Femina.cz > Vše o zdraví > Vysoký krevní tlak? Pomoc je snadná a léky to nejsou
Vysoký krevní tlak? Pomoc je snadná a léky to nejsou
Jsi unavená a často ti hučí v uších? Trpíš občasnými bolestmi hlavy a závratěmi? Zadýcháváš se při větší námaze? Zbystři – může za tím být vysoký krevní tlak!
Krevní tlak je závislý na tvém zdraví a fyzičce. Ovlivňuje jej síla srdečního svalu, šíře cév a množství krve, které jimi proudí. Kolísání tlaku není nemoc, je to běžná součást fungování našeho těla. Ovšem pokud je tlak neustále vysoký, je to špatně.
Vysoký krevní tlak ti může poškodit srdce a cévní stěny. Říká se mu (a ne neprávem) tichý zabiják, protože mnozí lidé nemají vůbec žádné příznaky. A tak se na vysoký krevní tlak přijde až při nějaké zdravotní patálii. O to nebezpečnější je.
Stále zvýšený krevní tlak ti unavuje srdce, zvyšuje riziko aterosklerózy a mozkové příhody. Jeho příčiny jsou různé, může to být onemocnění ledvin, nebo zánět v těle. Jako spouštěč hypertenze, jak se vysokému krevnímu tlaku říká, může u tebe být hned několik situací.
Nejčastěji vzniká při krátkodobém i dlouhodobějším stresu a máš-li pár kilogramů navíc, tak jsi také více hypertenzí ohrožena. Bývá průvodním jevem při cukrovce, vysoké hladině cholesterolu v krvi a častěji postihuje kuřáky a jedlíky holdující nezdravým, smaženým a tučným pokrmům i ty, co rádi hodně svůj talíř osolí.
Jak zjistit, že tě postihla hypertenze?
Někdy ti ji zjistí během běžné kontroly krevního tlaku při návštěvě lékaře a ten pak nařídí monitoring tlaku – buď docházkou do ordinace s pravidelným měřením tlaku, anebo je mnohem schůdnější cestou pořídit si domů tlakoměr.
Ten je dnes již docela běžným vybavením domácností, protože lze díky němu mnohým neduhům i komplikacím předejít, když si tlak můžeš v pohodlí domova kontrolovat sama. A v případě déletrvajících vysokých hodnot následně řešit s lékařem další postup.
Co můžeš udělat sama?
Mimo praktického lékaře můžeš vysoký tlak a jeho odbourávání konzultovat také s odborníkem na akupunkturu, homeopatem, fytoterapeutem a aromaterapeutem. Tyto metody mohu však být jen jakýmsi doplňkem ke klasické léčbě.
Také si pomůžeš změnou životního stylu. Jak na to?
- Shodit těch pár kilogramů navíc, zdravěji jíst s denní dávkou ovoce a zeleniny (omezit tučná, smažená, sladká i moučná jídla, různé snacky jako smažené brambůrky, tyčinky a čokoládky).
- Striktně dodržovat pitný režim (cca 2 litry tekutin denně v podobě čajů, vody a minerálek) bez zbytečně sladkých nápojů, přílišného množství kávy a alkoholu.
- Mít dostatek pohybu na čerstvém vzduchu (aspoň 30 minut až 1 hodinu denně) a ideálně v přírodě a zeleni.
- Dopřát si odpočinek a spánek (7 až 8 hodin) ve vyvětrané místnosti nebo spát při otevřeném okně. Chladnější vzduch totiž podporuje hlubší spánkové rytmy.
- Naučit se příliš nestresovat prací ani životními situacemi. Neprožívat moc hektičnost v práci a nenechat se převálcovat povinnostmi.
- Využít můžeš i různé relaxační techniky – poslech relaxační hudby, trénink zklidnění se, relaxace, meditace a navození alfa stavu.
- Nemálo důležité je naučit se správně a dobře dýchat. A tady perfektně zabírají dechová cvičení – dýchání zhluboka, klidný dech, dýchání do hrudi, dýchání do břicha a také dýchání na čtyři doby (nádech, pauza, výdech, pauza).
Bylinkoví pomocníci
Možnosti nabízí i fytoterapie čili staré dobré známé bylinky. Při hypertenzi sáhni po meduňce, mátě, hlohu obecném nebo běhovci plazivém a uvař si z některé z těchto bylinek čaj.
Čaj získáš tak, že jednu čajovou lžičku bylinky zaliješ vroucí vodou, necháš 10 minut luhovat a scezené i oslazené medem piješ cca 2x denně.
Pomůže i jóga prstů
Mimoto je tady jóga prstů, díky níž si lze efektivně tlak snížit a normalizovat jej. Je dobré praktikovat jógu prstů denně, cca 40 minut, které lze rozdělit na čtyři části po 10 minutách. Využít můžeš hned tři pozice prstů.
Pozice č. 1
Palec a ukazováček na obou rukách spoj. Ostatní prsty jsou roztažené a propnuté. Tato jóga prstů pomáhá především u vysokého tlaku, ale i u stresu. Zároveň podporuje dobrou paměť, myšlení i soustředění.
Pozice č. 2
Propni všechny prsty, roztáhni je od sebe, přičemž palec s ukazováčkem by měl tvořit téměř pravý úhel. Prostředníček a prsteníček se dotýkají hranami. Levá ruka je při cviku hřbetem k tobě a pravá naopak dlaní k tobě. Pravý malíček by se měl zapřít do druhého článku levého palce, a pravý prostředník spojený hranami s pravým ukazovákem jsou zapřeny u kořene levého ukazováčku. Výborná pozice pro snížení vysokého tlaku, přičemž kladně působí i na kvalitu pleti a snižuje výskyt vyrážek a pupínků.
Pozice č. 3
Propni všechny prsty, spoj malíček s prsteníčkem a prostředníček s ukazováčkem hranami k sobě. Palec volně odstává. Ruce máš hřbety otočené k tobě, a zasuneš je do sebe tak, aby spojený malíček a prsteníček pravé ruky byl mezi prsteníčkem a prostředníčkem levé ruky. Tato pozice pomáhá nejen s krevním tlakem, ale i s trémou, stresem, podrážděním žaludku a vůbec trávicí soustavou.
A jak to máš s krevním tlakem ty? Kontroluješ si jej pravidelně? Nebo již řešíš hypertenzi s lékaři?
Zdroj foto: Shutterstock.com; autorka