Femina.cz > Vše o zdraví > Úzkosti, deprese, paniky, mánie. Co psychické nemoci znamenají a jak se léčí?
Úzkosti, deprese, paniky, mánie. Co psychické nemoci znamenají a jak se léčí?
Deprese, úzkostné stavy, paniky a další psychické potíže jsou čím dál častější. Není divu, svět je rychlejší a přemíra pracovních povinností spolu se vztahovými problémy dokáží nadělat paseku. Jak se ale liší deprese od úzkosti a co proti nim můžeme dělat?
Cítíš se pod psa a nic tě nebaví? Nebo tě přepadá strach ze smrti? Nejspíše tě napadne, jestli nemáš depresi, protože to je slovo, které je v současné době velmi často skloňované. Ale psychické potíže nejsou jen deprese. Máme pro tebe menší sondu do světa častých psychických nemocí.
Úzkosti
Úzkosti nejsou deprese. Většinou ti nebrání v tom, abys ráno vstala, nachystala rodině snídani a vyrazila do práce. Problém ale je, že tvé okolí nemusí vůbec vědět, že nějaké úzkosti máš. Funguješ prostě tak, jak máš. Ale vevnitř tě sžírá strach. Ten může být krátkodobý, ale i trvalý. Je několik druhů úzkostí a je určitě dobré vyhledat terapeutickou pomoc.
Jak se léčí úzkost?
Léčíš se podle druhu úzkostí. Co pomáhá, jsou relaxační techniky. V první řadě si ale úzkost pojmenuj. Může to být strach z toho, že trpíš rakovinou nebo máš například obsedantně kompulzivní poruchu či sociální fobii. Na všechny ale platí srovnat si život a dodržovat pravidelný režim. Léčbu medikamenty konzultuj s lékařem, nevyplácí se zobat prášky, které ti dala kámoška.
Panické ataky
Když úzkostný strach vygraduje, přichází panika. Panické ataky jsou hodně nepříjemné, ale neohrozí tě na životě. I když si to myslíš. Objeví se znenadání a rodí se v hlavě, tedy ve tvých myšlenkách. Najednou začneš mít pocit, že se o tebe pokouší infarkt a spolu s tímto pocitem přichází i tělesné symptomy. Bušení srdce, třes, mravenčení rukou a pocit, že nemůžeš dýchat. Ale jde opravdu jen o pocit, nicméně tvé okolí to vyhodnotí jako vážný stav a volá záchranku. Panika odejde sama od sebe do dvaceti minut, takže se k lékaři většinou dostaneš už v klidném stavu. Velmi často člověk, který panickými atakami trpí, mívá strach, že omdlí, zblázní se, nebo prostě nezvládne dojít či dojet tam, kam má.
Jak se léčí panické stavy?
Když tě přepadne panika, dýchej, ale ne povrchně, musíš dýchat zhluboka a pomalu. Rychlý a krátký dech vede k hyperventilaci a tvůj stav se ještě zhorší. Říkej si, že to přejde, že je to jen v hlavě a tobě se nic vážného neděje. Abys měla jistotu, nechej se vyšetřit u lékaře, který vyloučí závažné nemoci. Nos u sebe pilulku první záchrany, například neurol a jako léčbu zvol terapie. Podle odborníků jsou paniky voláním o pomoc. Něco ve tvém životě je špatně a ty musíš přijít na to, co to je. Vyvaruj se alkoholu, ponocování a kofeinu.
Deprese
Deprese je vážná nemoc a rozhodně si ji nepleť s běžnou depkou, tedy blbou náladou, kterou máme čas od času všichni. Depresivní stav totiž nemá zjevnou příčinu a člověk je smutný, i když k tomu nemá žádný důvod. Deprese se také nedá rozehnat například tím, že si prostě uděláš krásný den. Je to vážné onemocnění, které vyžaduje odbornou pomoc. Pokud se člověk s depresí neléčí, může skončit i sebevraždou. Tím tě nechceme nijak strašit, pouze varovat, že pokud ty nebo někdo ve tvém okolí trpí depresí, je nutné s tím něco začít dělat. Člověk postižený touto chorobou nemá chuť na nic, nic ho nebaví a z ničeho nemá radost, v těžké fázi nedokáže ani vstát z postele, natož se obléknout a jít do práce.
Jak se léčí deprese?
V případě onemocnění depresí je nutné vyhledat odbornou pomoc a začít chodit pravidelně na psychoterapie. Aby léčba byla účinná, doplňuje se antidepresivy. Léky sice nevyřeší vše, ale deprese vzniká díky nedostatku serotoninu v mozku, a proto je potřeba ho chemicky doplnit.
Maniodepresivní psychóza
U člověka stiženého touto nemocí se střídají stavy mánie a depresí. Říká se tomu také bipolární porucha a jedná se o výrazné změny nálad. To ale neznamená, že když je ti ráno dobře, protože se těšíš na nový den, a odpoledne tě přepadne depka ze špatného počasí, že máš maniodepresi. Výkyvy nálad přichází nečekaně, ale nestřídají se z hodiny na hodinu, spíše je to záležitost týdnů i měsíců. Období depresí se střídá s mánií, tedy stavem, kdy si člověk myslí, že zvládne vše, bývá zrychlený, výkonný a pracuje až do vyčerpání.
Jak se léčit?
I v tomto případě přichází na řadu antidepresiva a terapie. Nemoc zhoršují stresové situace a alkohol. Ten může stav výrazně prohloubit. Stejně tak drogy, které vlastně celou tuhle patálii mohou odstartovat. Maniodepresivní psychóza je totiž dědičná, ale to neznamená, že u tebe musí propuknout, pokud ji měl tvůj děda. Stačí ale pár potahů marihuany a nemoc se rozjede.
Nemoci, i ty psychické, nechodí po horách, ale po lidech. A ty spojené s duší jsou prostě v dnešní době velmi časté. Znáš i ty někoho, kdo bojuje s psychickým onemocněním? Proč je podle tebe nyní tolik depresí a úzkostí?
Foto: Shutterstock.com