Femina.cz > Vše o bydlení > Zahrada > bylinky > Velký bylinkový tahák VI.: Zatoč jednou provždy s protivnou jarní únavou!
Jaro je plné barev, květů, slunce, ale také nepříjemné jarní únavy. Potrefila i tebe? Nezoufej! Dá se s ní totiž docela dobře bojovat. Naučíme tě, jak na to s bylinkami, které máš určitě doma nebo na zahrádce.
Uhádneš, které bylinky si poradí s jarní únavou- tím nepříjemným stavem, kdy se ti chce neustále spát, cítíš těžké svaly, jsi často přes den unavená, nic tě nebaví a nerozveselí? Zelených pomocníků je celá řádka! Tak se na ně pojď spolu s námi podívat.
Zdroj: archiv redakce
Kopřiva dvoudomá je úplnou jedničkou na únavu. Je nejdostupnější a i když je hanlivě označována jako plevelná rostlina, je jednou z nejlepších léčivek. Kopřiva je něco jako elixír mládí. Kdybys věděla již dříve, co umí, namísto zeleniny na záhonku, nebo i v květináči či truhlíku bys nepěstovala nic jiného!
Kopřiva je výborná jak v kosmetice, tak v kuchyni a její léčivé účinky tě překvapí. Má posilující a detoxikační účinky na metabolismus a celý organismus. S jarní únavou si poradí hravě, ale zvládne i viry, kašel, špatné trávení, nemoci žaludku a jater. Navíc čistí krev a podporuje krvetvorbu.
Zdroj: archiv redakce
Využiješ ji k posílení vlasů, jejich lesku i k ničení lupů. Listy kopřivy jsou výborným přílohovým špenátem, polévkou, ale hodí se i do rizota, těsta na knedlíky, noky a nudle. Výborně kopřiva chutná také v omeletách, těstovinách, závinech, pizzách nebo různých nádivkách. Pikantní je i jemně nasekaná za syrova v nejrůznějších pomazánkách. Můžeš si udělat z čerstvé kopřivy šťávu, uvařit si z ní čaj a nálev, nebo si pořídit tinkturu. Že netušíš, jak na to? Máme pro tebe super recepty...
Zdroj: archiv redakce
Šťáva z kopřiv
Připravíš si ji z mladých špiček kopřiv. Umyješ je a rozmixuješ. Mix pak přecedíš, případně dochutíš cukrem a citronem. Ideálně pij naředěné 1:1 s vodu. V lednici ti šťáva vydrží cca 10 dní.
Kopřivový čaj a kopřivový nálev
2 lžičky pokrájených čerstvých kopřiv (mohou být i sušené) zaliješ ¼ litrem vody a necháš projít varem. Poté odstavíš, necháš 10 minut odstát, scedíš a piješ 2 - 3x denně.
Odvar z kopřiv proti padání vlasů
Hrst čerstvých kopřiv zalij vařící vodou a nechej louhovat 20 minut. Poté přidej šťávu z 1 citronu a přeceď. Jednou lžící denně si masíruj vlasovou pokožku.
Zdroj: archiv redakce
Kopřivová polévka
Čerstvé, jemně nasekané listy kopřivy osmahni na lžíci oleje, do něhož jsi přidala jemně nasekanou půlku cibule a stroužek česneku. Poté zalij hrnkem vody a hrnkem smetany. Pak vše rozmixuj na krémovou konzistenci. Přidej sůl a pepř a polévku v talířích můžeš ozdobit osmahnutými kostkami pečiva.
Kopřivový špenát
Čerstvé listy mladých kopřiv spař vroucí vodou a zchlaď je. Nenechej okapat a osmahni na oleji s drobně krájenou cibulí. Pak dochuť dvěma lžícemi smetany, třeným česnekem, solí a pepřem.
Kopřivová pomazánka
Připravíš ji, když smícháš jemně nasekané kopřivy s dvěma lžícemi másla, lžící strouhaného sýra a třeným stroužkem česneku.
Kopřiva á la mozeček
Hrst jemně nasekaných kopřiv podus na dvou lžicích oleje, přidej 3 vejce a vymíchej. Dochuť solí a pepřem.
