Femina.cz > sex a vztahy > Rady a články o manželství > svatba > Nejbláznivější svatební zvyky napříč světem
Nejbláznivější svatební zvyky napříč světem
Svatba je pro ženy na celém světě určitě jedním z nejdůležitějších dnů jejich života a tak není divu, že tento den s velkým D je opředen spoustou rituálů a tradic. Ty naše znáš asi docela dobře, ale tušíš, jaké tradice dodržují jinde ve světě? Některé jsou hodně kuriózní. Vydej se s námi na cestu kolem světa a poznej je…
Rozbíjení talířů, nevěsta v bílém, společné krájení dortu, výměna prstýnků… to jsou všechno zvyky a tradice, které u nás známe a vídáme snad na každé svatbě. Ale jinde ve světě mají zvyky úplně odlišné a leckdy hodně zajímavé. Pojďme to vzít napříč kontinenty a podívat se na ty nejzajímavější.
Zvyky a tradice v Evropě
Začneme u našich západních sousedů – v Německu. Jednou z tradic je rozbíjení nádobí. A proč? Střepy přece přinášejí štěstí. Na tom není nic divného, i u nás se rozbíjí talíře před hostinou, ovšem v Německu začnou s rozbíjením ještě večer před svatbou. Zřejmě si to své štěstí chtějí hodně pojistit.
V Rumunsku se zase baví unášením nevěst. Není to ale jako u nás, kdy nevěsta svého vyvoleného nevidí maximálně pár hodin, které stráví v nějaké sousední vesnici nebo nedaleké hospodě. Tady na to jdou od podlahy, pokud muž unese ženu a má ji po svém boku minimálně dva dny, stává se tak jeho zákonitou manželkou. Tomu říkáme úlet.
Co se týče zapovězených barev a šperků, tak pokud u nás nevěstám přináší smůlu pravé perly, v Itálii jsou symbolem neštěstí zlaté šperky, ty na žádné nevěstě docela určitě neuvidíš. Francouzské páry preferují během svatebního dne diamanty, které symbolizují pevnost a zdobí jimi častokrát i své snubní prsteny. Cestu k oltáři jim družičky lemují bílými stužkami. Zvykem rovněž je, že nevěsta se ženichem přicházejí k oltáři spolu. Po skončení svatebního obřadu jsou novomanželé zasypáni drobnými mincemi, což, jak jistě správně tušíš, jim má zaručit spokojené a bohaté manželství.
V Irsku jsou během svatebního obřadu přítomným dámám zapovězeny zelené šaty. Podle tradice totiž nosí zelená barva novomanželům smůlu.
Ve Velké Británii bývá častým a současně roztomilým zvykem, že malé družičky rozhazují po pěšince vedoucí k oltáři malé kvítky. Květinová výzdoba symbolizuje krásný a šťastný život budoucích novomanželů. Platí také, že malé družičky (tzv. flower girls) mají podobnou barvu i tvar šatů, jako nevěsta.
Vskutku originálně se slaví svatba v Albánii. Tam má totiž zvlášť svatební oslavu nevěsta a zvlášť ženich. Nevěstina svatba trvá tři dny od pátku do neděle. Dopoledne chodí nevěstě popřát přátelé a večer chodí bližší rodinní příbuzní na hostinu. Ženich, jeho rodiče a bližší rodina navštíví nevěstinu oslavu o sobotní noci na tři až čtyři hodiny, novomanželé si spolu zatančí první tanec a společně krájí svatební dort. Ženich poté odchází a svoji svatbu slaví během neděle. Zvláštní zvyk, co říkáš?
Pokud máš početnou rodinu a rádi se sdružujete při každé možné příležitosti, byla by podle tvého gusta řecká svatba. V této zemi je obřad záležitostí naprosto celé rodiny včetně všech tetiček a bratranců z devátého kolene. Je velmi pravděpodobné, že se tito lidé už nikdy neuvidí. Nicméně svatba, které se zúčastní „jen“ sto lidí, je v Řecku považována za malou.
