsi ale, že je také báječnou prevencí rýmy, kašle a dalších běžných neduhů?

Ze závěrů amerického průzkumu provedeného na vysoké škole sportovní medicíny jednoznačně vyplývá, že až 61 % nadšených běžců vykazuje méně symptomů nachlazení. Tedy alespoň v porovnání s lenivějšími jedinci, kteří volné chvíle raději tráví v křesle u televize. Že tě na běh vůbec neužije? Nevadí, vyrážet můžeš na dlouhé procházky. Nebo zkus klidnější jógu, která má okamžitý dopad na genovou expresi, zejména tedy u imunitních buněk. Každý pohyb se počítá!

Jak jsi na tom s imunitou právě ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky. A pokud znáš nějaké zaručené metody, jak ji posílit, sem s nimi!

foto-zdroj: shutterstock.com

3.11.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist