Zacvičte si Pět tibeťanů I. část

První „tibeťan“ – Káča

Tomuto prvnímu cviku se říká „káča“ nebo také „orel“. Jeho účelem je rozproudit jednotlivá centra v našem těle a je ideální k zacvičení třeba i jednotlivě ráno, nebo ve chvíli, kdy se potřebujete probrat a probudit. Pomůže lépe než tři silné kávy… Dokáže odvrátit únavu, ospalost a zbystřit duševní síly a smysly. Proč? Protože vychází z prastarých učení a instinktivně se k takovému jednání uchylují například děti. Jak často se točí kolem své osy? Je to pro ně největší zábava a radost, která je naplňuje energií?

Cvičíme…

Postavíme se zpříma, rozpažíme obě ruce tak, aby byly rovnoběžně se zemí. Chodidla jsou rovnoběžně vedle sebe asi na šířku vašich kyčlí, kolena lehce pokrčená, pánev lehce podsazená a dbáme na rovnou páteř. Stává se z nás totiž letící pták a ten není shrbený… Sepněte ruce před hrudí v oblasti srdce, čímž se připravíte na samotný cvik.

Třikrát se hluboce nadechněte a vydechněte. Poté se začneme otáčet kolem své osy, zleva doprava, ve směru hodinových ručiček, to je důležité. Jako orel v letu. Tento pohyb by měl být dělán velmi lehce, jako když se kloužete ve vzduchu. Pozor na dlaně – musí stále směřovat dolů, spojují vás se zemí a zemskou energií, citliví lidé mohou v tuto chvíli energetické chvění v dlaních cítit.

Točení hlavy překoná čas

Celou dobu se díváme vpřed. Po několika prvních otočeních se nám nejspíše začne točit hlava. Je to normální a my v tuto chvíli cvik přerušíme. Je jedno, že jsme se otočili třeba jen třikrát nebo pětkrát. Při troše cviku tento pocit nevolnosti a motání hlavy bude ustupovat s každým dalším dnem, který budeme tento cvik cvičit.

Využít můžete také trik tanečníků, který používají, aby se jim při otáčkách nezamotala hlava. Soustřeďte se na jeden bod, třeba na stěně a ten nespouštějte z očí. Když vám bude mizet ze zorného pole, protože samozřejmě otáčíte tělem, rychle otočte hlavu a upřete na něj oči zase z druhé strany. A tak stále dokola.

Otáčíme se jen tolik, kolik je nám příjemné, ne více… V mezičase si můžeme odpočinout i vleže…

Vyrovnávací poloha

Cvik ukončíme tak, že při posledním otočení opět sepneme ruce jako na začátku cvičení. Pohled nasměrujme na sepnuté ruce a pomalu zastavme otáčky. Pokud se zastavíme jen tak, zničehonic, může se nám zatočit hlava a budeme mít pocit ztracené rovnováhy. Toto soustředění se na jeden bod na vás samotných nám pomůže zůstat ve svém „středu“. Dýcháme zhluboka a soustředíme se na počáteční uvolněný, ale vzpřímený postoj. Cítíte tu energii, která se ve vás rozproudila? Teď si můžeme odpočinout a lehnout si na podložku.

Jsme připraveni na druhý cvik, o kterém si povíme příště…

Upozornění:

Nespěchejte na sebe, začínejte opravdu jen několika opakováními, vůbec zde není důležité trhat výkonnostní rekordy, ale jde v první řadě o hezký a příjemný pocit. Dobře se necítíme proto, že uděláme mnoho opakování, ale proto, že i několika opakováním rozproudíme energetické dráhy v těle… Svaly a únava nemají s těmito cviky nic společného. Zhruba za měsíc se můžeme směle dostat k 21 opakováním, které jsou považovány za ideální.

28.7.2009 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist