Femina.cz > Vše o zdraví > Vyzkoušeli jsme: Podiatrie hvězda v péči o vaše chodidla. Pomůže i s bolestí zad
Vyzkoušeli jsme: Podiatrie hvězda v péči o vaše chodidla. Pomůže i s bolestí zad
Vbočený palec, zarůstající nehet, výrůstek na patě, ploché nohy, ale i bolesti zad či kloubů. To vše může vyřešit podiatrie. Obor, který léčí chorobné stavy nohou a pátrá po příčině potíží celého pohybového aparátu.
Téměř čtyřicet procent Evropanů trpí nějakými potížemi nebo onemocněními nohou. Nejrozšířenější jsou plísňová onemocnění, následují ortopedické problémy a kuří oka. Péče o nohy se proto v posledních letech stává nedílnou součástí života. Zatímco o pedikúře slyšel už téměř každý a spousta lidí si ji pravidelně dopřává, o podiatrii, též podologii, je povědomí stále nízké.
Podiatr pomáhá ulevit od bolesti zad, kloubů i šlach
Nehtům na nohou věnujeme rozhodně více pozornosti než našim chodidlům, které nám slouží celý život. Teprve když se objeví nějaké zdravotní komplikace, začínáme hledat způsob, jak si ulevit od bolesti. Čekárny podiatrických ordinací se plní lidmi, kteří trpí syndromem diabetické nohy či některou z rozšířených deformit nohy, jako je plochá noha, vbočený palec, ale i ostruha na patě apod. Pomoc zde mohou najít i lidé se záněty šlach či s bolestmi zad a kloubů. Vyšetření u podiatra je bezbolestné a neinvazivní. Je však vyžadována spolupráce pacienta, proto se vyšetření nehodí pro imobilní občany a děti mladší tří let.
Podiatrický screening odhalí nejčastější příčiny bolesti
Vyšetření u podiatra probíhá na třech úrovních. Na začátku je proveden tzv. podiatrický screening, který provádí kvalifikovaná sestra, pomocí diagnostického přístroje, kterému se říká podoskop. Pacient se postaví na skleněnou desku, která je opatřena dvěma kamerami, a lékař hodnotí postavení nohou. Poté následuje přístrojová pedikúra. Na základě výsledků vyšetření je zvoleno odpovídající řešení. Někdy může být pacient odeslán na další vyšetření k fyzioterapeutovi či jinému specialistovi.
Simulace pohybu analyzuje pohybové stereotypy
Kineziologickopodiatrické vyšetření vede fyzioterapeut. Ten provede vyšetření pomocí laseru a také simulace pohybu na diagnostickém běžeckém pásu. Pohyb je nasnímán a poté analyzován specializovaným kineziologickým softwarem. Následuje vyšetření pohybového aparátu na lůžku. Fyzioterapeut zjišťuje rozsah kloubní pohyblivosti, porovnává délku dolních končetin, kontroluje stav svalů a vazů. Po vyhodnocení všech dat navrhne fyzioterapeut řešení problémů. Může doporučit rehabilitaci, užívání ortotických pomůcek, nošení jiné obuvi, tejpování apod.
Tlak plosek na podložku odhalí skryté problémy
Pokud v některém z předešlých vyšetření byly u pacienta odhaleny závažné zdravotní komplikace, podstoupí pod dozorem lékaře tzv. neuropodiatrické vyšetření. Doktor si prostuduje zdravotní dokumentaci týkající se pacientových pohybových obtíží z předešlých let,a poté je pacient vyšetřen na tenzometrické desce, která hodnotí tlak plosek na podložku. Na základě výsledků je pacientovi doporučena léčba, například vytvoření speciálních korekčních vložek do bot, pedikúra, rehabilitace apod.
Foto zdroj: profimedia.cz