Úspěšné ženy: Šárka Obročníková: Vyrobila jsem i horkovzdušný balón

Přivezli jste si z dovolené hezký kámen? Nevíte co s ním? Já je dávám do květináčů. Šárka Obročníková měla lepší nápad a realizovala ho. Vyrábí z nich šperky. A nejen z nich. Začala už v dětství, pak z toho byl koníček a nakonec se sen stal skutečností. Založila si svůj vlastní ateliér.

Kdy a jak jste s výrobou vlastních šperků začala?
Pro vlastní potěchu či jako dárky pro kamarádky jsem je vyráběla od dětství. Později jsem se rozhodla, že se jejich výrobou budu i živit. To bylo v roce 2001.  Hlavním artiklem však nebyly autorské šperky. Na čas jsem se našla v ranně středověkých kulturách a výrobě slovanských a vikinských replik šperků. Postupem času se však ozvala touha po seberealizaci, možná to bylo ego, a přešla jsem k autorským šperkům a dekoracím.

Co vás při výrobě vlastních šperků inspiruje?
Mou největší inspirací je svět kolem mne. Příroda, architektura, vzpomínky…. Často mi stačí samotný materiál, jež si sám řekne o podobu jakou by rád dostal. Přidám trochu svého já a své technologické dovednosti. Výsledek si už jen počká na svého obdivovatele.

Jaké materiály používáte?
Oslovují mne hlavně ty přírodní, které na první pohled neoplývají velkou elegancí a málokdo by si je k výrobě šperků vybral. Třeba neopracovaný kamínek z cesty nebo řeky. Kromě toho ráda používám sklo. Spolupracuju s maminkou sklářkou. Společně děláme flakonky – náhrdelníky, nebo dekorativní horkovzdušné balony.  Ale hlavně používám barevné kovy – měď, bronz a mosaz. Láká mě jejich tvárnost i velká škála odstínů. Občas sáhnu po železe.

Vzpomenete si ještě, co jste vyrobila jako první?
Jedny z prvních byly nejspíš zadrátované mušličky z prázdnin, nebo kamínek nalezený při výletu. Trochu serióznější šperky vznikaly pod dohledem na SUPŠ sklářské v Železném Brodě.

A který šperk se vám jako první povedlo prodat?
Na první prodaný kus si už nevzpomínám. Ale vzpomínám na svůj první „obchod“. Zadrátovala jsem skleněnou kuličku a vyměnila ji s keramikem za hliněnou vázu. Bylo mi asi 14 let.

Máte nějaký kousek, na který jste opravdu pyšná? Který vás hřeje u srdce a nedala byste jej za nic na světě?
Má práce mne velmi těší, ale i přesto mne má především uživit. Pokud jsem s výrobkem obzvláště spokojená, nebo dokonce pyšná, pak se toužím pochlubit světu. Což se mi nejlépe daří na prodejním serveru Fler. Používám uměleckou značku Sharka. Mám i svůj blog, kde své výtvory vystavuji. Většinou si jej oblíbí některá z mých zákaznic nebo kamarádek. Moc kusů pro osobní potřebu mi tedy nezbývá. Kromě toho jsem typický příklad šperkařky, která raději zdobí své okolí než sama sebe.

Šperky si doma vyrábí hodně žen. Jak se pozná, že jde o profi úroveň a jak, že jde spíš o koníček?
Šperk vyrobený „hobby“ šperkařkou může mít kvalitu profi práce. Stejně jako člověk vystudovaný v oboru není žádnou zárukou. Myslím, že jako v mnoha jiných oblastech je hlavní zaujetí pro věc, píle a stovky hodin s nářadím v ruce. A jak začít s podnikáním ve šperkařství? Dnes, kdy si pěkný a nositelný šperk dokáže dostupnými technikami vyrobit velké množství žen a mnohé je nabízí na internetu i na trzích, je prosazení velmi náročné. Jak se říká mezi řemeslníky: „Jedna věc je vyrobit, ale hlavní je umět prodat.“ 

Co by měla dobrá šperkařka umět?
V prvé řadě produkovat šperk, který je pohodlně nositelný. Nikde neškrábe a po prvním použití se nerozpadne. Dobrá šperkařka musí být především soudná a nekvalitní práci vůbec nenabídnout.

Poradíte těm čtenářkám, které by si chtěly vyrobit vlastní šperk, co si pořídit za nářadí, materiál? Jak začít?
Dnes je dostupných mnoho rozmanitých kurzů, návodů na internetu, a především široká škála materiálů a technik použitelných v domácích podmínkách. Možná nejjistější volbou, kterou můžu doporučit, je vyhledání oblíbeného šperkaře a sjednání individuálního kurzu. Pokud je ochoten na vás dohlédnout při výrobě, výsledek vás bude zaručeně těšit. Doporučit nářadí a materiál bych mohla v samostatném článku. Ovšem s trochou fantazie vyrobíte krásné šperky jen z toho, co máte doma, nebo naleznete na procházce – například šípky navlečené na pevnější nit či drátku a podobně. Honba za materiálem jistě potěší i vaše děti.

A jestli vás zajímá, jaké šperka Šárka tvoří, pak se podívejte do naší galerie

Foto: archív autorky

28.11.2014 12:00| autor: Markéta Kronovetrová
Více o tématu: ŠárkaŽelezný Brod

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist