Femina.cz > Vše o zdraví > Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak
Hypertenzní nemocí neboli vysokým krevním tlakem v současnosti trpí každý čtvrtý dospělý člověk a studie prognózují neustálý nárůst počtu nemocných. Až 40 % všech úmrtí lidí mladších 65 let je způsobeno následky vysokého krevního tlaku!
Přestože existuje účinná léčba hypertenze pomocí léků, ke snížení krevního tlaku dochází jen ojediněle. Nezastupitelnou roli při léčbě hypertenze tedy hraje zejména prevence ve formě pravidelného měření tlaku.
Jaké jsou příznaky hypertenze?
Člověk bohužel necítí, že má vysoký krevní tlak. Ten se dá pouze změřit. A právě proto zůstává hypertenze často po dlouhou dobu nepoznaná. Většina pacientů s vysokým krevním tlakem se i při vysokých hodnotách cítí být ještě zdravá. Tito lidé dokonce na své okolí často působí velmi agilním dojmem. Lehko se vzruší, živě gestikulují, rychle reagují a chtějí stihnout mnoho věcí najednou. Symptomy jako závratě, hučení v uších, krvácení z nosu nebo bolesti hlavy se vyskytují spíše sporadicky. Někdy se může hypertenze projevovat bolestmi hlavy, bolestmi hrudníku, únavou nebo poruchami spánku.
Proto by si lidé měli svůj krevní tlak pravidelně kontrolovat!
Jaká jsou základní pravidla pro měření krevního tlaku?
– Krevní tlak je potřeba měřit pravidelně vždy ve stejnou dobu v klidu a tichu.
– Hodinu před měřením nekouřit a nekonzumovat alkohol ani kávu
– Před měřením setrvat alespoň 5 minut v klidu (i práce u počítače může zvýšit krevní tlak cca o 5 mmHg)
– Neměřit tlak při silném nucení na močení (plný močový měchýř zvyšuje krevní tlak o cca 10 mmHg) a během měření se nehýbat a nemluvit (mluvení zvyšuje hodnoty o cca 6–7 mmHg).
– Důležité je také dodržovat mezi jednotlivými měřeními pauzu cca 2 minuty a naměřené hodnoty si zapisovat společně s užívanými léky, datem a dobou měření.