Výmluvy, výmluvy, výmluvy!

Když něco nechceme udělat, nějaká ta výmluva se vždycky najde. Lidé, které obdivujeme, ale nikdy nic neodkládají. Jsou úspěšní, protože jejich motto zní: "Udělej to teď!" Pro ty, kteří na zítra odkládají úkoly, které mohli udělat již dnes, přinášíme dvacet nejčastěji používaných výmluv… a jak se s nimi vypořádat.

1. „Je to nepříjemné.“
Určitě ano. Ale stane se váš úkol zítra nebo příští týden méně nepříjemným? Asi ne. A může se dokonce stát opak: pokud budete úkol opakovaně odkládat, budete se jej obávat ještě více.

2. „Má to být hotové až za hodinu, zítra, za týden…“

Správně. Právě nyní tedy máte příležitost k tomu, abyste úkol dokončili. Nic vás netlačí, nikam nespěcháte a konečně můžete všem ukázat, jak dobrou práci dokážete odvést – když na to máte dostatek času.

3. „Ve stresu pracuji lépe.“

Tato výmluva je matkou všech výmluv. Skrývá v sobě samozřejmě zrnko pravdy: pod tlakem ze sebe dokážeme vydat maximum. Proč ale čekat, až na nás tento tlak vyvinou vnější okolnosti? Vytvořte si jej sami! Trocha osobní disciplíny dokáže zapůsobit stejně účinně, úkol splníte v předstihu a ještě získáte čas na případné opravy nebo řešení neočekávaného. Nebo zkrátka na zasloužený odpočinek.

4. „Možná, že se to vyřeší samo. Počkám a uvidím, co se stane.“
To určitě! Zvažte všechna pro a proti. Je možné, že se situace skutečně sama vyřeší. Ale je také možné, že ne – a vám pak vzniknou problémy. Pečlivě zvažte, zda toto riziko chcete podstoupit.

5. „Nemusí to fungovat.“
Existuje jen jeden způsob, jak to zjistit, že?

6. „Nemám s sebou podklady.“
(Nebo své brýle, nářadí, kufřík atd.) Zapomenutí důležitého podkladu, nástroje nebo pomůcky je někdy podvědomým činem, kterým se snažíme vyvléci z řešení situace. Nemám podklad, nemůžu rozhodnout, říkáte si.

7. „Je to náročné.“
No a co? Určitě jste už zvládli spoustu situací, jejichž řešení bylo náročné. A dokázali jste to. Stane se úkol méně náročným tím, že jej odložíte? Je bezesporu užitečné si vždy uvědomit, že náš strach je většinou mnohem horší, než to, čeho se obáváme.

8. „Teď se na to necítím.“
Výborně. Alespoň máte šanci sami sobě dokázat, že vaše výkonnost není ovlivněna tím, jakou máte právě náladu.

9. „Bolí mně hlava.“
Jako mnoho dalších důvodů, toto může být legitimní omluva. Anebo také ne. Často se však stává, že bolest hlavy je způsobena právě vidinou úkolu, který máte před sebou. A když se do něj pustíte, bolest najednou mizí.

10. „Stejně se nic nestane, když to udělám později.“
Tato výmluva se objevuje velmi často – a je nejvíce nebezpečná. Odklad rozhodnutí, vyřešení problému nebo reakce na situace s sebou vždy nese následky. Snižuje pravděpodobnost, že úkol bude vůbec splněn. Zvyšuje pravděpodobnost, že úkol bude odbytý. A obírá vás o pocit jistoty, který získáte, když máte situaci plně pod kontrolou. A samozřejmě také podporuje špatný návyk , který se vám může vymstít v budoucnosti.

