O novince oscarového režiséra Anga Leeho se mluvilo už dlouho před českou premiérou. Nejdřív, když vyhrál prestižní festival v Benátkách, potom, když ho americká akademie neuznala jako tchajwanský, a tím vyřadila z bojů o Oscara za cizojazyčný film (prý na něm pracovalo méně Tchajwanců, než žádají regule), a znovu, když film v Číně zcenzurovali tak, že se jeden divák cítil umělecky poškozený a podal žalobu. Tohle všechno by se dalo přeložit tak, že Touha, opatrnost je film velmi artistický, patří k nejžhavějším favoritům loňska a je nabitý erotickými scénami až do skandálních rozměrů. Ale všechno není vždycky takové, jaké se může zdát.
Ostatně, film je sám příběhem špiónky, která klame tělem. Mladičké Wang, jež se dá do služeb až naivně idealistické skupiny odbojářů, kteří za druhé světové války chtějí trestat kolaboranty s japonskou okupační mocí. Když ale Wang dostane za úkol svést do smrtelné pasti politika Yee, začne tělo klamat ji. S mileneckým sado-maso vztahem k nevyzpytatelnému panu Yee přichází i chtíč (což by byl přesnější, i když ne tak poetický, překlad první části názvu filmu) a nahrazuje opatrnost. Pak jsou na řadě ty tolik diskutované scény, které by svou délkou, otevřeností a naturalismem připomínaly soft porno, kdyby vlastně na nich nestála psychologická motivace postav, která jediná může vysvětlit konečný zvrat.
Smrtelně nebezpečná špionáž, sexuální závislost, nebezpečná válka a retro look – film obsahuje dost atraktivních prvků, aby režisér jako Lee zajistil, že se na něj bude dobře dívat, i když příběh není ani pro stydlivé ani pro lehké žaludky. Obsazení i jazyk jsou sice asijské, ale styl není, Lee prožil dost let v Hollywoodu a ví, jak natočit přitažlivou podívanou. Díky jeho talentu a kořenům se z adaptace povídky Eileen Chang nestalo další prázdně výpravné melodrama jako Gejša.
Ale zatímco Leeův odstup odlišného původu dodával klasickým americkým tématům jako byli kovbojové ve Zkrocené hoře nový pohled přesně vystihující podstatu, z nového asijského dramatu o střetu rozumu a citu se díky jeho chladnému pozorování paradoxně vytrácí emocionální intenzita. Zvlášť když Lee zase postupuje svým tempem, při 157 minutách až zbytečně vleklým. A přestože zkušený Tony Leung (Stvořeni pro lásku) a talentovaná novicka Wei Tang se do svých partů ponořili s odvahou. Nakonec tak víc než úvahy nad kamufláží, která zároveň odhaluje i ničí, upoutá dokonalá žánrová stylizace a kamera, za níž Rodrigo Prieto uzmul druhou cenu z Benátek.
Se, Jie/Lust, Caution, USA/Čína/Tchaj-wan/Hong Kong 2007, 157 minut. Režie Ang Lee, hrají Wei Tang, Tony Leung, Joan Chen. Premiéra 17. 1. 2008.
foto: Blue Sky Films