Tanec rodiček

Přiznám se, že jsem snad nikdy neviděla nic krásnějšího, než tančící těhotnou ženu, která je skutečně ztělesněním Bohyně plodnosti, naplněním ženství.

Když těhotná žena tančí, nejen symbolizuje onu základní energii stvoření, ale skutečně s ní i splývá. Nejde o žádné krokové variace a přesné držení paží, ale naopak, tak jako v milování, tak jako při zrození, o splynutí s přítomným okamžikem, o bytí tady a teď… O oproštění se od všech strachů a očekávání… Skrze taneční pohyby vycházející z pánve, kterou můžeme vnímat jako kolébku miminka, dochází k uvolnění nejen na fyzické, ale i na psychické úrovni. Jemným způsobem se tak postupně odstraňují překážky, které by mohly případně bránit přirozenému porodu.

Zásadním prvkem těhotenského tance je vědomý kontakt s miminkem, který je během lekce započat skrze vedenou vizualizaci a poté pokračuje během tance a zpívání. Mnohé ženy tak vůbec poprvé zažijí niternou komunikaci se svým děťátkem. To je nesmírně důležité, neboť je již prokázáno, že děti, které zažily prenatální komunikaci, mnohem lépe prospívají.

Pro optimální vývoj miminka v lůně maminky je zcela zásadní, zda-li je přijímáno, zda-li se cítí v bezpečí, zda-li má podporu a zda-li není opomíjeno. Láskyplná pozornost je nesmírně výživná a stimuluje jak fyzický, tak psychický vývoj. Díky vědomému kontaktu matky s dítětem totiž vzniká to nejpodstatnější, vzájemná vazba (tzv. bonding), která je jednak nezbytná pro přežití, jednak usnadňuje vzájemnou komunikaci po celý život. Dochází k jakémusi „naladění“.

Tanec pochopitelně působí i na ženinu fyzickou úroveň: velmi jemným, ale pravidelným pohybem posiluje, a tak připravuje na porod všechny svaly, především břišní svaly a svaly dna pánevního, které ženě pomáhají donosit miminko a poté ho přirozeně porodit. Posílené pánevní dno je také výbornou prevencí nástřihu hráze, poporodní inkontinence a poklesu dělohy. Pravidelné svalové kontrakce a relaxace během tance výborně připravují tělo pro porod. Tanec pomáhá přivádět k miminku více kyslíku a tonizuje dělohu. Je také skvělou formou udržování kardiovaskulárního aparátu. Posilování stehenních a lýtkových svalů zabraňuje vzniku křečových žil a krevních sraženin. Tanec dokonce redukuje výskyt pajizévek (strií) a působí proti zácpě. Učí správnému tělesnému postoji, pomáhá udržovat fyzickou kondici. Mnoho pohybů lze použít pro úlevu od bolesti zad během těhotenství i porodu. Učí rovnováze a koordinaci.

Když žena tančí v kruhu žen, cítí se být podporována ve své ženskosti a v důvěře ve schopnosti svého těla.

Vše, co se ženy naučí na lekcích v těhotenství, mohou využít i v průběhu samotného porodu. Během první doby porodní mohou tančit tak, jak se naučily naslouchat svému vlastnímu tělu – někdy pomalu, jindy razantněji… někdy mezi stahy, jindy přímo ve stazích. Taneční pohyby zmírňují vnímání bolesti, uvolňují fyzické i psychické napětí a úzkost, dodávají energii a podporují vertikální porodní pozici. Taneční umění kontrakcí jedné svalové skupiny, zatímco zbytek těla je v relativním klidu, je během porodu velkým pomocníkem. Ideální je kombinovat tanec se zpěvem nebo zvukem, neboť jejich společné působení pomáhá ženě vyřadit z činnosti šedou kůru mozkovou, a tak rychleji vstoupit do žádoucího změněného stavu vědomí, ve kterém již vše plyne přirozeně a instinktivně…

Tamara Marková
www.respektkporodu.cz

S Tamarou Markovou můžete pravidelně tančit v karlínském A-centru.

2.6.2008 12:00| autor: Tamara Marková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist