Femina.cz > Vše o zdraví > Zajímavá fakta aneb Pitný režim jak ho neznáš
Zajímavá fakta aneb Pitný režim jak ho neznáš
Kolik vypít denně vody, abys měla dostatečný pitný režim, co pít, nebo co by tě mělo varovat, že začínáš trpět nedostatkem tekutin? Jak se to projeví na tvém těle a co hrozí aquaholikům? Přinášíme ti hned 7 zajímavostí o pitném režimu, o kterých si možná dosud neměla tušení.
Bez vody to nejde
Člověk může žít i týdny bez jídla, bez tekutin se však obejde maximálně pár dnů. Osudnou se nám může stát už ztráta 20 % objemu tělesné vody! Na druhou stranu, nadměrný pitný režim může být z dlouhodobého hlediska pro organismus extrémní zátěží. Jasně, bez vody bychom nepřežili, to všichni víme, ale kolik toho máme přesně vypít, v tom už možná tápeš, protože ani odborníci nejsou schopni se dohodnout. Co je málo, a co už naopak zbytečně moc? A co dalšího jsi ještě nevěděla o pitném režimu? Tady o něm máš úplně všechno:
1. Nebezpečná dehydratace
Dehydratace organismu je nebezpečný stav, při němž tělu chybí vláha. Dehydratace je největším rizikem pro starší a nemocné osoby a pro malé děti. Ty je potřeba hlídat zejména v teplých dnech, protože jejich termoregulační systém ještě není dobře vyvinutý. A jak poznáš, dehydrataci organismu? Jednoduše – projevuje se apatií, slabostí, poklesem krevního tlaku, přicházejí bolesti hlavy, mdloby. Pokud dlouhodobě zapomínáš pít může docházet ke vzniku ledvinových a močových kamenů, v těžkých případech pak dochází k poruchám funkce ledvin, zvýšenému riziku infekcí močových cest, zánětu slepého střeva, onemocnění srdce a cév. A to není zrovna málo, co říkáš? Raději si hned zaběhni pro skleničku s vodou.
2. Pozor na nárazové pití!
Zásadou správného pitného režimu je přijímat tekutiny postupně – v menších dávkách a v průběhu celého dne (pít bychom už neměli zhruba 2 hodiny před spaním). Příjem velkého množství tekutin (např. půl litr minerálky, studené pivo na ex,…) jsou pro zdraví ta nejhorší možná kombinace. Ideálně bys měla mít vždy při ruce lahev s vodou nebo minerálkou a popíjet průběžně celý den.
3. Pocit žízně = spuštěný alarm
Druhou chybou je pít až ve chvíli, kdy se o slovo hlásí žízeň. Pocit žízně, provázený suchem v hrdle a ústech, je signálem, že jsme zašli příliš daleko. Trpí naše ledviny, močový systém i srdce. Nauč se pít pravidelně a po doušcích, tak tělu prokážeš tu nejlepší možnou službu.
4. Moč jako indikátor žízně
Pokud hledáš odpověď na otázku, zda piješ dostatečně, mnohé ti může prozradit i obyčejná moč. Jak často chodíš na toaletu a jakou barvu má tvá moč? Je-li světle žlutá až čirá a bez zápachu, je to dobré znamení. Naopak tmavě zbarvená moč produkovaná v malém množství upozorňuje na to, že tvůj pitný režim není v pořádku.
5. Kolik vypít?
Dříve doporučovaný objem tekutin – tedy 1,5 l – už dávno neplatí. Odborníci dnes uvádějí 1,6 l pro ženy a 2 l pro muže. Ovšem pozor: řeč je o zdravých jedincích vykonávajících průměrnou fyzickou aktivitu. Jinou potřebu pít bude mít vrcholový sportovec, jinou úřednice v kanceláři, člověk s cukrovkou, malé dítě nebo třeba kovář. Sama brzy poznáš, jaký příjem tekutin ti vyhovuje. Pod 1,5 litru by ses ale dostat neměla.
6. Voda v potravinách se počítá
Do pitného režimu patří také voda ukrytá v potravinách: ovoce, zelenina, polévky, podle nových pravidel i tekutiny z kávy a čaje lze do pitného režimu zahrnout. Dříve se popíjení čaje (černého) a kávy vyčítal jejich močopudný efekt a bylo doporučováno tekutiny doplnit sklenkou vody. Dnes se od tohoto doporučení upouští. Malá sklenka sody k silné kávě ale patří.
7. Co pít?
Žízeň nejlépe zaženeme obyčejnou vodou. Máš-li dobrou vodu z vodovodu, dávej jí přednost před vodou v PET lahvích, která je sice kvalitní a čistá, ale mohou se do ní uvolňovat z obalu toxické látky. Kohoutková voda je levnější, ale mnohdy obsahuje nadbytek chloru, pesticidů, někdy i hormonů. Řešením mohou být filtrační konvice, které jsou dnes už velmi snadno dostupné. Pitný režim okořeň bylinkovými čaji, občas také kvalitní minerálkou, dobrou kávou, sklenkou vína nebo piva.
Aquaholismus – nebezpečný extrém
Naproti skupinám lidí, jejichž příjem tekutin je žalostný, existuje skupina těch, kteří to s pitným režimem záměrně přehánějí. Jedná se o druh závislosti, která jedince nutí pít co nejvíce vody, protože věří, že je to zdraví prospěšné. Dlouhodobý nadměrný přísun tekutin ale extrémně zatěžuje ledviny i srdce, navíc se může projevit i intoxikace vodou! U pitného režimu tedy rozhodně platí pravidlo zdravého selského rozumu.
A jak to máš s pitným režimem ty? Dodržuješ ho nebo s tím máš trošku problém? Napiš nám do diskuze.
Text: Redakce z dostupných zdrojů, joalis.cz
Foto: Shutterstock.com