11. „Vždyť to stejně nespěchá.“
Někteří lidé jsou tzv. „hasiči“. To znamená, že pracují jen na úkolech, které je právě tíží, a které jsou právě naléhavé. Na aktivity, které jsou však důležité z dlouhodobého hlediska, pak nezbývá čas. Vždy se tedy zeptejte: „Odkládám tento úkol jen proto, protože není naléhavý?“ Pokud jej budete odkládat i nadále, může se stát, že nesplnění úkolu, na který před tím nikdo nespěchal, najednou způsobuje krizi. A to už může být pozdě na jakoukoliv záchranu.

12. „Mohlo by to bolet.“
Bylo by velmi zajímavé zjistit, kolik vrtání a plombování u zubaře bylo způsobeno jen tím, že pacienti odkládali návštěvu ordinace jen proto, „že by to mohlo bolet“.

13. „Musím si nejdřív uspořádat stůl.“
I tento důvod může a nemusí být pravdivý. Pokud „uspořádání stolu“ znamená, že papíry z jednoho rohu přeskládáte na druhý, nebo je přeskládáte v novém pořadí, následovně je založíte do speciálních šanonů a pak ještě trochu naleštíte nábytek a utřete prach, zamyslete se, zda to neděláte jen proto, abyste oddálili něco, co nechcete udělat.

14. „Musím se na to vyspat.“

Některé věci si musíte dlouze promyslet. Ale často naopak stačí rychlé rozhodnutí. Neobvyklý nápad, který by vás mohl zachránit, druhý den smetete jako příliš riskantní. A začnete opět přemýšlet, jak situaci vyřešit. Čas ale běží a problém i nadále zůstává nevyřešen.

15. „Skutečně to chci udělat, ale zapomínám na to.“
Zapomnětlivost může znamenat dvojí. Buď zapomínáte, protože tyto činnosti nechcete dělat (dlužníci mají vždy horší paměť než věřitelé). Anebo nemáte systém, který by vám tyto úkoly připomínal. Lístek s poznámkou, zápis do diáře, pípání hodinek, gumička kolem zápěstí, klasický uzlík na kapesníku nebo partner, který vám úkol bude neustále připomínat. Pokud je vaše paměť skutečně tak špatná, je mnoho technik, jak ji osvěžit.

16. „Než začnu, udělám si přestávku.“
Tato výmluva má několik variant: „Než začnu, dám si cigaretu, přečtu si noviny, zajdu na oběd…“ Ve většině případů je to chyba. Místo toho, abyste nejprve absolvovali něco příjemného a teprve potom to nepříjemné, obraťte pořadí. Nejdříve udělejte to, co dělat nechcete. A potom se odměňte aktivitou, které je vám příjemná. Poté se ta příjemná stane dokonce ještě příjemnější, neboť vás nebude nic „strašit“.

17. „Nejdřív potřebuji pořádného panáka.“
Toto jsou slova, která vedou do záhuby. Odhalují totiž, že potřebujete alkohol jako berličku, která vám pomůže zvládnout nepříjemné situace. A určitě sami znáte jedince, kteří se tak dlouho posilovali „na kuráž“, až nebyli schopni mluvit, natožpak splnit nějaký úkol.

18. „Dnes je venku škaredě.“
V našich zeměpisných šířkách se střídání ročních období zřetelně projevuje na počasí… a pokud tedy potřebujete k práci modrou oblohu, nemá smysl kromě pozdního jara a léta vůbec chodit do práce…

19. „Dnes je venku krásně.“
„Tak krásně, že je škoda trávit čas v práci.“ Někteří lidé si dokáží udělat z počasí výmluvu ať je krásné, nebo škaredé. Fascinující, že?

20. „Už je stejně pozdě.“
Na tuto odpověď skutečně není co říci. Je skutečně zbytečné zamykat prázdný sklad, když už vám z něj všechno vykradli. Ale proč jej vykradli? Protože jste přistoupili na některou z výše uvedených devatenácti výmluv, proč jej zamknete až později.

© Copyright České vzdělávací centrum, s.r.o.

1.8.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist