Velký bylinkový tahák: Čím na chřipku, kašel, rýmu a nachlazení?

Smrkáš, kýcháš, kašleš, máš ucpaný nos a bolí tě hlava? Nic naplat, s chladnějšími dny, sněhem, mrznoucím deštěm a plískanicemi přichází ruku v ruce i nachlazení a chřipkové období. Jak se proti němu bránit a co můžeš sama udělat, aby ti bylo lépe?

Pomohou ti staří dobří zelení kamarádi – bylinky. Jsou cenným pomocníkem nejen v době nachlazení, angín a chřipek, ale i při jiných příležitostech. Vždy se mezi nimi najdou nějaké, které jsou na to či ono jako stvořené. A jaké nejlépe fungují na nachlazení, chřipku nebo angínu?

Je to mocná trojka voňavých zelených kamarádů

  • Heřmánek
  • Mateřídouška
  • Šalvěj

Heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria recutita alias Matricaria chamomilla) ti může být prima parťákem při potírání rýmy a nachlazení. Neměla bys ho ale nadužívat a popíjet ho opravdu jen tehdy, když máš obtíže, nikoli jako běžný černý, ovocný či zelený čaj. Jinak si zlikviduješ střevní mikroflóru, protože heřmánek je hodně silnou bylinkou a působí jako přírodní antibiotikum. Na pocení, vypocení a horečku je ale ideální bylinkou. Maximální dávka je 2x denně. Čaj si uvaříš zalitím jedné čajové lžičky sušeného heřmánku 200 ml vroucí vody, necháš vyluhovat 5 minut, scedíš a vlažné popíjíš.

Heřmánek ti pomůže uvolnit průdušky a vůbec má fajn vliv na obranyschopnost organismu, který posílí. Máš-li rýmu, zkus heřmánek inhalovat. Sušený květ v dávce dvou polévkových lžic přelij litrem vroucí vody a s hlavou pěkně schovanou pod ručníkem či prostěradlem dýchej výpary nad miskou. Heřmánek sliznici nosu zklidní a uvolní tak tvoje dýchací cesty. Stačí proceduru udělat 2 až 3x denně.

bylinkovy-tahak-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Heřmánek má však i další bohulibé efekty na tělo. Pomáhá při bolestech a křečích břicha, nadýmání a průjmu, problematické menstruaci, dezinfekčně a antibioticky také působí při bolestech zubů, a protizánětlivě při neuralgiích, vyrážkách, hemeroidech a problémech s močovými cestami. Mimoto je to voňavá a prima bylinka ke zklidnění, lepší náladě a spánku. A když tě bolí oči, můžeš si je heřmánkovým odvarem omývat i vychladlým vymývat a uleví se ti. Odvar si uděláš z jedné polévkové lžíce sušeného heřmánku, který vložíš do 500 ml vody a necháš přijít do varu, odstavíš a poté 10 minut luhuješ, scedíš a odvar je na světě!

A pokud by ti to ještě bylo málo, tak patří heřmánek mezi bylinky, jež lze využít také pro krásu. Pravidelným omýváním vlasů odvarem si razantně zlepšíš kvalitu vlasů, budou lesklé a bohaté. Omýváním obličeje si pro změnu zjasníš pleť a zbavíš ji nedokonalostí v podobě vyrážek. Také odvar můžeš využít do koupelí, kde má efekt na svěží vzhled pokožky těla, ale i ji celkově zklidní.

Mateřídouška

Mateřídouška (Thymus serpyllum) je lahodná a hodně všestranná bylinka, s níž ti může být v mnoha situacích lépe (třeba u nespavosti, trávicích obtíží a bolestí svalů, kloubů, břicha, i u nadýmání, průjmu, nebo při zánětech kloubů a nervů). Nejinak je tomu i u nachlazení, chřipky nebo kašle. Tam je na pohled velmi drobným, ale jinak jedinečně silným (a to nejen svojí vůní) parťákem, který ti značně uleví.

Stejně jako heřmánek je mateřídouška skvělá k inhalacím při rýmě a k úlevě sliznic nosu a krku, při celkové slabosti z nemoci jako přísada do koupele, čaj je výborný k podpoře imunity, odbourání nachlazení, ulehčení od kašle a chřipky.

bylinkovy-tahak-4.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Na čaj vezmi čajovou lžičku sušené mateřídoušky, zalij ji 200 ml vroucí vody a nechej 7 minut luhovat. Scezený a vlažný, krásně voňavý čaj popíjej 3x denně. Odvar do koupele uděláš z 500 ml vody, do níž vsypeš polévkovou lžíci sušené mateřídoušky, přivedeš do varu, odstavíš a pak necháš 7 minut luhovat. Scezené vliješ do vany a užiješ si prima relaxační a ozdravnou koupel. K inhalacím vezmi do misky polévkovou lžíci bylinky, zalij horkou vodou a s hlavou pod ručníkem či prostěradlem vdechuj vonné páry až do doby, než bylinka vychladne. Inhalace mírní rýmu, uleví nosním a ústním sliznicím a také uvolní hleny, přičemž čaj u kašle působí podobně – pomáhá odkašlávání.

Mateřídoušku můžeš využít i k obkladům na zánětlivá místa pokožky, na klouby, ale i k pěstění mastné a aknózní pleti, nebo zklidnění vyrážek. A nemusíš ji využívat jen k léčbě  úlevě od neduhů ale i v kuchyni, kde má své místo v nádivkách, omáčkách a přípravě masa.

Šalvěj

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) má sílu proti angíně, zánětům v ústech, u zubů, sliznic a hrtanu jako málokterá jiná bylinka. Má výrazné dezinfekční, antibakteriální a protivirové účinky. A tak po ní sáhni vždy, jakmile ucítíš bolest v krku, či jen nepříjemné škrábání. Zamezíš tak šíření infekce do větší míry.

Pěstuješ-li si bylinky doma, tak právě šalvěj patří k těm, které můžeš jako první pomoc využít čerstvou – stačí utrhnou a žvýkat. Listy šalvěje obsahují silné dezinfekční silice, které efektivně působí při bolestech v krku a začínající angíně.

bylinkovy-tahak-3.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

A jestli to není tvůj případ, tak nezoufej. I sušená je výborná. Z ní si uvař čaj, který budeš vlažný 2 až 3x denně popíjet, nebo kloktat. Uděláš jej z jedné čajové lžičky sušené šalvěje, přelité vroucí vodou, luhované 5 minut a poté scezené. Mimo silného působení na krk je takto šalvěj skvělá i jako prostředek proti pocení (i nadměrnému). A do čaje ke kloktání vsypej špetku soli, která výsledek ještě znásobí a podpoří.

Ale pozor! Šalvěj je natolik silná, že bys ji neměla užívat příliš dlouho vnitřně. Ve vyšších dávkách může být až toxická. Proto pokud jsi gravidní, nebo kojíš, tak na šalvěj při přírodní léčbě raději zapomeň.

Zdroj foto: Shutterstock.com

8.2.2019 10:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist