Femina.cz > Vše o zdraví > prevence > Vitaminy, antioxidanty, vláknina a minerály. Kde V sušeném ovoci.
Vitaminy, antioxidanty, vláknina a minerály. Kde V sušeném ovoci.
Ovoce usušené na sluníčku se jen tak rychle nezkazí, vydrží (pokud ho někdo promptně nezkonzumuje) a zažene mlsnou. To už věděli staří Egypťané a později i Kypřané, Turci a národy žijící na Kavkaze. Sušené ovoce si dopřávali často a s chutí. I když jim to žádná vědecká kapacita neporadila, jejich instinkt byl spolehlivý a přesný. Sušené ovoce spolehlivě zažene chutě na sladké, zlepší trávení a dokonce i sexuální apetit!
Sušené ovoce zažene i nemoce… .-)
Sušené ovoce obsahuje antioxidanty, minerály, vlákninu a minerály. A chutná. Jedinou nevýhodou je, že má větší obsah cukru, než v přirozené čerstvé podobě. Nicméně sezobat desetidekagramový pytlík rozinek je pořád zdraví prospěšnější, než sníst stejné množství čokoládových sušenek. Nehledě na to, že chuť na sladké zažene už pár kousků sladké usušené dobroty.
Protože sušené ovoce obsahuje velké množství vlákniny, je současně přírodním přirozeným projímadlem, a také snižuje riziko nemocí trávícího traktu.
Je lepší sušené ovoce domácí nebo kupované
Zastánci ortodoxní zdravé výživy ihned vybafnou, že samozřejmě domácí a přidají ověřenou značku a typ domácí sušičky ovoce. Kupovaný produkt však také není od věci, zejména, když nás honí neodbytná mlsná teď a hned. Zdravější jsou ovšem o něco dražší, i když nevzhlednější bioprodukty ze specializovaných prodejen. Sušené ovoce se totiž většinou upravuje sířením, které vnímavým osobám činí zdravotní obtíže (nadýmání, střevní potíže či bolest hlavy), často i po opláchnutí plodů. Právě díky síření má ovoce pěknou barvu a není příliš scvrklé.
Doma je možné sušit v už zmiňované sušičce, která se dnes dá pořídit už od patnácti set korun. A nebo také u babičky v troubě klasických kamen či na radiátoru ústředního topení.
A které ovoce je mezi konzumenty nejoblíbenější
Datle jsou afrodisiakem
Kromě českého ovoce (jablka, hrušky, švestky, meruňky, rozinky) jsou populární také exotické druhy, jako je například ananas nebo papája, fíky, datle, brusinky nebo třeba banány. Stačí si vybrat.
O ananasu se traduje, že obsahuje enzym bromelin, který pomáhá při štěpení bílkovin a tuků, a někteří lidé si jej povýšili na všemocného „tukožrouta“. Pokud je ovšem sušený ananas proslazený, není jeho energetická hodnota právě zanedbatelná. V každém případě je bohatý na vitamin C a má pozitivní účinky na lidskou imunitu.
Fíky obsahují velké množství vlákniny a také vápníku, mají projímavé a močopudné účinky.
Papája obsahuje hodně enzymů a je velice sladká. Sladké jsou také sušené banány, zejména pokud jsou dochuceny medem. Mohou nahradit hlavní jídlo – zaženou hlad, ale pozor, je to kalorická bomba.
Sladké datle mají také vyšší počet kalorií, ale kromě toho jsou jim také přičítány afrodisiakální účinky na osoby obou pohlaví.
Brusinky chutnají i léčí, je dobré zobat při prevenci a léčbě urologických onemocnění. Sušené jsou chutnější, protože ztrácejí svoji kyselou chuť.
Klasické české švestky zlepšují trávení a pomáhají při zácpě. Vypeckované navíc svádí k výrobě ještě rafinovanějších sladkých delikates. Zajímavým nápadem je sušená švestka, do které se vloží sloupnutá mandle a navrch se pamlsek namočí v rozehřáté čokoládě. Když není po ruce čokoláda, sušené švestky na pár minut namočíme v rumu.
Meruňky jsou nedocenitelné zejména svým vysokým obsahem hořčíku, vápníku, zinku a také železa. Průmyslově vyráběné je kvůli síření nutné před podáváním důkladně omýt v horké vodě, případně krátce povařit.
Klasické křížaly – tedy sušená jablka – upravují hladinu cholesterolu v krvi, snižují krevní tlak a přispívají při léčbě žlučníku.