Femina.cz > Rady a články o kráse > péče o vlasy > problémy s vlasy > Vyhlasme válku lupům!
Vyhlasme válku lupům!
Lupy působí mnoha lidem starosti. A to nejen těm, kteří jimi trpí, ale i jejich okolí.
Pro okolí je nepříjemné, když sleduje oblast ramen lupy postiženého člověka a chtě nechtě na jeho oblečení narazí na bílý poprašek. Klasický průvodní znak lupů.
Nejvíc se lupy tvoří mezi 10. a 40. rokem života. Na jejich vzniku se podepisuje spousta faktorů – rodinné geny, vrozený typ kůže, zvýšená produkce mazu v době dospívání i pohlavní zralosti, stres, nevhodný způsob česání, kvasinky na povrchu kůže, nedostatek vitaminu B i zinku.
Lupy se mohou vyskytovat buď samostatně, nebo je doprovází různé poruchy imunity, neurologická či kožní onemocnění. K tvorbě mohou přispět odmašťující a vysušující šampony. K léčbě se používají dvě skupiny mycích přípravků, dále režimová a dietní metoda:
- Používejte antimykotika, tedy protiplísňové látky omezující osídlení kvasinkou. Kupujte si takové šampony, které obsahují ketokonazol, climbazol, klotrimazol nebo octopirox.
- Pro vás jsou také důležité látky omezující šupinatění kůže, zklidňující zánět a svědění. Sem patří lipohydroxykyseliny, kyselina salicylová, kyselina mléčná, selenium sulfide, magnesium aluminium silicite, zinek ve formě zink pyrithionu, oleje ze živičné břidlice (ichtyol bílý a tmavý), piroctone olamine, výtažky z Mahonia aquifolium, Aloe vera, lískových oříšků, jalovcový olej, imidazoldioxolan (Elubiol), mentol, kafr.
- Mezi dietní opatření patří doplnění zinku a vitaminu skupiny B do stravy nebo formou multivitaminových přípravků. Je také vhodné omezit tuky a rafinovaný cukr.
- Do režimové metody patří používání vlasových tonik, sér proti lupům, které obsahují kyselinu fumarovou. Ta zabraňuje nadměrnému rohovatění pokožky vlasů. Dubový extrakt pak zklidňuje podráždění kůže a svědění. Panthenol dodává vláčnost. Séra se nesmývají, ale masírují se do pokožky vlasů.
Informace k článku byly čerpány z knihy „Péče o pleť a vlasy“