Trápí vás nespavost? Nezoufejte, s námi ji překonáte

S podzimem se mění nejenom barvy v přírodě, nýbrž i letní čas. Těšíme se, že si pospíme o hodinku déle, jenže když se zanoříme do peřin, spánek nepřichází. Neklidně se převalujeme, sledujeme budík a snažíme se marně dostat do říše snů. Jedná-li se o občasné bdění, nemusíme panikařit. To postihuje i dobré spáče. Avšak objevuje-li naše ponocování pravidelně, pak je třeba začít tento stav řešit.

Náš denní časový program, který určuje spánek, výkyvy tělesné teploty, tvorbu a uvolňování hormonů má na svědomí naše vlastní „chemická továrna“. Ta mimo jiné produkuje neurotransmitery, přenašeče nervových impulsů navozující spánek nebo bdělost. Nejdůležitější roli však sehrává melatonin. Tento neurohormon produkuje v nočních hodinách epifýza, nadvěsek mozkový, neboli šišinka. Časuje biologické rytmy, přináší a udržuje spánek. Se stoupajícím věkem nebo při některých chorobách hladina melatoninu klesá, proto se objevují problémy se spánkem. Nicméně příčinou nespavosti je i stres, chronická únava, vyčerpání, dlouhodobé potíže či špatná životospráva. Potíže se spánkem má stále více lidí a jednou z hlavních příčin je právě stres a hektický styl života.

Snažte se vyhnout práškům na spaní. Projeví-li se pravidelné poruchy se spánkem, většina lidí sáhne po prášcích na spaní, místo aby řešila příčinu nespavosti. Přitom léky na spaní se užívají pouze krátkodobě, po dobu nezbytně nutnou. Většina z nich je totiž návyková, tudíž při pravidelném užívání již nedokážete bez prášků usnout. Snižuje se jejich účinnost, což vede k neustálému zvyšování dávek. Krok k závislosti na prášky na spaní je pak na světě. Kromě toho i krátkodobé užívání léků na spaní má své stinné stránky. Může po probuzení přivodit únavu, bolesti hlavy, horší koncentraci.

Bohužel někteří lidé řeší nespavost i dalším uspávacím prostředkem, a to alkoholem. Krátkodobě „kapka dobrého moku“ sice uvolní a způsobí ospalost, ovšem potom mění charakter a hloubku spánku a vede k předčasnému probuzení. Stejně jako u prášků na spaní vede k závislosti a jeho kombinace s léky je přímo vražedná.

Jak se projevuje nespavost? Obtížně usínáme, často se v noci probouzíme nebo ráno předčasně vstáváme. Náš noční spánek je nekvalitní, po probuzení se vyskytuje únava, ospalost. Přes den jsme podráždění, nervózní, máme špatnou náladu, nesoustředíme se, ztrácíme výkonnost a energii.

Co dělat, abychom zase začali dobře spát?  Zjistíte-li, že se u vás projevují poruchy spánku, co nejrychleji vyhledejte odbornou pomoc. Terapeut vás seznámí s pravidly spánkové hygieny, s rituály navozujícími dobrý spánek, doporučí vám také postavení postele v místnosti a případné upravení ložnice.

Několik tipů, jak krásně spát. Je-li příčinou nespavosti stres, psychické potíže či vyčerpání, velmi dobře pomáhá aromaterapie, Bachovy květové esence, dechové techniky, jóga a relaxace.

Při dysfunkci vnitřních orgánů pak probíhá jejich harmonizace za pomoci fytoterapie, tedy léčebných kúr z léčivých rostlin. Zlepšená funkce vnitřních orgánů se pak blahodárně projeví v kvalitě spánku.

Vyzkoušejte tzv. koupel boha Hypna. Chcete-li dopřát svému tělu odpočinek a uvolnění, připravte si tuhle aromaterapeutickou koupel půl hodiny před spaním. Rozmíchejte 5 kapek levandule úzkolisté a 5 kapek pomeranče (Citrus sinensis) v polévkové lžíci medu a společně s jedním šálkem o obsahu 2,5 dl soli z Mrtvého moře vhoďte do napuštěné vany. V lázni o teplotě 37–38 ºC setrvejte 15–20 minut. Poté se lehce osušte a ulehněte do postele.

Můžete vyzkoušet také kozlík lékařský, oblíbenou rostlinu používanou zejména při nervových chorobách jako je úzkost a právě nespavost. Podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Pro zlepšení kvality spánku je doporučeno brát 400─900 mg extraktu až 2 hodiny před spaním po dobu 28 dní. Maximální dávka je 15 g kořenů denně. Běžně se používá kozlíková tinktura v dávce 15─20 kapek několikrát denně.

Pokud se chystáte  k návštěvě terapeuta, zkuste mu navrhnout, zda-li by vám nepředepsal melatonin v tabletách, 3 nebo 5 mg. Zkušenosti s ním může potvrdit i 34-letý Martin: „Téměř rok jsem trpěl poruchou spánku, třeba 3 hodiny jsem se převaloval v posteli a nemohl usnout. Vyzkoušel jsem všechno, ale nic nepomáhalo. Pak jsem se dozvěděl o melatoninu. Navštívil jsem tedy svého terapeuta, který mi napsal recept, neboť melatonin v České republice není volně k dostání. Dnes beru 5 mg melatoninu před spaním a nemám problém. Spánek je kvalitní a při probuzení se cítím fit. Jsem šťastný, že existuje něco, co konečně bez jakýchkoli vedlejších účinků působí. Prakticky jen doplňujete melatonin, který se vám před spánkem vytváří v nízké koncentraci.“

31.12.2013 12:00| autor: Daniela

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist