Femina.cz > sex a vztahy > Rady a články o manželství > svatba > Svatba v exotickém ráji. Jak na to?
Říct ano svému milovanému muži ve stínu tropických palem na bělostné pláži při západu slunce, ááách. Také sníš o něčem podobném? Nemusíš zůstat jen u snů. Svatba v exotickém ráji není jen výsadou boháčů. Můžeš si ji dopřát i...
Chceš-li si opravdu užít svůj svatební den a nestrávit ho organizačními starostmi a péčí o hosty, máš dvě možnosti – najmout si svatební agenturu a nechat zařizování průběhu obřadu a hostiny na nich, nebo odjet někam daleko a svatbu si uspořádat jen ve dvou, případně ve čtyřech se svědky. Že u toho chceš i rodiče a přátele? Ti to jistě pochopí a navíc můžeš uspořádat velkou oslavu a případně i neformální obřad po návratu.
. Zdroj: archiv redakce
Svatba v zahraničí rozhodně nemusí být nutně dražší než oslava uspořádaná doma, zvlášť když vlastně obřad spojíš rovnou i se svatební cestou. Pokud nechceš utrácet velké peníze, porozhédni se po Evropě, kde svatbu uspořádáš mnohem levněji. Mnoho zamilovaných párů míří do romantického Řecka.
Řecko je součástí EU a tudíž papírování spojené s legalizací sňatku je mnohem jednodušší než v exotických destinacích. Rozhodneš-li se vybrat si ze svatebních balíčků cestovních kanceláří, které se specializující na pořádání svateb, počítej s cenou od 16 tisíc. V ceně není započítána cesta a ubytování. O něco vyšší cenu zaplatíš za svatbu v Itálii.
Zdroj: archiv redakce
Pokud toužíš po opravdové exotice, pak by ti neměl uniknout romantikou proslulý ostrov Mauricius. Navíc ještě ušetříš nějakou tu korunu, protože tady nabízejí svatebčanům a hlavně pak novomanželům na líbánkách výrazné slevy. Svatba s pobytem na sedm dní vyjde v levnějším, čtyřhvězdičkovém hotelu od pětačtyřiceti tisíc na osobu. Sympatické je i to, že tamní hotely pořádají pouze jednu svatbu denně, budeš mít tedy dostatek prostoru a času užít si svůj výjimečný den a nestát v řadě s dalšími páry.
Zdroj: archiv redakce
Ani Bora Bora tě coby místo pro svatební obřad určitě nezklame. Podobné je to i na Sychelách, ale ceny tam jsou obecně mnohem vyšší vzhledem k tomu, že tamní úřady regulují počet turistů na ostrově.
Zdroj: archiv redakce
Cestovaní kanceláře nabízejí i další unikátní destinace jako ostrovy v Karibiku, Francouzské Polynésii či třeba Las Vegas, ale tady budeš muset sáhnout opravdu hluboko do kapsy. A navíc, co si budeme povídat, kaple v Las Vegas fakt nejsou nejromantičtějším místem pro svatbu, nebo by ses tam chtěla vdávat?
. Zdroj: archiv redakce
Rozhodla ses, že chceš svatbu v ráji a nikde jinde? Pak máš na výběr. Buď si všechno oběháš sama, nebo si něco málo připlatíš a najmeš si agenturu, které dodáš potřebné dokumenty a ona už vše zařídí, včetně razítek, soudních překladů a dalších náležitostí na úřadech. Pokud se rozhodneš pro vlastní oragnizaci, ušetříš sice nějakou tu korunu a budeš mít vše pod kontrolou, na druhou stranu se připrav na poměrně dlouhý boj s byrokracií. Druhá varianta je pravda trošku dražší, ale zase o moc víc bezstarostnější.
. Zdroj: archiv redakce
Do všech destinací potřebuješ dokumenty soudně přeložené a opatřené apostilou (doložka, jež se připojuje na oficiální listiny a dokumenty, která prokazuje ověření podpisu a otisk razítka na listině za účelem jejího použití v zahraničí).
Zdroj: archiv redakce
Ať se rozhodneš pro jakoukoli destinaci, počítej s tím, že plánovat musíš začít alespoň půl roku předem. Není to ani tak kvůli dokumentům (na ty je obvykle čas cca 2 měsíce před obřadem), ale pro zabukování termínu obřadu, ubytování a také letenek. Bylo by hloupé, kdybyste měli oběhané všechny formální záležitosti a svatba se nekonala jen proto, že nebylo místo v letadle, co říkáš?
. Zdroj: archiv redakce
V každé zemi probíhají formality po obřadu jinak, ale v tom zásadním se neliší. Oddací list se hned po obřadu nechá ověřit apostilou, vrátí vám ho asi 3 dny po něm. Tuto starost na sebe obvykle bere svatební koordinátor v hotelu, takže se nemusíš o nic starat, ale rozhodně na něj nezapomeň, budeš ho potřebovat.
. Zdroj: archiv redakce
Po návratu domů si nech oddací list přeložit soudním znalcem do češtiny. Pak budeš muset vyrazit k notáři, aby ti udělal notářsky ověřenou kopii oddacího listu, která se stane součástí ověřené a sešité české verze od soudního znalce. S přeloženým dokumentem pak konečně můžeš na matriku v místě trvalého bydliště, kde sepíšeš "Zápis o uzavření manželství". Vaše místní matrika pošle veškeré dokumenty na Zvláštní matriku do Brna, která jako jediná vystavuje české oddací listy svateb uzavřených v zahraničí. Celá procedura trvá asi 4 až 6 týdnů. Ale to by ti nemělo kazit radost z právě užitých líbánek.
Zdroj: archiv redakce
8 rad nezbytných pro zařízení svatby v zahraničí:
. Zdroj: archiv redakce