Ve svém úplném prvopočátku plnili roli „kulturního společníka“ muži. Až později jejich funkce přešla do rukou něžných žen. Gejšy bavily okolí tancem a zpěvem, ale také smysluplnou konverzací.
V současnosti už je opravdových Gejš jen hodně málo. Je to způsobeno hodně vysokými nároky na jejich dovednosti, jimž se děvčátka začínají učit již v útlém dětském věku. Pravou Gejšou se žena ale stane až po dlouhém a náročném učení.
Nyní jsou Gejšy spíše ozdobou důležitých obchodních jednání, jimž dodávají vážnosti a lesku. Jistě se vám vybaví nádherná kimona, do nichž se Gejši výhradně oblékají. Před dvěma nebo třemi lety jsem se během „Japonských dní“ v Praze nechala do jednoho pravého hedvábného kimona obléci – je to nádherný pocit. Ale samotný proces oblékání je tolik složitou procedurou, že bych to nikdy sama nezvládla. Na začátku jsem říkala, že si vybavuji nádherně bílé tváře Gejš. Tradiční účesy, vystupování i líčení nesmí mít jedinou chybičku.
Pro muže jsou Gejšy stále spojeny s jistou dávku erotiky. Přitom v době, kdy ženy-Gejšy spatřily svět, bylo nutné rezolutně je od prostitutek oddělovat. Což přetrvává dodnes a od pravé Gejšy se muž žádné placené sexuální služby nedočká. Gejša má vlastně jediný úkol – vytvořit svůdný svět iluzí a luxusu. Z toho důvodu jsou jejich služby tak drahé a dovolit si je může jen málokdo.
Informace k článku byly čerpány z knihy „99 zajímavostí z Japonska“