Femina.cz > Vše o zdraví > prevence > prevence zdraví > Velký bylinkový tahák: Zatoč s podzimní depkou pomocí bylinek
I když se ti může zdát, že za oknem to ještě tak nevypadá, tak podzim je skutečně tady. Již nejen klepe, ale přímo buší na pomyslné dveře. Ano, nepotěšíme tě, s podzimem přicházejí i sychravá a mlhavá rána, stále...
Taky by ses nejraději zahrabala někam pod zem a přestala do jara prostě existovat? Ale to nejde, tak co s tím? Máme pro tebe tip: Zkus si dát šálek bylinkového čaje a podzimní splíny se jako mávnutím kouzelného proutku rozplynou. Že nemáš tušení, jaké bylinky si vybrat? Poradíme ti, jak na to!
. Zdroj: archiv redakce
O některých bylinkách jsme již psali v souvislosti se zažíváním (majoránka, dobromysl), vařením (bazalka), nebo relaxem (levandule, třezalka). A ty všechny fungují i na depku. Ale nejsou jediné, máme pro tebe i nové zelené kamarádky.
Ideálními kandidátkami na depresivní nálady je čtyřka těchto bylinek:
. Zdroj: archiv redakce
Je to bylinka profláknutá především k užití při gynekologických obtížích a u prvních příznaků menopauzy. A právě proto, že mezi příznaky ženského přechodu patří mimo jiné také nespavost a deprese, tak je pro tebe kontryhel nejlepším kandidátem na první pomoc při podzimním splínu.
. Zdroj: archiv redakce
K mání je bylinka v lékárně, nebo v obchůdcích se zdravou výživou či přímo v bylinářství. Ideální je sypaná, nikoli v porcovaných sáčcích. Ze sypané bylinky dostaneš do čaje více silic. Dej jednu polévkovou lžíci kontryhelu do 1/4 litru vody, spař převařenou horkou vodou a nechej 5 minut vyluhovat. Popíjej dvakrát až třikrát denně šálek. Tuhle bylinku můžeš ale využít i jinak – jako příjemnou přísadu do koupele. To pak dej dvě polévkové lžíce do hrnku, spař převařenou vodou a po deseti minutách luhování sceď a přilij do koupele.
Zdroj: archiv redakce
Je velmi oblíbeným a hodně odpradávna využívaným zeleným kamarádem ke zmírnění napětí a depresí. O jeho účincích moc dobře věděli i šamané a hojně jich využívali. Tak buď svojí vlastní šamankou a zkus ji. Užívání kozlíku je vhodné při jakémkoliv stresu, depce i potížích při menopauze, hodit se ti bude ale i při žaludečních problémech.
Zdroj: archiv redakce
Dej jednu čajovou lžičku kozlíku do čtvrtlitrového hrnečku a přelij jej převařenou vroucí vodou. Nechej půl hodinky luhovat, poté sceď, pro lepší chuť jej můžeš přisladit medem a vypij každý večer jeden šálek. Mimoto jsou k mání v lékárně i kapky, které můžeš zkusit užívat. Fungují podobně jako čaj.
Zdroj: archiv redakce
Alias petrklíč. Tahle kytička je vlastně takovou první vlaštovkou, která dává světu najevo, že po dlouhé zimě konečně přichází jaro. Na podzim seženeš květ petrklíče sušený v bylinářství či v obchůdku se zdravou výživou. A věř, že je naproto skvělý k potření depky. Vyzkoušej si uvařit čaj a uvidíš.
Zdroj: archiv redakce
Ten si připravíš tak, že polévkovou lžíci sušeného květu dáš do čtvrtlitrového hrnku, přeliješ vařící vodou a necháš 10 minut luhovat. Poté scedíš a piješ 2 x denně šálek.
Zdroj: archiv redakce
Patří mezi exotické potírače depky, ale velmi dobré. Tady nemusíš sahat ani po horké vodě, ani po hrnku. I když jasmínový čaj je skvělý a jeho přípravu zvládne každý díky návodu na obalu. Vyzkoušej něco jiného - sílu aromaterapie. Jak? Pořiď si esenciální olejíček (jsou k mání v bylinářství, či obchodě se zdravou výživou, někdy je seženeš i v květinářstvích či drogerii). Dej si pár kapek jasmínového oleje do aromalampy, nebo můžeš i do koupele, první pomocí je i jen k lahvičce opakovaně přivonět.
Tak co, zkusíš naše tipy? Nebo máš něco lepšího? Poděl se s námi o to, jak se zbavuješ podzimní depky!
. Zdroj: archiv redakce