Femina.cz > Vše o bydlení > Kuchyně > Venkovský styl ve vaší kuchyni
Venkovský styl ve vaší kuchyni
Milujete vůni starých časů a moderní kuchyně vám připadá studená a neosobní? Zařiďte si jí ve venkovském neboli selském stylu, který v sobě snoubí tradici a přírodu. Poradíme vám, jak na to.
Typické jsou pro něj pastelové barvy od béžové, přes pískovou až po hnědou a přírodní materiály. Své místo má v této paletě pochopitelně i barva bílá. Důležitá je především harmonie. Použitím světlých tónů v kombinaci se svěží tyrkysovou, levandulovou, růžovou, či modrou vykouzlíte hřejivé prostředí s nádechem romantiky. S trochou šikovnosti tato proměna nebude ani příliš nákladná. Mnohdy se poklady v podobě starých příborníků a skříněk skrývají na chalupách. A zkoušely jste někdy nakouknout do babiččiny stodoly nebo na půdu? Co je pro jednoho staré harampádí, pro druhého může být nádherný kousek plný života. Hodí se vše. Otevřené poličky, skříňky, dřevěné stoly, staré židle a pokud narazíte na celý kredenc, máte vyhráno.
Vůbec nevadí, pokud je nábytek různého stáří a druhu. O to jedinečnější vaše kuchyň bude. Ponechte vše v původním stavu. Patina je v tomto případě žádoucí. Případně si můžete trochu pomoci a patinu dotvořit sami. Při výběru pracovní desky se řiďte svým vkusem. Záleží na vás, zda dáte přednost masivnímu dřevu nebo pracovní plochu rozveselíte malými dlaždičkami. Aby byl dojem dokonalý, nesmíte také zapomenout na úpravu podlahy a zdí. Kámen, dřevo, odkryté cihlové zdivo, toto vše k venkovskému stylu patří. Pokud máte možnost, přiznejte i stropní trámy. Vtisknou interiéru atmosféru dob našich předků. Mějte však napaměti, že násilné umístění těchto prvků, může naopak vypadat velmi nepřirozeně. Potom uděláte lépe, když zdím ponecháte pouze jejich surovou strukturu.
Venkovský styl pomáhají dotvářet i dekorace a doplňky
Na dekorování jsou nejvhodnější textílie se vzorem proužku, kostky a květinové vzory. Vybírejte především hrubší tkaniny a lněné látky. Použít je můžete na potahy, polštářky, závěsy a skvěle budou vypadat i všité do proutěných košíků. Prostírání a utěrky ve stejném duchu, celkový dojem ještě umocní. Teď se zaměříme na výběr doplňků. Také zde platí, čím starší, tím lepší. Vítaná je starožitná keramika a různé keramické, kameninové a smaltované nádoby. A chybějící ouško nebo prasklinka rozhodně není na škodu, naopak. Pokud zklamou domácí zdroje, porozhlédněte se po bazarech, mrkněte do starožitnictví a určitě objevíte pár úžasných kousků.
Pusťe si venkov do své kuchyně
Pomyslnou třešničkou na dortu jsou bylinky v květináčích umístěné na oknech a v košících naaranžované ovoce a zelenina. Nezapomeňte ani na květiny. Nádherně vypadají v kombinaci s trávou a listím, ať už čerstvě řezané, či sušené. Dobrou službu vykoná také česnekový a cibulový cop.
Spotřebiče do venkovsky laděné kuchyně? Ano, existují
Chcete si zařídit kuchyň v duchu venkova, ale váháte při jejich výběru? Dnes už je samozřejmostí prodej výrobků v designu, který můžete bez obav začlenit do takto zvoleného interiéru. Mezi takzvanými retro spotřebiči můžete nalézt skutečné skvosty. Ať se jedná o odsavače par, sporáky, lednice…Stačí se jen rozhodnout, který je pro vás ten pravý.
Venkovské styly
Při realizaci vaší vysněné kuchyně můžete vybírat z těchto stylů. Záleží na tom, jakými barvami osvěžíte světlý základ celého prostoru. Pokud dáváte přednost barvě levandule, bleděmodré, olivově zelené, šedé, jejím doplněním se přiblížíte Francouzské Provence.
Přidáním květinových vzorů, růžové, cihlově červené, bordó, zelené, zase staré dobré Anglii.
V neposlední řadě zde máme slunečné Středomoří a vzdušnou Skandinávii. První zmiňované vystihuje citrónově žlutá, sytě modrá a tyrkysová. Lehkost Severského stylu pak navodíte zvolením doplňků v barvě bílé, v kombinaci s tmavě modrou a výrazně červenou.
Foto zdroj: shutterstock.com