Femina.cz > Vše o zdraví > Rady a články o psychologii > Tajemství placebo efektu. Může zvítězit nad léky?
Tajemství placebo efektu. Může zvítězit nad léky?
Také jste někdy přemýšleli, zda má placebo opravdu tak zázračnou moc, jak se všude píše? Kroutíte hlavou a říkáte si, že přece jen tak nějaká pilulka bez účinné látky nemůže pomoci? Opak je pravdou. Schopnost ošálit medicínu překvapuje samotné lékaře, ale je to skutečně tak. Všechno je jen v naší hlavě.
Co je vůbec placebo?
Placebo je neúčinná látka, která je upravena do stejné formy jako lék, to znamená, stejný vzhled a stejná chuť. Je většinou používáno jako kontrolní vzorek při testování účinnosti léků. S placebem tedy úzce souvisí „placebo efekt“. Jde o to, že dokonce i placebo obvykle vykazuje jistý pozitivní dopad na pacientův zdravotní stav. Jeho podstata totiž spočívá v psychologii pacienta.
Účinky se vysvětlují tzv. „autosugescí“ pacienta, to znamená, že se pacient domnívá, že je účinně léčen, a že se má jeho zdravotní stav zlepšit. Tohle samotné očekávání se u něj promítne v potlačování negativních změn a ve zveličování těch pozitivních, což vyústí v pocit zlepšení. Už samo vědomí, že je o nás dobře pečováno, nás uklidní a může způsobit reálné zlepšení zdravotního stavu. Výzkumy prokázaly, že placebo látka vyvolává reakci, při níž se uvolňují endorfiny, hormony štěstí, tlumící bolest.
Tento úkaz může pomoci najít daleko účinnější způsoby, jak pacienty zbavit bolesti a různých nemocí. Němečtí vědci zjistili, že pouhá důvěra v léčbu je opravdu efektivní. Výzkumy v posledních letech ukázaly také to, co zástupci některých alternativních směrů znají už po dlouhá tisíciletí. Úroveň účinnosti placebo efektu je dána stavem našeho vědomí. S tím pak můžeme velice snadno a především účinně pracovat všemi směry.
Bohužel tahle doba nám neustále předkládá medicínské závěry a nutí nás kupovat léčiva chemického charakteru. Ale má to vůbec smysl? Zkuste se zamyslet, jak se cítíte, když máte špatnou náladu? Jistě pod psa, nic vás nebaví, na nic nemáte chuť a nejraději byste se ten den zahrabali někde hodně hluboko. Jste v depresi a může se stát, že za pár dní onemocníte. Ano, tělo je unavené, bez života, k tomu nějaký ten stres a nemoc je na světě. S pozitivním míněním, že vše překonáte, že vás nic nezdolá, se přece cítíte lépe. Zkuste si jen na chvilku představit ten pocit? A přesně tak to funguje i s nemocemi. Pozitivní náhled dokáže vyléčit ledacos.
Proto jsou jakákoli omezování na trvzení, že existují choroby, které nejdou vyléčit, velmi nešťastná. Vše se vždy odvíjí od dvou základních faktorů, stavu vědomí a použité metody. Správné přesvědčení pacienta může přemoci prakticky jakoukoli nemoc. Přitom medicína většinou odmítá myšlenku, že by něco takového mohlo fungovat. Je škoda, že tak málo lékařů placebo efekt využívá. Skutečně by mohli dávat svým pacientům naději a společně by tak mohli překonat téměř každou nemoc. Mnoho lékařů pacientům předkládá děsivé statistiky, což je pro ně hrozivá situace. Tento postoj také zvyšuje pravděpodobnost, že se pacient bude uzdravovat dvakrát déle, nebo se neuzdraví vůbec.
Schopnost těla uzdravit se samo užitím placebo efektu, je přesto daleko překvapivější než to, co dokázala vytvořit moderní medicína. Placebo efekt působí na každého z nás, míra účinku se však individuálně liší, záleží na psychice pacienta. U závažných nemocí není sice placebo považováno za účinné, ale i tak může zmírnit průběh choroby.
Jaký je váš názor na placebo? Myslíte si, že dokáže člověka opravdu vyléčit jen psychika? Nebo jste tvrdým zastáncem klasické medicíny a chemických léků?
Foto zdroj: profimedia.cz