Indické krásky s henou
Přesuneme se teď na skok do Asie. Jaké jsou tady typické svatební zvyky? Tak třeba indické nevěsty se ve svůj svatební den pomalují henou. Respektive postarají se o to jejich výtvarně nadané příbuzné. Na rukách nevěsty vytvářejí nádherné obrazce a ornamenty, jež mají znázorňovat štěstí, lásku a naději. To vše je v manželství rozhodně potřeba. Obecně v zemích, kde dominuje hinduistické náboženství, tento krásný zvyk převládá. Rituál včetně závěrečného schnutí trvá často i celý předsvatební den. Během něj dělají budoucí nevěstě společnost družičky. Krášlení nevěsty má příznivě naladit bohy a přimět je, aby od budoucího manželství odvrátili veškerá neštěstí. Co se týče barvy jejích šatů, asi budeš překvapená, ale bílá je v Indii považována za barvu smrti.
Indické nevěsty jsou během svého velkého dne oděny do červené barvy. Svatební obřad je zpravidla několikahodinový a velkou roli při něm hraje rituální oheň. Během obřadu musí otec rituálně odpustit své dceři, že opouští jeho rodný dům a matka pak nevěstu připraví na novou životní etapu. Po skončení svatebního obřadu jsou novomanželé zasypáni deštěm z bankovek. Co se týče svatební hostiny, během té indické není ničím výjimečným, že se jí zúčastní i tisíc hostů. Zajímavostí je, že svatební hostina je vždy vegetariánská. Na svatbě se nešetří a často na ni padnou veškeré rodinné úspory. A ještě jedna zajímavost – svatba mezi hinduisty není stvrzena podpisem a není hlášena na žádných úřadech. Důkazem je pouze podpis svědků a pořízené fotografie.
Naopak svatebního obřadu v Japonsku se účastní pouze nejbližší rodina novomanželů. Ostatní přátelé a známí oslavují s novomanžely až později, na méně formální oslavě.
Nevěsta s holou hlavou v Číně
V Asii ještě zůstaneme a navštívíme Čínu. I tady se nevěsty oblékají do červených šatů. Červená znázorňuje bohatství a hojnost. Stále častěji se zde ale prosazují trendy západního světa a už i čínské nevěsty se oblékají do šatů bílých. Poněkud zvláštním zvykem je, že ženich na svou novomanželku vystřeluje šípy, samozřejmě dřevěné, bez ostrých hrotů. V okamžiku, kdy nevěstu trefí, oba snoubenci rozlomí šíp napůl. Zřejmě to má znázorňovat vzájemnou spolupráci v manželství. Existuje ale ještě šílenější zvyk – některé čínské nevěsty si po svatbě oholí vlasy, až na malé místo vzadu na temeni, tam si nechají copánek.
Svatba v Africe ve znamení plivání
A přesouváme se na černý kontinent… Přípravy na africkou svatbu trvají přibližně půl roku. Hlavním tématem je setkání veškerého příbuzenstva, a to i z těch nejvzdálenějších koutů. Nevěsty volí buď šaty evropského stylu, nebo naopak zůstávají věrny svým kořenům a oblečou se do krásných pestrobarevných látek a ozdobí se barevnými korálky a třpytivými šperky. Hlavu si ozdobí turbanem, který je ze stejné látky, jako jsou svatební šaty. A co se děje během svatebního obřadu? Svatebčané po sobě plivou. Ano, slyšíš dobře. Otec nevěsty požehná své dceři a poté jí plivne na hlavu a na prsa. A stejně tak platí, že otec nevěsty se nesmí otočit při odchodu dcery z vesnice za svatebním průvodem. Pokud tak učiní, jeho dcera se změní v kámen. Jak reálné!
Tak co, jaký zvyk se ti líbí nejvíc? A jaký bys naopak nechtěla absolvovat? Za nás je nejlepší tradicí mlsání v podobě svatebního dortu. Mrkni do galerie, najdeš tam přehlídku fakt nádherných kousků.
Text: Alena kubátová
Foto: Shutterstock.com, pinterest.com