Zdroj: archiv redakce
Smetanka lékařská, latinsky Taraxacum officinale, česky pampeliška je po kopřivě druhý nejlepší bojovník s únavou. Užívat z ní můžeš kořen, který se drtí. Případně si ke kořeni přidej nať. Uvař si z nich odvar. Pampelišku najdeš všude v trávě - na loukách i ve městech a jejich okolí. Nebo si můžeš koupit čajovou směs se smetankou lékařskou. Vědělas, že byla pampeliška jako léčiva využívána odedávna? Už od doby antiky! Působí totiž jako povzbuzení při chronické únavě, čili tu tvoji jarní zvládne levou zadní. Mimoto je smetanka skvělá na posílení chrupavek, kostí, napomáhá dobrému trávení, léčbě močových kamenů a je diuretická (odvodňuje).
Zdroj: archiv redakce
Sedmikráska obecná, latinsky Bellis perenis, je třetím výborným potíračem jarní únavy. A tak jí přízvisko chudobka moc nesedí, když je natolik silná, že zvládne únavu. Mimoto ti pomůže zvládnout dobře nachlazení a kašel, protože je protizánětlivá. Uvařit si z ní můžeš lahodný a voňavý čaj, nebo si ji přidat do salátu. Ale hodí se i jako odvar na obklady podlitin a ranek.
Zdroj: archiv redakce
Čtvrtou bylinkou je tak trochu exotická třapatka, alias echinacea, latinsky jí říkají Echinacea purpurea. A čím ti může toto ryze přírodní antibiotikum být u jarní únavy prospěšné? Odvrátí jakékoli případné nachlazení, kašel, pomůže ti při angíně a nemoci průdušek, odbourá kožní problémy a nabudí tvůj imunitní systém a metabolismus tak, že se budeš cítit jako po dlouhém spánku - svěží, čerstvá a odpočinutá.
Z třapatky je výborný čaj, jehož jemně trpkou chuť zmírníš medem. Na kvalitní čaj potřebuješ jednu lžíci řezané nati či květu, anebo 2 lžičky kořene. Zalij je převařenou horkou vodou a louhuj tak půl hodiny. Odvarem pomůžeš vyrážkám i rankám, jež se ti problematicky hojí. Echinaceu si však můžeš dopřát i ve formě tinktury, která je k mání v lékárnách a obchůdcích zdravé výživy, stejně jako sušená směs na čaj a odvar.
Zdroj: archiv redakce
Víš, že ženšen čínští císaři považovali za zázrak? Podle nich pravý ženšen, v latině pojmenovaný Panax ginseng, působí na celý oběhový systém, nervovou soustavu, žlázy s vnitřní sekrecí a imunitní systém. Zvyšuje odolnost organismu a tím odbourává únavu - i tu jarní. A jeho vedlejším příjemným efektem je afrodiziakální účinek.
Výhodou je, že tady nemusíš nic připravovat, ženšen je k mání v tabletách, pastilkách, kapslích a jako tinktura. A v obchůdku se zdravou výživou si můžeš koupit i nějaké čaje s přísadou ženšenu. Vybírej ty, kde je procentuelně ženšenu nejvíce. A připravuj je podle návodu. A pokud si chceš dopřát jarní protiúnavovou ženšenovou kůru, užívej jej maximálně 1 měsíc, pak si dej měsíc pauzu a zase pokračuj 1 měsíc.
. Zdroj: archiv redakce
Patří k silákům proti jakékoli únavě a lehce porazí i tu tvoji jarní. Vědělas, že má krásný a poetický český název? Pauline nápojná, latinsky pauline cupana. No není to krása? Z keře guarany se používají semena. Mají povzbuzující účinky, odbourávají únavu a pomohou ti udržet bdělost a pozornost. Čaje z guarany najdeš opět v obchůdcích se zdravou výživou a v některých i samotná semena. I když vzácně.
Čaje mimo povzbuzujícího efektu rapidně zlepšují paměť a soustředění a mají také účinek při nervovém vypětí, depresích a pomáhají při rekonvalescenci po delší nemoci. Navíc snižuje chuť k jídlu a stimuluje odbourávání tuků. A víš, že v Brazílii guaranu nejvíce využívají jako afrodisiakální prostředek? A že brazilské kmeny Tupi a Guaraní věří, že je guarana magickou rostlinou, jež přičaruje sílu?
A jak ty řešíš jarní únavu? Pomáháš si vitaminovými a výživovými preparáty, nebo jdeš raději přírodní cestou. Máš nějakou "jarně únavovou" vychytávku" ? Poděl se o ni s námi!
. Zdroj: archiv redakce