Vánoční hudba, světlo svíček, vůně exotického koření a pečiva, to všechno jsou pro mnohé z nás nezbytné součásti a znaky takových Vánoc, jaké si všichni přejeme mít. A můžeme si pomoci ještě celou řadou vánočních dekorací.
Všechny tyto shora zmíněné doplňky, všechny uvedené nezbytnosti, jsou vlastně jakými si kamínky „vánoční mozaiky“, kterou si všichni velmi rádi, a často bohužel i ve stresu, skládáme a snažíme se to udělat co možná nejlépe. V mnohých případech to znamená v prvé řadě přiblížit současnou podobu vánočních svátků tomu, co známe ze svého vlastního dětství, kdy jsme možná intenzivněji prožívali onu „kouzelnou atmosféru“ Vánoc. Tipy, jak vystrojit kozelné Vánoce, najdete v článku Kouzlo Vánoc.
Nejde jen o vánoční dekorace, co to vlastně Vánoce jsou?
Ve své původní podobně to byly sváty pohanské, vítající příchod nové ročního cyklu, mythologického „nového slunce“ a tedy svého druhu nového dárce života. Právě na Vánoce pak křesťané umístili své svátky narození Ježíše Krista. Období předvánoční, adventní, je „očekávání“ narození. Je zvláštní, nakolik jsou Vánoce zcela jednoznačně nejpopulárnějším svátkem, slaví je všichni lidé nejen euroatlantické civilizace a současně si už nikdo neuvědomuje a nebo nějak neprožívá, že se jedná o svátky v prvé řadě náboženské, kdy se slaví tzv. narození spasitele, který byl údajným přímým synem boha a lidské ženy. Takto prezentované Vánoce by jistě nebyly tolik atraktivním zastavením na konci kalendářního roku. Mnohem lépe je lidé přijímají, vykládají-li si je jako příležitost udělat někomu radost a dát na jeho svou „lidskost“ zkrátka tím, že mu koupíme dárek.
Vánoční stromeček, tedy ozdobený většinou vzácnými pokrmy (dnes čokoládové bonbóny) , je součástí Vánoc přibližně od konce 17. století a vyjadřuje opět něco jako solidaritu a navracení darů „matce přírodě“. Jak se zrodil vánoční stromeček, se dočtete v článku Vůně vánočního stromku.
Zdroj: www.living.cz