Velký bylinkový tahák: Jak na podzimní chmury?

Jsi otrávená, unavená, máš špatnou náladu a nic tě nebaví? Zřejmě tě postihla podzimní depka. A nejsi v tom sama. Podléhají tomu skoro všichni. Podzimní depka je totiž každoročním projevem přechodu z krásných letních dní do sychravého deštivého podzimu u mnohých z nás. Ale i na to je lék: bylinky!

Bylinky jsou pákou na mnohé neduhy, včetně právě pokleslé nálady a sezónních depek. Tak neváhej a využij jejich sílu a hned ti bude lépe!

Ideální je trio bylinek

  • Rozmarýn
  • Dobromysl
  • Třezalka

Rozmarýn

Bylinka původem ze Středozemí, kde se divoce stále vyskytuje, patří k málo známým pomocníkům proti splínu. Přitom již jen název to evokuje – rozmarýn nabízí rozmarnou mysl a náladu. S ním budeš nad věcí a v pohodě i na podzim. Pořídit si jej můžeš jako stylovou a příjemně vonící zelenou dekoraci do příbytku v květináči a budeš tak mít svůj zdroj na případné splíny stále po ruce.

Když mu najdeš slunné a suché místečko, odvděčí s ti krásným ztepilým vzrůstem. Anebo jej seženeš v bylinářství a obchůdcích se zdravou výživou sušený a drcený. A někdy jsou k mání i balené snítky rozmarýnu v supermarketech.

K léčbě splínů (ale nejen jich) se využívají lístky rozmarýnu, které obsahují četné silice, hořčiny a třísloviny i další prospěšné látky.

bylinkovy-tahak-5.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Jak pomáhá?

Rozmarýn podporuje dobré trávení, posiluje imunitu, detoxikuje tělo a je přírodním antioxidantem. Má blahodárný vliv na tvoji nervovou soustavu, kterou harmonizuje, a díky celkovému prokrvení organismu podpoří příjemný pocit hřejivé pohody. Také ti vylepší soustředění, paměť a duševní pohodu.

Věděla jsi, že rozmarýn nejen krásně voní po kafru, ale že může dorůst do výšky dvou metrů? Nebo to, že bys ho neměla užívat víc než 1 čajovou lžičku za den? Ve větší míře má totiž opojný účinek. A že jej ve starověku měli za symbol lásky a manželství, když ho přidávali do svatebních kytic?

Je libo čaj nebo koupel

Nejlepším potíračem splínu je rozmarýnový čaj. Potřebuješ k tomu 1 kávovou lžičku sušených nebo čerstvých listů a 1 šálek vroucí vody. Listy rozmarýnu zalij vroucí vodou a nechej luhovat cca 5 minut. Poté sceď a vlažný vypij. Voňavý čajík si dopřej maximálně 2x denně.

bylinkovy-tahak-1-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Relaxační účinek má rozmarýnová koupel, na níž potřebuješ 50 gramů rozmarýnu a půl litru vroucí vody. Rozmarýn přelij vroucí vodou a nechej luhovat cca 5 minut. Poté sceď a nalij do vany. Čerstvý rozmarýn můžeš přidat po luhování ještě přímo do koupele. Ta tě zrelaxuje, uvolní svaly, kluby, páteř i mysl.

Dobromysl

Také se jí říká oregano, ovšem český název dobromysl jasně vyjadřuje, co od bylinky můžeš očekávat. Navodí ti dobrou mysl a pohodu. Roste divoce hlavně v jižní Evropě, ale u nás se pěstuje jako bylinka v květináčích a truhlíkách, především pro kuchyni, ale bylo by škoda ji nevyužít i k léčbě třeba podzimních chmur.

Je to krásně aromatická a kořenitě vonící bylinka, z niž lze mimo jiné (ve směsi se saturejkou a mateřídouškou) i vyrábět med. Ale především její účinek na nervovou soustavu ji předurčuje jako pomocníka proti tvým depkám. Díky silicím a hořčinám má relaxační a uvolňující účinky, je přírodním antioxidantem, podporuje lepší spánek, mimoto ladí trávení, krevní tlak a pomáhá při nachlazení, bolesti v krku i nechutenství. Má rovněž příznivé účinky na záněty dásní, bolesti zubů a migrény.

Představ si, že v minulosti patřila dobromysl mezi bylinky s kouzelnou mocí, především jako ochrana proti zlu a k přivolání lásky. Zajímavé, že? Dobromysl můžeš využít jak čerstvou, tak sušenou. Stejně jako rozmarýn ji lze pěstovat v květináči a truhlíku doma. Běžně je však k mání sušená mezi kořením v každém marketu s potravinami.

bylinkovy-tahak-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Je libo čaj nebo koupel?

Potřebuješ dvě čajové lžičky sušené bylinky a čtvrt litru vody. Bylinku zalij vodou a vař cca 2 minuty. Nechej luhovat cca 15 minut a sceď. Pak vlažný čaj vypij.

Harmonizační koupel – potřebuješ k ní dvě polévkové lžíce dobromyslu, jednu lžíci máty peprné, půl lžíce třezalky, půl lžíce heřmánku a pět litrů vroucí vody. Směs bylinek zalij vodou a luhuj cca půl hodiny. Sceď a vlij do koupele. Koupel tě pozitivně naladí, uvolní, zlepší ti náladu a budeš po ní i lépe spát.

Třezalka

Třezalka tečkovaná je ideální zelená kamarádka na harmonizaci nervové soustavy, zklidnění a vyladění do pohody. A nejen to, nápomocná je i při různých neuralgiích, zánětech nervů a bolestech zad, nespavosti a nočních můrách, depresích, zvětšení uzlin, nebo tvorbě modřin a drsné pokožce obličeje.

Jak vidíš, je to univerzální bylinka, kterou najdeš na mezích, okraji lesa, loukách a lesních planinách. Z toho je jasné, že je to rostlinka milující slunce a sucho. Ovšem k mání je v podobě sušené jak v lékárně, tak i v bylinářství, nebo obchůdcích se zdravou výživou.

Třezalka je mýty opředená bylinka, jež měla u našich babiček a prababiček obrovskou úctu díky všestranným účinkům. Věděla jsi, že kdysi dávno si dívky vázaly z třezalky věnečky, a na noc sv. Jána je nebo jen větvičky házely do řek s tím, že když se zvadlé květy ve vodě znovu rozvily, dívčina do roka bude mít svatbu? Nebo že v Rakousku sedláci dávali třezalku uloženou mezi dva krajíce chleba dobytku jako jakousi ochranu před chorobami? Prostě třezalka byla uznávanou bylinkou od pradávna.

bylinkovy-tahak-2.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Čajík a koupel pro relax a uvolnění

I tuhle bylinku můžeš využít ve formě čaje nebo koupele. Na čaj stačí čajová lžička sušené bylinky, zalité v hrnku horkou vodu. Necháš dvě minuty luhovat, scedíš a piješ vlažné.

Na koupel potřebuješ dvě polévkové lžíce bylinky, které povaříš v půl litru vody cca dvě minutky, necháš další dvě minuty luhovat a scedíš. Takto přidáš do koupele. Voda by měla mít cca 38–40 °C a v koupeli si pohov alespoň 20 minut.

A jak to máš ty? Využíváš k potírání podzimních smutků a splínů sílu bylinek? Poděl se s námi o své tipy a zkušenosti!

30.10.2018 6:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist