Femina.cz > Zábava > Svez se na vlně Zero Waste
Svez se na vlně Zero Waste
Jistě jsi tento pojem už slyšela, nebo snad ne? Pak věz, že se za tímto označením skrývá něco, co má široký dopad hlavně na životní prostředí a přírodu. Chtěla bys být tím, kdo „přiloží“ ruku k dílu pro její ochranu? Tak se zkus svézt na vlně Zero Waste!
Když se řekne Zero Waste mnozí nevědí, co si pod tím představit. Z angličtiny, odkud výraz pochází, znamená Zero Waste nulový odpad. Tedy život bez odpadu. Umíš si to představit?
Bylo – nebylo, v Canbeře se sjednalo
Samotný pojem je původem z Austrálie, konkrétně z jejího hlavního města Canberra. Roku 1996 tam vznikl jakýsi komplot mezi lidmi a těmi, co byli u moci o tom, že vypracují dlouhodobý plán (na léta 1996–2010) o nakládání s odpady, v němž by neměly místo ani skládky, ani spalovny.
Ano, život bez odpadů opravdu může existovat, jen pro to musíš něco sama udělat a ve svém životě něco změnit. No uznej sama, že dnešní doba dává dost „na frak“ jak samotné přírodě, tak i životnímu prostředí, a proto vznikají cesty, kterak tomu zabránit. Jednou z nich je právě Zero Waste, což je de facto nový životní styl, kterému propadá a podléhá stále více lidiček, především těch, kterým není lhostejný osud naší planety, okolí, v němž žijí a přírody samotné. Propadneš mu i ty?
Zero Waste jako životní styl
Filozofie Zero Waste je jednoduchá. Podle ní by všechny zdroje měl být opětovně recyklovatelné a využitelné v přírodě a tedy i přírodou odbouratelné. Protože i v přírodě je vše opakovaně využito. A tak je jasné, že životní styl Zero Waste je především a v první řadě o opakovaném využívání všech možných zdrojů bez tvorby dalšího odpadu z nich.
Stále větší podpora a možnosti
Dnes již existuje několik institucí, které Zero Waste jako takové zaštiťují, konkrétně Mezinárodní aliance pro život bez odpadů (Zero Waste International Alliance) zkráceně ZWIA. Mimoto je v zahraničí, a dnes i v Česku již na internetu hrstka blogů a webů, které Zero Waste propagují. Když k tomu přidáme i stále širší možnosti jako jsou online nákupy Zero Waste produktů (tedy recyklovatelných a opakovaně použitelných), nebo rozšiřující se možnosti ve formě obchůdků, kde lze nakoupit potraviny, drogerii a další produkty do vlastních obalů, které si přineseš, je to jasné. Zero Waste má ve světě „zelenou“. To je barva ekologie a přírody, no a nyní i Zero Waste stylu a života.
V souladu s přírodou
Jak žít v souladu s přírodou? Stačí ti k tomu udělat šest kroků ve svém způsobu života a dál už jet na vlně Zero Waste.
Jaké kroky to jsou?
- První krok – zamítni vše, co k životu nepotřebuješ
- Druhý krok – zredukuj to, co potřebuješ a nemůžeš zamítnout
- Třetí krok – zužitkuj vše, co spotřebováváš a nelze to ani zamítnout, ani zredukovat
- Čtvrtý krok – recykluj všechno, co lze a co přitom nemůžeš ani zamítnout, zredukovat, či jinak zužitkovat
- Pátý krok – zkompostuj veškerý zbytek
- A šestým krokem je nezbytnost zamezení vznikání odpadu, a tedy žít dále tak, abys odpadům předcházela a znovu využívala to, co máš k dispozici.
Úplně bez odpadu? Jde to vůbec?
Zní to dost jednoduše a také to v reálu vcelku jednoduché je. Je však jasné, že úplně bez odpadu se ti žít asi nepovede, ale o to nejde. Jedná se o fakt, abys ten zbytečný odpad produkovala v co nejmenší míře a ještě takový, který bude mít minimální dopad na planetu i přírodu.
Proč Zero Waste ano?
Zero Waste nabízí přírodní život bez chemie, bez alergií a kožních či imunitních onemocnění, která se s civilizací, využitím moderních technologií a znečištěním životního prostředí často pojí.
Co můžeš sama udělat?
Můžeš převzít odpovědnost za své nákupy, praní, mytí, vaření, zkrátka za svůj způsob života jako takový se Zero Waste vychytávkami.
- Pitný režim á la Zero Waste – znamená přibalit si do práce či na cesty svoji lahev – termosku a šik lahev (opakovaně použitelnou) na vodu či jiný nápoj. K mání jsou trendy kousky v celé řadě online obchůdků, v marketech se zdravou výživou nebo i v kuchyňských či domácích potřebách.
- Svačina či oběd na vlně Zero Waste – stejně jako lahev si můžeš pořídit svačinový nebo obědový set, do nějž si stylově a s chutí budeš balit (nebo kupovat) baštu do práce. Takový kousek ti vydrží více než jen několik let a odbouráš jednorázové obaly, které se často pojí s koupí občerstvení či denního menu. I to si totiž můžeš i v jídelně či restauraci do své krabičky nechat zabalit, dnes ti rádi vyhoví všude.
- Vlastní příbor – ke krabičce si doma nezapomeň přibalit i lžičku, vidličku a příborový nůž, případně i brčko. To by mělo být ideálně z materiálu, který lze opakovaně využít – třeba stylovkou jsou nerez brčka, která dnes hodně frčí, a navíc jsou po umytí znovu použitelná.
- Tvůj hrnek – do práce si přibal vlastní hrnek. Ale i pro kávu ke stánku či do kavárny si můžeš klidně dojít s vlastním termohrnkem. Je to verze oproti jednorázovým kouskům pevnější a jen tvá, a určitě mnohem více šetrná k přírodě, protože takto nevytváříš žádný odpad.
- Na nákupy s taškou a pytlíkem– ano, nakupuj vždy do svých tašek. Taška (plátěná, nebo z podobných z recyklovaných materiálů) je prima a díky ní nevytváříš využitím koupených sáčků a igelitek další odpad. A cool budeš, když si k tašce přibalíš i pytlíky na ovoce a zeleninu. Těmi hot jsou recyklovatelné a znovu použitelné sáčky vyrobené z kompostovatelné tkaniny. Jsou ekologické a jsou moc pěkné i stylové.
- Používej textilní kapesníky – ano, ony sice ty papírové jsou rozložitelné, ale přesto je šetrnější k přírodě opakovaně využívat ty látkové. Papír se rozkládá přece jen nějakou dobu a s textilním a po praní opakovaně využitým kapesníkem naděláš méně odpadu i škody na přírodě.
- Na zuby přírodně – pořiď si namísto klasického umělohmotného zubního kartáčku nějaký z přírodního materiálu – ze dřeva, konkrétně frčí bambusové. Takový je rozložitelný v přírodě, a tak ani po třech měsících kdy bys jej měla vyměnit za nový (jak praví stomatologové), nenadělá žádný odpad. I štětinky na takovém kartáčku se totiž dělají recyklovatelné.
- Odlíčení a mytí trochu jinak – na odličování můžeš používat plátěné tamponky, které lze znovu po vyprání využít. Stejně tak jsou v kurzu i bio a přírodní mýdla, sprchové gely, či kosmetické krémy bez syntetických přísad. Také je stále větší zájem o houby na mytí z lufy či sisalu, o recyklovatelné hygienické vložky z textilií či menstruační kalíšky.
- Kompostuj – i doma v bytě můžeš kompostovat. Zakup si zeminu pro pokojové květiny a velký 60l kyblík s víkem. Nasyp do kbelíku na dno jednu vrstvu (cca 4 cm) zeminy. Na ni můžeš házet vše z kuchyňského bio odpadu, co vyprodukuješ (skořápky vajíček, slupky z brambor, česneku a cibule, slupky a zbytky z ovoce a zeleniny). Vše rozmačkej a pokrájej. Až se ti bude kuchyňská vrstva zdát dost vysoká (maximálně 5 cm), překryj ji opět vrstvou zeminy, a tak pokračuj, až bude kyblík plný. Takto zkompostované zbytky můžeš v uzavřeném kyblíku na půl roku až rok uložit do sklepa. Výsledkem je skvělá zemina pro pokojové rostliny. A pak klidně pokračuj dalším kbelíkem. A pokud se ti zdá kyblík přízemní, tak v jsou dnes k mání i šik kompostéry.
Jak to máš ty? Třídíš odpad, recykluješ a využíváš opakovaně co lze?
Foto: Shutterstock.com